Tornado uderzyło w Polsce. Pozrywane dachy, połamane słupy wysokiego napięcia i drzewa. Liczne burze śnieżne nad krajem

Tornado mogło pojawić się dziś w Polsce. Skutkiem załamania pogody są pozrywane dachy, połamane słupy wysokiego napięcia i drzewa. Dodatkowo obserwowano dziś liczne burze śnieżne w masie powietrza pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Tornado mogło pojawić się nad Polską. Liczne burze śnieżne dziś nad krajem

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie tygodnia nad Polską pojawią się burze śnieżne, które będą mieć potencjał do niesienia silnych porywów wiatru powyżej 90-100 km/h, opadów krupy śnieżnej i śniegu oraz mieszanych. Na skutek przechodzenia struktur konwekcyjnych, dochodziło do spadku widzialności do 50-300 m. Drastycznie pogarszały się warunki do jazdy w ciagu kilku minut. Pojawiły się też utrudnienia na lotniskach komunikacyjnych m.in w Warszawie i Gdańsku. Dodatkowo podczas burzy śnieżnej na południu naszego kraju, jeden z piorunów uderzył w samolot, dlatego lądował on awaryjnie w Katowicach.

Blisko 3000 interwencji strażaków w Polsce

Najwięcej interwencji strażacy zanotowali w Koszalinie, a także w okolicach Kołobrzegu, Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Gryfic i Stargardu. Wyjazdy dotyczą głównie usuwania powalonych drzew i gałęzi – podało (PAP).

Ponadto w województwie kujawsko-pomorskim na samochód ciężarowy przewróciło się drzewo, w wyniku czego jedna osoba została ranna.

Zgodnie z prognozami w piątek liczne burze śnieżne rozwinęły na zachodzie, centrum, południu oraz wschodzie naszego kraju. Grzmiało także na Pomorzu. Wyładowania atmosferyczne nie zostały odnotowane na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Burze zimą zdarzają się kilka razy w roku i na ogół ich intensywność jest niewielka. Najczęściej występują za głównym frontami chłodnym w chłodnej i chwiejnej masie powietrza oraz czasem na aktywnych chłodnych frontach głębokich niżów barycznych. Zdecydowanie rzadsze są na frontach okluzji i ciepłych w półroczu chłodnym.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 17 godzin nad Polską przez system Blitzortung

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne dziś nad Polską

Co ważne na skutek przechodzenia komórek konwekcyjnych w ciągu kilku minut, dochodziło do zabielenia krajobrazów. Temperatura potrafiła obniżyć się o kilka stopni w ciągu kilku minut, co spowodowane było oddziaływaniem prądów zstępujących. Dlatego na drogach występowały powszechne oblodzenia dróg i chodników.

Maksymalne porywy wiatru w minionych 24 godzinach, odnotowane na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

silny wiatr w kraju
Burze śnieżne i huraganowy wiatr na Śnieżce

Gwałtowne załamanie pogody pod koniec tygodnia

Nagłe załamania pogody, które przeważnie było lokalne powodowały istotne pogorszenie warunków do jazdy. Dla kierowców, którzy szczególnie są mało doświadczeni za kierownicą była to poważna próba. Dodatkowo wiatr powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Widzialność ograniczona była momentami do 50-300 m.

Wieczorem w piątek centrum niżu barycznego znajduje się nad Łotwą z ciśnieniem 965 hPa i powoli ulega wypełnieniu chłodniejszym powietrzem. Odsuwa się dalej w kierunku Federacji Rosyjskiej.

W rejonie występowała przechodziła burzowa, która mogła posiadać mezocyklon, aczkolwiek znaczna odległość od radaru dopplerowskiego utrudnia wiarygodną ocenę – wskazał Piotr Szuster z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Potwierdzony został przypadek trąby powietrznej

Edycja: 23 grudnia 2023 r. potwierdzony został przypadek trąby powietrznej w woj. wielkopolskim związane z mezocyklonem niskiej superkomórki burzowej. Siłę zjawiska oszacowano na IF2. Długość ścieżki ze szkodami 1,38 km
średnia szerokość ścieżki: 140 m
maksymalna szerokość ścieżki: 177 m
kierunek ruchu: WNW-ESE

Raport ESWD wskazujący na wystąpienie tornada w miejscowości Grochów woj. wielkopolskie

Silne ocieplenie zmierza do Polski. Silny wiatr jednak nie ustąpi, możliwe kolejne burze do końca roku okresami

Prognozy wskazują, że lokalne śnieżyce konwekcyjne utrzymają się także w nocy z piątku na sobotę. Pojedyncze burze śnieżne są jeszcze możliwe, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie niższe za dnia. Opady zimowe wystąpią szczególnie w pasie dzielnic południowych, południowo -zachodnich. Śnieg spadnie także na północy oraz wschodzie Polski. Zalegające powietrze pochodzenia arktycznego przyczyni się do tego, że wystąpi w wielu miejscach oblodzenie dróg i chodników.

Sobota będzie ostatnim tchnieniem zimy na przeważającym obszarze Polski. Prognozowane są przelotne opady śniegu, ale prawdopodobieństwo burz śnieżnych będzie znacznie niższe. Największy przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany jest w Karpatach oraz Sudetach. Konwekcyjne opady śniegu są też prognozowane na północy, wschodzie i północnym – wschodzie oraz na południowym – wschodzie.

Polecamy: Kolejna wichura uderzy za kilka dni. Wiatr ponad 100 km/h. To nie będą spokojne Święta w pogodzie nad Polską

Jest to tylko chwilowy epizod zimowy w naszych szerokościach geograficznych. Już 24 grudnia 2023 r. przez nasz kraj przechodzić będzie ciepły front atmosferyczny z południowego – zachodu na północny – wschód, który radykalnie zmieni przebieg warunków pogodowych. Początkowo na ciepłym froncie możliwe są jeszcze opady marznące powodujące gołoledź na drogach i chodnikach, lecz od zachodu wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Początkowo wigilia minie ze śniegiem w województwach wschodnich, północno – wschodnich oraz na południu kraju. Od zachodu postępować ma silne ocieplenie i proces topnienia pokrywy śnieżnej zostanie przyspieszony przez opady deszczu. Boże Narodzenie i drugi dzień świąt przyniesie śnieg jedynie w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach i wyżynach będzie wietrznie i deszczowo. Duża różnica ciśnienia sprzyjać ma występowaniu kolejnej wichury.

W kolejnych dniach nie przewiduje się tak ekstremalnie groźnych zjawisk pogodowych na obszarze Polski.

Fanipogody.pl