Mróz w styczniu do -50 stopni. Wyż z ciśnieniem aż 1060 hPa. Koszmarna zima na wschodzie

W naszym regionie odwilż trwa w najlepsze. Nawet pomimo wczorajszych opadów śniegu, o zimie na jakiś czas możemy zapomnieć. Czy mróz i śnieg wrócą do Polski w nowym roku? To sprawdzę w prognozach pogody w drugiej części wpisu. Zaczniemy od sytuacji na dalekim wschodzie, ponieważ zima w środkowej Azji daje się bardzo mocno we znaki.

Koszmarny mróz w środkowej Azji. Czym jest spowodowany?

Oczywiście, mróz w okolicach -50 stopni w środkowej Azji nie jest na przełomie roku czymś bardzo wyjątkowym. Nie zmienia to jednak faktu, że temperatury na takim poziomie są czymś koszmarnym choćby dla mieszkańców naszego regionu. Czym jest to spowodowane?

Silny mróz w Azji. Sytuacja synoptyczna
Potężny mróz w Azji. Czym jest spowodowany?

Widzimy, że w opisywanym regionie rozwinie się potężny ośrodek wysokiego ciśnienia. W centrum wyżu ciśnienie wzrośnie do prawie 1070 hPa. Są to wartości powodujące olbrzymie zdziwienie u mieszkańców choćby naszego regionu, jednak dodajmy, że rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne na Ziemi odnotowano właśnie w tym regionie. 19 grudnia 2001 w Mongolii barometry wskazały 1086 hPa. Jednak wracając do tematu wpisu jakim jest mróz i jego przyczyny. Wyż powoduje silny spływ arktycznych mas powietrza z północy.

Potężny mróz w Mongolii. Silny spływ chłodu
Silny spływ arktycznych mas powietrza. Potężny mróz w regionie Mongolii

Dodatkowo za sprawą wyżu w regionie nie ma zachmurzenia. W skutek inwersji chłodnych mas i radiacji ciepła ku górze spadki temperatur w regionie są naprawdę potężne.

Mróz do -50 stopni w Azji. Ocieplenia nie widać

Powyżej pokazywałem sytuację synoptyczną na początek stycznia. Warunki na silny mróz jeszcze się poprawią. Strach myśleć jak duże spadki temperatury zanotujemy w opisywanym regionie za jakiś czas, skoro za ostatnią dobę wyglądało to jak poniżej.

Silny mróz do -50 stopni w Rosji
Mróz do -50 stopni w Rosji

Widzimy tu mróz poniżej -50 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatury notujemy w środkowej Azji. Wszystkie te wartości odnotowano w Rosji, blisko granicy z Mongolią. To właśnie w tym obszarze Świata wyż zaczyna mieć największy wpływ na pogodę, w tym temperatury powietrza. Tak jak wspomniałem powyżej, wyż będzie się jeszcze wzmacniał, co oznacza, że spadki temperatury w regionie będą jeszcze większe. A jak wygląda sprawa temperatur dla Europy. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Mróz wycofał się z Europy na dłużej

Widzimy, że mróz w Europie został wypchnięty daleko na wschód i północ. Ponieważ większość Europy znajduje się pod wpływem niżów atlantyckich, nad kontynent docierają ciepłe masy powietrza pochodzenia morskiego. Co ciekawsze, powrotu zimy nie widać w większej skali nawet po Nowym Roku. Zobaczmy jak będzie wyglądało to już konkretnie dla naszego kraju. Przeczytaj również: Kolejna wichura uderzy w Polskę w Święta

Zima wypchnięta z Polski

Podobnie jak w Europie, tak i w Polsce zima jest obecnie w odwrocie. Oczywiście, wraz z przechodzeniem w regionie orkanu Pia w kraju notujemy śnieżyce, a nawet burze śnieżne. Jednak temperatury rosną. W Święta w Polsce zanotujemy nawet 10-12 stopni powyżej zera.

Mróz ustąpił. Silne ocieplenie w Polsce
Mróz ustąpił. Silne ocieplenie w kraju

Ujemne temperatury nie będą występowały również nocami, jednak wciąż pozostaniemy pod wpływem dynamicznej, lokalnie groźnej pogody. W najbliższym czasie kolejne niże z zachodu przynosiły będą w kraju dużo opadów i silny wiatr. Mróz ustąpi całkowicie. Jeszcze kilka aktualizacji prognoz temu modele pokazywały powrót zimy w okolicach 4-6 stycznia. Obecnie trend nieco zmienił się i wysokie temperatury pozostaną z nami prawdopodobnie na dłużej.