Silna wichura w Nowy Rok w Polsce. Wiatr ponad 100 km/h. Na zachodzie niszczące porywy ponad 130 km/h. Kolejne zniszczenia wiatrowe

Dziś odpoczywamy od wiatru. Jednak niestety spokój w pogodzie nie potrwa długo. Z zachodu Europy nadciąga wichura. Obecne prognozy wiatru wskazują, że na przełomie roku bardzo silny wiatr znów będzie nękał mieszkańców Polski. Zapraszam na wpis, w którym przyjrzymy się prognozom wiatru. Zarówno dla Europy, jak i naszego kraju.

Silna wichura w Europie. Nadciąga głęboki niż Bodo

Poniżej znajduje się mapa synoptyczna mapa Europy. Na niej widać doskonale przyczyny tego, że przed nami kolejna bardzo silna wichura.

Aktywny niż Bodo. Wichura w Europie
Wichura nad Europą. Nadciąga niż Bodo

Do Wysp Brytyjskich, z zachodu zbliża się głęboki, aktywny niż Bodo. Dziś ciśnienie w centrum niżu spadło do 980 hPa, ale w najbliższych godzinach będzie jeszcze spadać. Na południu Europy rozbudowały się ośrodki wysokiego ciśnienia. Między zbliżającym się nad kontynent niżem, a wyżami z południa zwiększa się kontrast ciśnienia. Tam gdzie podwyższona różnica ciśnienia, tam też silny wiatr. Nie inaczej będzie i tym razem. Przy czym wichura na zachodzie Europy może mieć podczas najbliższej doby niszczący charakter.

Niszcząca wichura na zachodzie Europy
Niszcząca wichura na zachodzie Europy

Widzimy, że dla regionu Wysp Brytyjskich prognozowane są porywy wiatru przekraczające nawet 130-150 km/h. To już wiatr o niszczącej sile. Zobaczmy teraz jaki przebieg będzie miała prognozowana wichura w kolejnych dniach.

Wichura nad Europą. Kiedy dotrze w nasz region?

Wiemy już, że bardzo silny wiatr uderzy w Europę już podczas dzisiejszej doby. Sprawdźmy jak groźne zjawisko przemieszczało będzie się nad kontynentem w kolejnych dniach.

Wichura nad Europą. Przebieg zjawiska

Widzimy, że najsilniejszy wiatr wiał będzie w Europie w czwartek. W regionie Wysp Brytyjskich porywy wiatru sięgać mogą 159 km/h. W czwartek po południu silna wichura dotrze już nad kraje Skandynawskie (w tym Danię) i przemieszczać będzie się dalej nad Bałtyk, Niemcy i Polskę. Europa Centralna silniejszy wiatr odczuje od piątku, przy czym w weekend uwagę należy zwrócić na kolejny niż atlantycki, który zbliżał będzie się do Europy Zachodniej.

Kolejna wichura zbliży się w weekend do Europy
Kolejna wichura związana z niżem atlantyckim

W sobotę 30 stycznia niż ten, a wraz z nim strefa silnego wiatru szalał będzie ponownie nad Wyspami Brytyjskimi. Jednak już w ostatni dzień roku strefa silnego wiatru i wichura zbliżą się bezpośrednio do Polski, co może mieć dla wielu z nas duże znaczenie, ponieważ Polacy bardzo chętnie bawią się na hucznych zabawach sylwestrowych na otwartym powietrzu. Przeczytaj również: Atak zimy blisko Polski. Śnieżyce w prognozach widoczne również dla naszego kraju

Kiedy wiatr w Polsce będzie najsilniejszy?

Skoro wiemy już dlaczego czeka na silna wichura w Polsce i Europie oraz wiemy gdzie wiało będzie najmocniej u naszych sąsiadów, sprawdźmy przebieg groźnych zjawisk w naszym kraju. Oczywiście bardzo mocno wieje w Polsce w środę. Porywy wiatru przekraczają 80-90 km/h. Jednak o tym ostrzegaliśmy już w poprzednich wpisach, a podsumowanie dzisiejszej wichur prawdopodobnie przygotowuje dla Was Arek. Zajmijmy się tym, co będzie działo się w weekend.

Groźna pogoda w ostatni dzień roku w Polsce
Groźna pogoda w ostatni dzień roku w Polsce, lecz prognozy wciąż się zmieniają.

Powyżej prognoza wiatru na 31 grudnia 2023. Widzimy, że ostatni dzień tego roku upłynie nam pod znakiem silnego wiatru. W prognozach widać porywy wiatru nawet w okolicach 100 km/h. Do silnego wiatru dołożyć należy przechodzący przez Polskę front atmosferyczny, który przynosił będzie intensywne opady deszczu, a możliwe, że również śniegu w północnej połowie kraju.

Silny wiatr w Nowy Rok w Polsce
Silny wiatr w Nowy Rok w Polsce. Jest to wstępna predykcja, która może ulec zmianie

Jeszcze silniejszych porywów wiatru spodziewać możemy się w pierwszym dniu nowego roku. W przyszły poniedziałek mocno wiać będzie w całym kraju, jednak na tą chwilę wygląda, że w okolicach 100 km/h powiać może we wschodniej i północnej Polsce. Oczywiście do terminu tych prognoz jeszcze trochę czasu, jednak już teraz warto mieć na uwadze, że pogoda na przełomie roku może być niebezpieczna. W kolejnych dniach korekcie mogą ulec wyliczenia numeryczne z uwagi na niepewną trajektorie niżu i jego głębokość, co może zmniejszyć porywy wiatru w kraju.