Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowna śnieżyca nad Polską. Spadnie do 15 cm śniegu. Lokalnie atak zimy i paraliż na drogach. Pogoda na Święta bardzo nas zaskoczy

Śnieżyca nad Polską. Zmiana pogody na Święta Bożego Narodzenia


Prognozy pogody dla Polski bardzo trafnie wyliczyły dzisiejsze warunki pogodowe jakie od rana panują w znacznej części kraju. Nad Polską w godzinach porannych przemieszcza się dość silna śnieżyca przynosząc lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Jednak pogoda w najbliższych godzinach bardzo się zmieni. O tym w drugiej części wpisu.

Śnieżyca nad Polską. Czym jest spowodowana?

Poniżej mapa synoptyczna dla Europy na dzisiejszy dzień. Na podstawie tej mapy doskonale wytłumaczyć można dlaczego obecnie nad Polską przechodzi śnieżyca i co wydarzy się w pogodzie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Śnieżyca nad Polską. Sytuacja synoptyczna
Śnieżyca nad Polską. Sytuacja synoptyczna

Nad zachodnią Rosją widzimy już wypełniający się niż Zoltan, który przynosił silną wichurę i burze również w naszym kraju. Za niżem z północy w nasz region spłynęło znacznie chłodniejsze powietrze arktyczne. Dziś nad obszar Polski wkroczył front atmosferyczny związany z kolejnym groźnym niżem atlantyckim. Ten przyniesie silne załamanie pogody w Boże Narodzenie, ale o tym za moment. Na froncie atmosferycznym utworzyła się rozległa strefa opadów śniegu. Śnieżyca lokalnie przynosi bardzo intensywne opady mokrego śniegu.

Śnieżyca przemieszcza się nad Polską w niedzielny poranek
Śnieżyca na Polską. Niedziela 24 grudnia o poranku. Źródło: CMM IMGW-PIB

Lokalnie z tej strefy opadów spadnie 10, nawet 15 cm śniegu. Niestety to koniec dobrych wiadomości dla fanów zimy i białych krajobrazów. Głównie w górach i obszarach podgórskich. Najwięcej śniegu spadnie wysoko w Sudetach. Od zachodu opady przechodzą w deszcz.

Śnieżyca nie przyniesie nam zimowych krajobrazów

Powyżej wspomniałem o froncie atmosferycznym i niżu Abdul, który zbliża się szybko z północnego zachodu. Przed niżem w nasz region zaciągane jest ciepłe powietrze z południa. Dlatego też front atmosferyczny ma charakter ciepły i przyniesie nam silne ocieplenie. Spójrzmy na prognozę temperatury dla kraju na najbliższy czas.

Śnieżyca nie zabieli krajobrazów. Silne ocieplenie w Polsce

Widzimy, że jeszcze w niedzielny poranek śnieżyca miała dobre warunki na zachodzie i południu do intensywnych opadów śniegu. Jednak jeszcze przed południem na zachód i południe kraju wtargnęło znacznie cieplejsze powietrze przynosząc silną odwilż. Dlatego też śnieg, który intensywnie padał w nocy i o poranku bardzo szybko stopi się. Jednak zanim do tego dojdzie śnieżyca może przynieść trudne warunki na drogach. Niech przykładem będzie Lublin, gdzie w sobotę po południu przetoczyła się krótkotrwała lecz bardzo intensywna śnieżyca. Spowodowało to potężne utrudnienia w ruchu ulicznym. Lokalnie mieliśmy w mieście prawdziwy paraliż komunikacyjny. Dziś przed południem lokalnie również możliwe są spore utrudnienia w ruchu. Po południu po śniegu nie zostanie już prawdopodobnie nic. Przeczytaj również: Potężny mróz do -50 stopni w styczniu. Koszmarna zima na wschodzie

Prognoza pogody na Święta mocno zaskoczy

Nie staję ani po stronie zwolenników chłodnej i śnieżnej zimy, ani po stronie ludzi, którzy wymagają od pogody w kraju na koniec grudnia 15 stopni ciepła i słońca. Ja jestem prostym autorem prognoz pogody. Prawdą jednak jest, że pogoda nas nieco zaszokuje. Po opadach śniegu w niedzielę, poniedziałek przyniesie nam temperatury na poziomie nawet 10-12 stopni na zachodzie i południu kraju.

Wysokie temperatury w Święta w Polscee
Wysokie temperatury w Polsce na Boże Narodzenie

Ocieplenie potrwa również w świąteczny wtorek, a ciepłe masy powietrza zostaną z nami do końca roku. Dzisiejsza śnieżyca będzie ostatnią w tym roku w naszym regionie. Złą wiadomością jest dla nas zbliżanie się aktywnego, głębokiego niżu w region Bałtyku. Przyniesie nam to ponowny wzrost gradientu ciśnienia, a co za tym idzie przed nami silna wichura. Wiatr w Boże Narodzenie wiał będzie z dużą siłą również na nizinach w Polsce. Siła wiatru przekroczyć może 80-90 km/h. Nad Bałtykiem i w górach porywy wiatru będą jeszcze silniejsze.

Podsumowując, od rana na zachodzie i południu Polski pojawiła się dość silna śnieżyca. Jednak napływające za frontem ciepłe masy powietrza spowodują, że na Święta za śniegu nie pozostanie w kraju zupełnie nic. Spodziewamy się za to dynamicznej, wietrznej i deszczowej pogody. To już kolejny rok, gdy pogoda sprawia psikusa tym, który po końcówce grudnia spodziewają się mrozu i zimowych krajobrazów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk