Wichura uderzy w Boże Narodzenie. Wiatr 90-100 km/h. Kolejne szkody w drzewostanie i energetyce

Niestety, pogoda nie da nam wytchnienia. Po minimalnie spokojniejszej niedzieli, w Boże Narodzenie w Polskę uderzy kolejna wichura. Siła wiatru znów dochodzić może do 100 km/h na lądzie. Na Bałtyku ponownie silny sztorm. Zapraszam na szczegółowy opis nadchodzącego załamania pogody.

Kolejna wichura w regionie. Czym będzie spowodowana?

Mam nadzieję, że nasza strona prócz „straszenia Was” silnym wiatrem, również ostrzega i edukuje. Stali czytelnicy z pewnością obudzeni w środku nocy wiedzą już, że wichura w naszym regionie zawsze spowodowana jest przechodzącym w regionie niżem.

Wichura w regionie. Sytuacja synoptyczna
Wichura w regionie. Sytuacja synoptyczna

Powyżej sytuacja synoptyczna na poniedziałek. Widzimy, że nad Bałtykiem znajduje się centrum niżu z ciśnieniem w okolicach 960 hPa. Niż o imieniu Abdul podąża niemal tą samą trajektorią jak jego poprzednik, który przynosił nam dynamiczną pogodę w piątek i sobotę. Znów po południowej stronie niżu obserwujemy bardzo dużą różnicę ciśnienia. Sytuacja jest niemal analogiczna jak na początku weekendu.

Silna wichura w Boże Narodzenie w Europie
Silna wichura w Europie w Boże Narodzenie

Widzimy, że strefa gęsto ułożonych izobar pokrywa się idealnie ze strefą najsilniejszego wiatru. Wichura tym razem nie będzie aż tak potężna jak podczas przechodzenia orkanu Pia, ale wiatr w Europie nadal sięgał będzie 100 km/h. Strefa najsilniejszych porywów wiatru rozciągać będzie się od Wysp Brytyjskich, przez Danię, Niemcy, po Polskę i Ukrainę.

Wichura w Boże Narodzenie nad Polską. Przebieg zjawiska

Wiemy już co będzie przyczyną silnego wiatru w poniedziałek i wtorek. Zobaczmy zatem jaki przebieg będzie miała wichura w regionie i kiedy spodziewać możemy się uspokojenia aury.

Wichura w Polsce i regionie w Boże Narodzenie

Niedziela 24 grudnia przyniosła uspokojenie w pogodzie. Dokładnie to niedzielne przedpołudnie, ponieważ w godzinach popołudniowych od zachodu nad Polskę nasunęła się strefa podwyższonego gradientu ciśnienia. W związku z tym z każdą godziną rosła oczywiście również siła wiatru. Mocno wiało już w Noc Wigilijną. Wydaje się jednak, że wichura punkt kulminacyjny osiągnie w poniedziałek 25 grudnia. Tego dnia wiatr w Polsce na nizinach wiał będzie ponad 90 km/h. Na Bałtyku i na obszarach nadmorskich wiać może nawet mocniej.

Kulminacja wichury 25 grudnia
Wichura najsilniejsza 25 grudnia

Silny wiatr zostanie z nami przez praktycznie całe Święta Bożego Narodzenia. We wtorek również spodziewamy się wiatru w granicach 80-90 km/h. Uspokojenie w pogodzie nadejdzie dopiero w środę, jednak tylko na chwilę, ponieważ w czwartek nad Bałtyk wkroczy kolejny niż atlantycki. Od czwartku w regionie kolejna wichura, a wiatr w wielu regionach kraju wiać może z prędkością ponad 80-90 km/h. Przeczytaj również: Mróz do -50 w styczniu. Koszmarna zima w Rosji

Nie tylko wiatr, ale i mnóstwo opadów

Nadciągający w nasz region niż to nie tylko silna wichura. Przykładowo w niedzielę 24 grudnia nad krajem wędrował front atmosferyczny. Bezpośrednio przed frontem uformowała się strefa intensywnych opadów śniegu. Śnieżyca jest naprawdę solidna.

Mnóstwo opadów w niedzielę nad Polską
Załamanie pogody w niedzielę nad Polską. Źródło: IMGW-PIB

Niestety, front atmosferyczny ma charakter ciepły i niesie silne ocieplenie. Dlatego też wraz z postępowaniem ciepłych mas powietrza z zachodu opady śniegu szybko przeszły w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Nie spodziewajmy się białych Świąt. Ocieplenie pozostanie z nami do końca tygodnia. Nad Polską występowały będą opady, ale w związku z ciepłymi masami powietrza będą to opady deszczu. To nie koniec niespokojnej pogody. Przed nami kolejne opady, ale zanim o tym uważajmy na silny wiatr. Wichura dziś i jutro lokalnie może być niebezpieczna.