Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Atak zimy blisko Polski. Śnieżyce przyniosą 30-40 cm śniegu. Silne śnieżyce w kraju w prognozach pogody. Wiemy kiedy wróci zima

Atak zimy blisko Polski. Śnieżyce w prognozach dla kraju


Pogoda za oknem mówiąc delikatnie, nie jest za dobra. Już nawet nie wspomnę, że 12 stopni, intensywne ulewy i silny wiatr nie do końca pasują do ostatnich dni roku. Jednak w prognozach widać powrót zimy do naszego kraju. O tym w drugiej części wpisu. Zacznijmy od północy, ponieważ tu atak zimy będzie naprawdę silny.

Atak zimy blisko Polski. Czym będzie spowodowany?

Od wielu dni (tygodni) nasz region Europy znajduje się pod wpływem zachodniej cyrkulacji strefowej. Oznacza to wędrówkę kolejnych niżów z regionu Atlantyku. Niże wędrują nad Bałtykiem, przynosząc dynamiczną aurę również u nas w kraju.

Atak zimy na północy. Cyrkulacja strefowa
Atak zimy na północy. Silna cyrkulacja strefowa

Powyżej bieżąca sytuacja synoptyczna. Na mapie zaznaczyłem trzy kolejne ośrodki niżowe, które suną nad Europą z zachodu na wschód. Każdy z tych ośrodków niesie ze sobą dynamiczną pogodę. Podczas gdy u nas w kraju wysokie temperatury powodują, że niże i fronty niosą deszcz, na północ od Polski co kilkadziesiąt godzin obserwujemy prawdziwy atak zimy. Kolejne śnieżyce smagają region od południowej i centralnej Skandynawii, przez Republiki Bałtyckie, Białoruś, po zachodnią i centralną Rosję.

Atak zimy na wschód i północ od Polski
Atak zimy na wschód i północ od Polski

Powyżej mapa opadami na wczoraj. Wiem, że jest już nieaktualna, jednak idealnie obrazuje ona obecną sytuację pogodową w regionie. Podczas gdy atak zimy trwał w najlepsze na wschód od Polski, kolejna śnieżyca nadciągała już z zachodu nad Skandynawię. Każda z tych śnieżyc to kolejne kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów śniegu. Szacuje się, że do początku stycznia w Skandynawii spadnie nawet ponad pół metra świeżego śniegu.

Silny atak zimy w Skandynawii. Spadnie mnóstwo śniegu

Bardzo groźnie zapowiada się dla mieszkańców części Skandynawii kolejny niż, który nadciągnie nad nasz region w okolicach środy, czwartku.

Atak zimy w regionie. Przejdą kolejne śnieżyce

Na powyższej animacji widzimy, że mieszkańcy południowej Skandynawii w najbliższych dniach spodziewać mogą się silnych opadów śniegu. Związane będzie to, zgodnie z tym co pisałem powyżej z przechodzeniem kolejnych układów niskiego ciśnienia w regionie. Niże niosły będą silne ulewy w pasie od Wysp Brytyjskich przez Danię, Niemcy, po częściowo Polskę. Nad Skandynawią strefy intensywnych opadów wkraczały będą nad mocno wychłodzone masy powietrza arktycznego, przynosząc intensywne opady i lokalnie bardzo silny atak zimy.

Atak zimy przyniesie mnóstwo śniegu w części Skandynawii
Atak zimy przyniesie mnóstwo śniegu w części Skandynawii

Powyżej prognoza grubości pokrywy śnieżnej na początek stycznia. Widzimy tu, że prognozy widzą śnieg w Polsce, jednak o tym za chwilę. Widzimy, że potężne śnieżyce przyniosą na południowym zachodzie Norwegii warstwę pokrywy śnieżnej grubą na nawet ponad 150 cm. Przeczytaj również: Kolejna wichura uderzyła w region Polski

Widać powrót zimy w prognozach dla Polski

Wiemy już że mocno zimowa pogoda panuje i będzie panowała na północ od kraju. Jednak z pewnością najbardziej ciekawi nas wszystkich to, czy i kiedy zima powróci do naszego kraju. Widać powrót zimowych krajobrazów do naszego kraju, jednak są to odległe prognozy. Oczywiście ze względu na odległy okres w prognozach prognozy te obarczone są dużym błędem.

Prognoza pogody do końca roku. Ocieplenie w prognozach dla Polski
Prognoza pogody do końca roku. Ocieplenie nad Polską

Powyżej prognoza temperatury na sobotę 30 grudnia 2023 r. Pokazuję to mapę, ponieważ tak właśnie wyglądały będą temperatury w najbliższych dniach. W kraju zamiast zimy i mrozu panowały będą temperatury na poziomie nawet do 12 stopni na plusie. Sytuacja nieco zmieni się na przełomie roku. W kraju zaczną pojawiać się ujemne temperatury nocami.

Wstępna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 1 stycznia 2023, 18 UTC, realizacja GFS

Silna śnieżyca w Polsce w styczniu 2024
Silna śnieżyca widziana w prognozach dla Polski na Nowy Rok. Jednak jej zasięg i natężenie wciąż się waha

Do niskich temperatur prawdopodobnie dołączą opady śniegu. Powyżej prognoza opadów na Nowy Rok. Widzimy tu silną śnieżycę przetaczającą się przez część Polski. Oczywiście tak jak wspomniałem, w prognozach widać powrót zimy do Polski, jednak terminy tych prognoz wykraczają ponad tydzień w przód. Oznacza to, że prognozy ulec mogą jeszcze znacznym korektom, jeśli chodzi o zasięg i typ oraz rodzaj opadów. Na ten moment jednak opadów śniegu jest w prognozach na styczeń całkiem sporo. Czy oznacza to kategoryczny powrót zimy w nasze region? Na takie orzeczenie jeszcze za wcześnie, jednak widać powoli zmianę trendu w prognozach dla Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk