Fala ciepła zmierza do Polski. Nawet 12-14°C i radykalna zmiana w pogodzie. Burze śnieżne i mróz ustąpi. Wichury ponad 100 km/h

Fala ciepła odsunie arktyczny chłód z Polski. Termometry pokażą nawet 12-14°C. Czeka nas radykalna zmiana w pogodzie. W sobotę możliwe są jeszcze burze śnieżne, ale w kolejnych dniach nie przewiduje się już tych zjawisk z opadami śniegu nad Polską. Nie można jednak wykluczyć całkowicie w okresie świątecznym pojedynczych burz z opadami krupy i deszczu.

Ciepłe święta w Polsce

Wskazujemy od kilku dni, że przed nami święta Bożego Narodzenia bez śniegu i mrozu. Jedynie w wigilię przejściowo będzie lokalnie biało, ale front ciepły wypierać ma zimne powietrze arktyczne morskie na wschód i zastępować cieplejszym polarnomorskim.

Dziś Polska znajdzie się pomiędzy ośrodkiem niżowym znad Państw Bałtyckich, a cyklonem znad Niemiec i Czech, które przynosić będą duże i całkowite zachmurzenie oraz słabe opady mieszane deszczu, krupy śnieżnej i śniegu, jak również gdzieniegdzie pojawią się przejściowe przejaśnienia. Spływać będą chłodne masy powietrza arktycznego morskiego z północy kontynentu.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.12.2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

cyklon zoltan odsuwa się na wschód
Zoltan wypełnia się w pobliżu Polski

Groźna pogoda

Pojawią się znów konwekcyjne opady w wielu regionach. Nie można wykluczyć, że niektóre z chmur Cb wypiętrzą się na tyle wysoko, że zdolne będą do wygenerowania wyładowań atmosferycznych. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz dziś nad Polską nie przekracza 15-30%. Będą to na ogół pojedyncze, rozproszone komórki burzowe. Najczęściej pojawią się wyładowania chmurowe, znacznie rzadziej doziemne z uwagi na niewielką rozciągłość pionową chmur konwekcyjnych.

Zobacz też: Mróz w styczniu do -50 stopni na wschodzie

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz dziś na północy, centrum, częściowo na zachodzie, wschodzie i północnym – wschodzie. Przewiduje się, że będą to zjawiska o dużej lokalności, ma być ich także znacznie mniej niż w piątek. Wysokość opadów śniegu nie powinna przekroczyć 2-10 cm, podczas 2-4 godzin opadów. Największe sumy opadowe są możliwe na północy, gdzie oddziaływać ma jeszcze „bałtycki efekt morza”. Porywy wiatru w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych powinny sięgnąć 50-70 km/h, dodatkowo możliwe są opady krupy śnieżnej i lodowej.

Silne ocieplenie od południowego – zachodu zacznie wkraczać do Polski już w nocy z 23-24 grudnia 2023 r. i będzie przemieszczać się na wschód, północny – wschód. Istotna adwekcja dużo cieplejszej masy powietrza postąpi za frontem ciepłym. Początkowo na czele frontu możliwe są opady śniegu i deszczu marznącego. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu, natomiast na zachodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem, miejscami także opady marznące powodujące gołoledź. Jedynie wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm.

Sytuacja baryczna na 24.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

bardzo ciepło pod koniec 2023 r.
Cyrkulacja strefowa bardzo aktywna pod koniec 2023 r.

Radykalna zmiana na święta

W święta termometry pokażą nawet 7-12°C, co oznacza, że czeka nas diametralna zmiana warunków pogodowych spowodowana napływem znacznie cieplejszej masy powietrza z południowego – zachodu. Doskonale obrazuje to poniższa grafika, z której wynika, że przekreślone są szanse na białe święta. Pogodą rządzić ma aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery. Krótkotrwały epizod zimowy występuje jedynie przed świętami, ale jego godziny są już policzone.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne ocieplenie
Nawet 12 stopni w święta, być może w zasięgu fenu 12-14 stopni ciepła na południu. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana temperatura minimalna w Polsce na okres od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1

silne ocieplenie w Polsce
Mróz będzie słaby i rzadki nocami. Źródło: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury powietrza w okresie od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Przedzimie, a nawet jesień termiczna w święta. Ciepło w Polsce do końca 2023 r. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r. według modelu GFS

silne ocieplenie w wielu regionach
Dominacja cyrkulacji zachodniej. Silne ocieplenie. Źródło: CMM IMGW

Początkowo w wigilię resztki śniegu utrzymają się jeszcze na wschodzie, południu, południowym – wschodzie. Bardzo ciepła masa powietrza zacznie napływać nad coraz większy obszar Polski w nocy z 24-25 grudnia 2023 r., gdy to w pasie południowym może być nawet 10°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na okres od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r. według model amerykańskiego GFS dla Polski

silne ocieplenie na święta. Ciepło i dwucyfrowe dodatnie wartości
Silne ocieplenie na święta. Źródło: CMM IMGW

Niżowy wzór pogody podczas świąt

Boże Narodzenie zapowiada się z temperaturą na poziomie 5-12°C. W pierwszy dzień świąt deszcz popada na południu i wschodzie, a pod koniec dnia na zachodzie. Wystąpią ponadto większe przejaśnienia, a nawet i rozpogodzenia. Noc z 25-26 grudnia 2023 r. przyniesie większe opady deszczu w północnej połowie naszego kraju, gdzie oddziaływać ma front niżu atlantyckiego lokującego się nad Bałtykiem.

Na szczególną uwagę zasługuje również wiatr, który osiągnie skale wichury. Dodatkowo na przeważającym obszarze Polski powieje do 70-105 km/h. Na Morzu Bałtyckim ponownie silny sztorm. Wysoko w górach nawet 120-150 km/h. Największe porywy wiatru zmierzą anemometry na Śnieżce i Kasprowym Wierchu.

Prognozowane porywy wiatru 25.12.2023 r., 12 UTC według modelu ECMWF

ciepło w Polsce podczas świąt
Wichura w Polsce podczas świąt. Najsilniejsza na północy oraz w górach. Fala ciepła w kraju

Dynamiczna pogoda w święta i dwucyfrowe dodatnie wartości na plusie

W ostatni dzień świąt utrzyma się aktywna cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej, południowo – zachodniej, co przekreśli szanse na trwalszą adwekcje chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Niże ulokowane nad Bałtykiem i Wielką Brytanią, sprzyjać mają napływowi łagodnych i wilgotnych mas polarnych z zachodu, południowego – zachodu Starego Kontynentu. W tym dniu na termometrach zobaczymy maksymalnie 6-12°C, lecz w pasie południowym, gdzie może zaznaczyć się wiatr halny w zasięgu przejaśnień i rozpogodzeń do 13-14°C w klatkach meteorologicznych. Utrzyma się podział na chłodniejszą północ i cieplejsze południe.

Fala ciepła pojawi się w Polsce. Święta bez śniegu na nizinach i wyżynach. Tylko w górach biało

Koniec świąt wietrzny, ciepły i deszczowy

Na dużym obszarze Polski prognozowane są przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego. Najwięcej opadów w drugi dzień świąt wystąpi w północnej połowie kraju. Popada także na zachodzie oraz w centrum i miejscami na wschodzie, lecz będą to opady na ogół słabe.

Prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych – 26 grudnia 2023, 12 UTC dla Polski według ECMWF

silne ocieplenie w Polsce
Ocieplenie w okresie świątecznym i opady deszczu na przeważającym obszarze Polski

Przez całe święta odczuwać będziemy silny wiatr, który wynikać ma z bliskości niżów lokujących się na północ od Polski oraz dużej różnicy ciśnienia. 26 grudnia 2023 r. na przeważającym obszarze naszego kraju powieje do 60-90 km/h. Nad samym morzem i w górach powyżej 95-100 km/h. Na Bałtyku sztorm.

Prognozowane porywy wiatru na 26 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie i dynamiczna pogoda w okresie świątecznym
Ciepłe i wietrzne święta przed nami

Przynajmniej do końca roku, a nawet i do pierwszych dni stycznia 2024 r. utrzyma się aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery, dlatego na powrót zimowych warunków nie mamy co liczyć na nizinach i wyżynach. Rzadkością będzie także nocny mróz. Będzie przewaga wilgotnych i ciepłych mas pochodzenia polarnomorskiego. Do 29 grudnia 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury ma oscylować w okolicach 1.63°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Natomiast do 31 grudnia 2023 r. ponad 1.7°C. Finalnie grudzień zapisze się jako miesiąc ciepły i wilgotny, a gdzieniegdzie skrajnie wilgotny w kraju.

Fanipogody.pl