Pogoda na Sylwestra 2023 i Nowy Rok. Załamanie pogody. Wichury z wiatrem ponad 90 km/h mogą zagrozić Polsce. Opady, burze i wysoka temperatura

Pogoda na Sylwestra 2023 r. i pierwszy dzień stycznia 2024 r. Sprawdzamy również, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Ciepłe święta

Zgodnie z prognozami przed świętami Bożego Narodzenia pojawił się akcent zimowy. Jednak od wigilii rozpoczynała się odwilż postępująca z zachodu, południowego – zachodu na wschód, północny – wschód za frontem ciepłym. Średnia dobowa temperatura powietrza w okresie świątecznym jest charakterystyczna dla jesieni termicznej. W wielu regionach na południu, zachodzie, centrum i wschodzie pojawiły się dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach. W Tarnowie było ubiegłej doby aż 13.2°C. Znajdujemy się w strumieniu bardzo ciepłych mas powietrza jak na koniec grudnia.

Temperatura maksymalna – 25 grudnia 2023 od 7:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski w okresie od 25.12.2023 r. do 3.01.2024 r.

pogoda wedlug imgw
Źródło: IMGW-PIB

Wyliczana minimalna temperatura powietrza w okresie od 25.12.2023 r. do 3.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

ujemna temperatura w kraju
Silnego mrozu nie widać. Jednak ujemna temperatura możliwa w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Pogoda. Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 25.12.2023 r. do 3.01.2024 r. według modelu

pogoda sprawi niespodziankę
Pogoda. Zima termiczna prędko nie nadejdzie. Źródło: CMM IMGW

Pogoda na koniec roku sprawi niespodziankę

Nie tylko nocami na sporym obszarze Polski nie będzie pod koniec grudnia mrozu, bądź będzie on słaby co widać na grafice powyżej pochodzącej z modelu ECMWF. Koniec świąt i ostatnie dni 2023 roku przyniosą średnią anomalie temperatury sięgającą 5-10°C z lat 1991-2020 r. Do 31 grudnia 2023 r. anomalia temperatury wyniesie około 1.9°C, co oznacza, że finalnie po chłodnym początku grudnia odrobiliśmy w kolejnych tygodniach termiczne straty i ostatni miesiąc tego roku zapisze się jako ciepły i wilgotny.

Zobacz też: Atak zimy blisko Polski

Pogoda. Burze możliwe dziś nad Polską

Wskazywaliśmy od dłuższego czasu, że tegoroczne święta nie okażą się śnieżne i mroźne na nizinach, co jest zasługą bardzo aktywnej cyrkulacji strefowej. Występuje przewaga opadów deszczu, dodatkowo ubiegłej doby w rejonie Płocka (woj. mazowieckie) pojawiła się krótkotrwała burza. Potwierdziły nam to detektory wyładowań z sieci IMGW oraz Blitzortung. W ostatni dzień świąt znów możliwe są lokalne burze. Znajdujemy się w zasięgu cyrkulacji strefowej atmosfery. Wpływ na pogodę będzie mieć ośrodek niskiego ciśnienia ulokowany nad południową częścią Morza Bałtyckiego. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych możliwe są burze we wtorek. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonu wybrzeża. Przeważnie jednak chmury Cb okażą się za słabo rozbudowane w pionie, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. Burze są możliwe zwłaszcza na północy oraz w głębi kraju, najbardziej prawdopodobne w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego.

Prognozy wskazują wichurę i opady

Pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzenia do ziemi, osiągając miejscami 70-90 km/h. W zasięgu konwekcji wysokość opadów nie powinna przekroczyć 5-12 mm/h. W ostatni dzień świąt na południu kraju niektóre modele numeryczne pokazują nawet 12-14°C. Najcieplej w okresie świątecznym jest na południu, natomiast najchłodniej na północy i północnym – wschodzie. Białe święta to rzadkość w XXI wieku. Ostatnie śnieżne święta na nizinach i wyżynach wystąpiły w 2021 roku na dużym obszarze Polski.

Liczba wyładowań CG – suma 24 h na obszarze Polski według systemu PERUN

Burza w kraju. Źródło: CMM IMGW

Liczba wyładowań CG+IC – suma 24 h na obszarze Polski

BURZA i dynamiczna pogoda
Burza ubiegłej doby w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Ciepły Sylwester, ochłodzenie możliwe w Nowy Rok

Z prognoz wynika, że w sylwestra na termometrach zobaczymy od 4°C do 12°C. Najcieplej będzie na południu i południowym – zachodzie, natomiast najchłodniej na północy i północnym – wschodzie.

Prognozowana temperatura powietrza na 31 grudnia 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

pogoda szykuje niespodziankę
Ciepły sylwester, na początku nowego roku spadek temperatury

Prognozowane są opady deszczu, a gdzieniegdzie pod koniec dnia na północy oraz w górach deszcz ze śniegiem. Duży gradient baryczny przyczynić może się do wystąpienia wichury w Polsce. Niewykluczone, że pojawią się też rozproszone burze.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 31.12.2023, 18 UTC dla Polski według ECMWF

ulewy w Polsce
Opady i burze możliwe w Polsce

Prognozowana prędkość wiatru wstępnie na 31 grudnia 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

wichura w kraju
Silny wiatr o skali wichury w Polsce w sylwestra

Śnieg w prognozach, dynamiczny koniec starego roku i początek nowego

Noc z 31 grudnia na 1 stycznia 2024 r. zacznie przynosić najprawdopodobniej ochłodzenie postępujące od północy i w drugiej połowie nocy miejscami spadek temperatury poniżej zera. W wielu regionach opady deszczu, ale z biegiem nocy wraz z napływem chłodniejszego powietrza miejscami przechodzące w opady mieszane, śniegu i krupy śnieżnej. W sylwestra i 1 stycznia 2024 r. możliwe są też lokalne burze.

Prognozowane zachmurzenie, ciśnienie i opady na 31 grudnia 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda na sylwestra w Polsce
Prognoza pogody rozczarowuje na sylwestra dla Polski

Prognoza temperatury powietrza na 1 grudnia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Pogoda w Polsce
Zmiana pogody w Polsce

Wstępna prognoza zasięgu opadów i ciśnienia na 1 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ochłodzenie w Polsce
Pogoda. Opady śniegu w tylnej części niżu, co spowodowane ma być spływem zimnego powietrza z północy. Z uwagi na niepewną trajektorie i głębokość niżu, prognozy ulegną zmianie.

Początek nowego roku przynieść może nie tylko akcent zimowy, ale także silny wiatr. Jeśli prognozy się sprawdzą, to czeka nas wichura z wiatrem na nizinach i wyżynach około 80-100 km/h, która może powodować miejscowe szkody. Wysoko w górach ponad 120-140 km/h.

Pogoda. Prognozowane porywy wiatru wstępnie na 1 stycznia 2024 r. 12 UTC według modelu ECMWF

wichury w kraju
Kolejna Wichura w Polsce, 1 stycznia 2024 r. 12 UTC wstępnie według ECMWF

Pogoda może rozczarować. Śnieg na początku 2024 r. i wichura

Dodatkowo na wschodzie, północnym – wschodzie z powodu spływu chłodnego powietrza arktycznego morskiego możliwe są opady śniegu. Krajobrazy mogą ulec zabieleniu, ale z uwagi na odległy termin i niepewną trajektorie niżu, wyliczenia modeli numerycznych mogą ulec zmianie.

Prognoza wstępna ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 1 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

dynamiczna pogoda w Polsce
Pogoda dynamiczna na przełomie 2023-24 r. Opady i silny wiatr w Polsce

Prognoza pogody. Wyliczana temperatura powietrza wstępnie na 1 stycznia 2024 r. 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda sprawi niespodziankę
Pogoda przyniesie niespodziankę na początku 2024 r.

Prognozy te są wciąż wstępne, ale do końca 2023 r. i na początku 2024 r. pogodą sterować ma cyrkulacja strefowa atmosfery, dlatego będzie duża dynamika w troposferze. Zagrożenie stanowić ma głównie silny wiatr. Na Nowy Rok może się ochłodzić, gdy to spłynąć może chłodniejsza masa z północy w tylnej części niżu atlantyckiego.

Fanipogody.pl