Niż baryczny Abdul niesie niebezpieczne wichury. Prędkość wiatru sięgnęła 170 km/h. Wiatr na nizinach i wyżynach łamie drzewa oraz odcina prąd w święta

Niż baryczny o imieniu Abdul powoduje niebezpieczną pogodę w kraju. Prędkość wiatru na Śnieżce sięgnęła 170 km/h. Na nizinach wieje przeważnie 60-105 km/h, powodując szkody w drzewostanie oraz przerwy w dostawach prądu.

Cyklon Abdul psuje pogodę w święta

Wskazywaliśmy już kilka dni temu, że w okresie świątecznym pojawi się nad Polską kolejna wichura. Po przejściu głębokiego cyklonu Zoltan (orkan Pia), dostaliśmy się pod wpływ następnego rozległego wiru niżowego o imieniu Abdul wraz z wtórnymi niżami w obrębie głównego ośrodka barycznego. Różnica ciśnienia w naszej części Europy sięga blisko 20 hPa. Niż jest na szczęście słabszy niż przed świętami.

Prognoza sytuacji barycznej na 25.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

wichury w Polsce
Niż baryczny Abdul na północ od Polski. Mało aktywny front chłodny powoduje lekkie ochłodzenie i opady

Cyrkulacja atlantycka dyktuje przebieg pogody w święta. Wieloośrodkowy niż baryczny Abdul z systemem frontów blisko naszego kraju

Rozległy niż baryczny wchodzący w skład cyrkulacji strefowej, powoduje nie tylko występowanie wichury, ale także sprzyja powstawaniu i przechodzeniu opadów deszczu w wielu regionach Polski. Głównie o charakterze konwekcyjnym. Zgodnie z zapowiedziami silna adwekcja z południowego – zachodu w ciepłym wycinku niżu, spowodowała odwilż i zanik pokrywy śnieżnej na obszarze nizin i wyżyn. Tylko miejscami na północy i północnym – wschodzie oraz południowym – wschodzie obserwatorzy na stacjach IMGW zaobserwowali płaty pokrywy śnieżnej o poranku. Zimowe warunki pogodowe utrzymały się zwłaszcza w Karpatach i Sudetach. Najwięcej śniegu leży w święta na Śnieżce, bo aż 131 cm białego puchu, natomiast na Kasprowego Wierchu 70 cm. W Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach aż 85 cm.

Grubość pokrywy śnieżnej na 25 grudnia 2023 r. o godzinie 7:00 czasu urzędowego na stacjach synoptycznych PSHM w Polsce

niż baryczny przyniósł odwilż
Śnieg stopniał na nizinach i wyżynach. Pokrywa śnieżna w górach podczas świąt. Źródło: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala – 25 grudnia 2023 r. o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

DUŻO SNIEGU W POLSCE
Dużo śniegu w Tatrach. Źródło: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej – 25 grudnia 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

pokrywa śnieżna w kraju
Śnieg w Polsce. Źródło; CMM IMGW

Temperatura minimalna na wysokości 2 m w nocy z 24.12.2023 r. / 25.12.2023 r. od 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

ODWILŻ W kraju
Podział na cieplejszy zachód, chłodniejszy wschód ubiegłej nocy. Odwilż przesuwała się na wschód. Źródło: CMM IMGW

Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 24.12.2023 r. / 25.12.2023 r. od 19:00-07:00 czasu lokalnego w Polsce

ciepło w Polsce
Ocieplenie w wielu regionach. Źródło: CMM IMGW

Niż wielocentryczny Abdul na północ od Polski. Ciśnienie na poziomie morza na obszarze Polski – 25 grudnia 2023 r. o godzinie 9:00 czasu lokalnego

SILNY Wiatr w Polsce i wpływ niżu
Niskie ciśnienie w Polsce. Duży gradient baryczny. Źródło: CMM IMGW

Temperatura powietrza w klatkach meteorologicznych – 25 grudnia 2023 o godzinie 11:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach PSHM

ocieplenie w kraju. Cyklon Abdul
Cyklon Abdul spowodował ocieplenie w całym kraju. Źródło: CMM IMGW

Silny wiatr w kraju. Efekt bliskości niżu barycznego i prądu strumieniowego

Na nizinach porywy wiatru sięgają 60-105 km/h. W wielu regionach prędkość osiąga skale wichury, przekraczając 20 m/s – czyli 72 km/h, próg wichury. W szczytowych partiach Karkonoszy mamy huraganowe porywy wiatru, które przekraczają 160-170 km/h, co jest zasługą nisko położonego prądu strumieniowego, który wyraźnie nasila przepływ w dolnych warstwach troposfery. Na skutek wichury coraz więcej gospodarstw domowych pozbawionych jest w święta energii elektrycznej.

Silny wiatr na obszarze Polski. Dane ze stacji synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

niż baryczny powoduje wichury
Niż baryczny i prąd strumieniowy powoduje wichury. Huraganowe porywy na Śnieżce

Dynamiczna i niżowa pogoda w Polsce

Wielośrodkowy niż Abdul wpływa na przebieg warunków pogodowych w Polsce. Wykształcił on swoje fronty atmosferyczne. Niemiecki Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina nadał mu wyżej wymienione imię. Cyklon ten przechodzi przez Bałtyk, zmierzając dalej w kierunku państw bałtyckich. Po jego południowej stronie występuje duża różnica ciśnienia, co powoduje silny wiatr gradientowy. W ciepłym wycinku niżu napłynęło cieplejsze powietrze, które przyniosło w wielu regionach wyższą temperaturę podczas nocy z 24/25 grudnia 2023 r. niż w czasie wigilii. Dane z radarów meteorologicznych wskazują, że opady konwekcyjne występują w wielu regionach.

Niż baryczny przynosi silny wiatr oraz opady konwekcyjne. Dane radarowe z polskiej sieci radarów dopplerowskich wchodzących w skład sieci POLRAD. Skan z godziny 10:20 czasu urzędowego w Polsce

niż baryczny Abdul wpływa na pogodę
Niż baryczny Abdul sprowadza ciepłe i wilgotne masy do Polski

Huraganowy wiatr na szczytach Karkonoszy

Zgodnie z prognozami najsilniejszy wiatr występuje nad morzem oraz na północy kraju i w górach. Ponownie Śnieżka w Karkonoszach notuje huraganowe porywy wiatru. Anemometr zmierzył tam na szczycie obserwatorium wysokogórskiego aż 169 km/h, co jest zasługą obecności silnego dolno-troposferycznego prądu strumieniowego. Na drugim miejscu znajdzie się Kasprowy Wierch ze zmierzoną prędkością maksymalną 122 km/h. Nieco słabiej, ale dalej mocno wiało nad morzem.

Prąd strumieniowy nad Polską – 25 grudnia 2023 r. 18Z według modelu GFS i prędkość wyrażona w węzłach na wysokości 250 mb

wieloośrodkowy niż.
Meandrujący prąd strumieniowy nad Europą i przyległościami. Niż wielocentryczny Abdul na północ od Polski

Warto podkreślić, że na przylądku Rozewie, porywy wiatru w drugiej części nocy dochodziły aż do 105,5 km/h. Natomiast w Darłowie zmierzono ok. 92 km/h, a w Karżniczce w pobliżu Bałtyku, 90,8 km/h. Ponadto w Koszalinie wiatromierz na stacji synoptycznej zmierzył poryw dochodzący do 79 km/h, natomiast w Lęborku ok. 80 km/h, a w Gdańsku (port północny), 84 km/h. Silniejszy wiatr wystąpił także miejscami na południu – w Bielsku-Białej ok. 74 km/h, a w Jeleniej Górze ponad 72 km/h.

Wichury w Polsce. Wpływa na pogodę wielocentryczny cyklon atlantycki Abdul

Prędkość wiatru w porywach 25 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niż baryczny powoduje silny wiatr w Polsce
Wichura w Boże Narodzenie najsilniejsza na północy oraz w górach, czego nie uwzględnia ECMWF w pełnej skali

Silny wiatr powoduje szkody w drzewostanie i energetyce. Niż baryczny z centrum na północ od Polski

Na skutek wichury wielu odbiorców pozostaje bez energii elektrycznej bez prądu. Najwięcej szkód w energetyce jest na północnym – wschodzie Pomorza Zachodniego i woj. pomorskiego. Około 2100 gospodarstw pozostaje bez dostaw energii elektrycznej na północy – poinformowała strona Energa.

Zobacz też: Wichura uderzy w Boże Narodzenie

W Boże Narodzenie utrzyma się na przeważającym obszarze Polski silny wiatr. Będzie on związany nie tylko z dużym gradientem ciśnienia pomiędzy wyżem znad Atlantyku i niżem lokującym się w rejonie Bałtyku, ale również przechodzeniem struktur konwekcyjnych. Niskie ryzyko burz (15% szans) będzie w pasie od Ziemi Lubuskiej, Mazowsze aż po Lubelszczyznę. Aktywność elektryczna okaże się marginalna, wysokość opadów do 5-10 mm, wiatr w porywach do 70-85 km/h podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych. Nad morzem będzie wiało 72-110 km/h. Najsilniej na Bałtyku, gdzie występować ma w dalszym ciągu silny sztorm.

Prognozowane porywy wiatru na 25 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

niż baryczny psuje pogodę w Polsce
Niż baryczny powoduje sztorm na Bałtyku i wichury w kraju

Ostatni dzień świąt wietrzny i deszczowy w kraju, lecz z wysoką temperaturą

Silny wiatr utrzyma się do końca świąt, co ma mieć związek z występowaniem dużej różnicy ciśnienia w naszej części Europy. Na przeważającym obszarze Polski od 50-90 km/h. Prędkość wiatru okaże się jednak niższa niż w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, ale dalej może powodować szkody. Na dużym obszarze Polski zaznaczą się opady deszczu przechodzące z zachodu na wschód. Koniec świąt przyniesie również na termometrach 6-14°C, najcieplej będzie na południu, południowym – zachodzie i zachodzie, natomiast najniższe wartości zostaną zmierzone na północy i północnym – wschodzie.

Prognozowane porywy wiatru w okresie od 25.12.2023, 06Z do 26.12.2023, 21 UTC według modelu GFS dla Polski

niż baryczny
Niż baryczny przynosi wichury w święta. Cyklon atlantycki przynosi też opady i wysokie temperatury

Fanipogody.pl