Silne burze nad Polską. Ulewy powyżej 30-40 mm, gradobicia i silny wiatr oraz trąba lądowa. Gdzie jest burza, 19.05.2024?

Silne burze w kraju. Intensywne zjawiska konwekcyjne wewnątrzmasy. Kolejne dni przyniosą następne zjawiska burzowe.

Burze w niedzielę nad Polską są miejscami intensywne

W niedzielę Polska znajduje się w zasięgu ciepłego i wilgotnego powietrza polarno-morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego w całym kraju, w środowisku pola obniżonego ciśnienia atmosferycznego występuje zmienne zachmurzenie z większymi rozpogodzeniami. Aczkolwiek w wielu regionach obserwowane jest formowanie się chmur opadowo-burzowych. Dlatego w burzach opady miejscami są intensywne, ponadto połączone z gradem i punktowo silniejszymi porywami wiatru do około 60-70 km/h. Chmury burzowe tworzą się w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza i małych pionowych uskoków wiatru. Niektóre z nich tworzą się na tzw. granicach odpływu chłodnego powietrza, czyli outflow boundary.

Burze dziś nad Polską przynoszą grad i silne ulewy

W ostatni dzień weekendu komórki burzowe tworzą się w warunkach słabego przepływu mas powietrza, co wynikać ma z niewielkiego gradientu barycznego nad Europą. Burze przybierają dziś formę pojedynczych komórek burzowych i klastrów burzowych o niskim stopniu zorganizowania i krótkiej żywotności. W dolnej i środkowej troposferze dominuje słaby wiatr. Burze formują się dziś w zasięgu wewnątrzmasowych stref konwergencji wiatru dolnego. 

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwszy upał w tym roku powyżej 30°C i gwałtowne burze. Silne nawałnice będą nawiedzać Polskę. Nawet 80-100 mm deszczu

Dziś pierwsze burze były notowane już od godzin porannych m.in na obszarze woj. dolnośląskiego. Zjawiska burzowe obserwowano także w woj. opolskim. Następnie z biegiem godzin wraz ze wzrostem chwiejności termodynamicznej, dochodziło do rozwoju kolejnych burz w zasięgu stref zbieżności wiatru. Szacuje się, że dziś w burzach wysokość opadów dochodzi do 20-50 mm. Możliwe są też opady gradu o średnicy 1-3 cm i porywy wiatru nie stanowią dziś istotnego zagrożenia, nie przekraczając na ogół 50-70 km/h podczas najsilniejszych burz.

Silne burze w niedzielę. Intensywne zjawiska konwekcyjne dziś w kraju powodu∆ą szkody

Około południa obserwowano szybką intensyfikację komórek burzowych nad Polską. Tworzyły się nawet wielokomórkowe układy o niskim stopniu zorganizowania. Podstawowym zagrożeniem ze strony niedzielnych burz są intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego. W burzach średnica gradzin nie przekraczała dziś 1-3.5 cm. Dużo burz pojawiło się w rejonie Kalisza, Sieradza, Działdowa i Iławy. W południowo wschodniej części woj. wielkopolskiego przechodził układ konwekcyjny w formie burzy wielokomórkowej o niskim stopniu zorganizowania. Grzmiało także w Łodzi i okolicach. Ponadto burze zaobserwowano na Podhalu. Szczególnie w Beskidach, Tatrach i na Podhalu, gdzie ważną rolę odegrała orografia terenu, wymuszając pionowe ruchy konwekcyjne.

Burze w drugiej części dnia przyjmowały formę słabo zorganizowanych klastrów wielokomórkowych i krótkotrwałych izolowanych komórek burzowych, które tworzyły się w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza. Silne burze jak na dzisiejsze warunki występowały w rejonie Skarżysko Kamiennej, Łodzi aż po rejony Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. Intensywne burze występowały też na Pomorzu, w południowej części woj. małopolskiego oraz w rejonie Zielonej Góry.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 16 godzin na obszarze Polski

burze w Polsce
Burze dziś na przeważającym obszarze Polski. Po godzinie 19 grzmi w woj. luelskim.

Silne burze dziś w kraju i duży grad oraz nawalne opady burzowe prowadzące do podtopień

Ponadto intensywne burze nie omijały woj. świętokrzyskiego i łódzkiego. Silne i wolno przemieszczające się rdzenie opadowe mogły spowodować akumulacje opadów burzowych do 20-40 mm w rejonie Opoczna, Stąporkowa i Suchedniowa, a także Rabki i Limanowej.

Raporty ESWD wskazują, że w Suchedniowie spadło ponad 36 mm deszczu i padał grad o średnicy dochodzącej do 3.5 cm.

Stopniowo po godzinie 17:00 zaczęto obserwować stopniowy spadek aktywności burzowej. W godzinach późno popołudniowych burze rejestrowane są na zachodzie, południu, miejscami na północy. Na czele burz pojawiają się miejscami wały szkwałowe, natomiast głównym zjawiskiem towarzyszącym burzom są dziś ulewne opady deszczu i gradu miejscami o sporej akumulacji. Dodatkowo w woj. opolskim, a dokładniej w okolicach Krapkowic przechodziła słaba i krótkotrwała superkomórkowa burzowa. Ponadto w woj. zachodniopomorskim, w rejonie Grzędzic pojawiła się krótkotrwała, niezwiązana z mezocyklonem trąba lądowa.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Burze dziś w kraju
Burze w niedzielę nad Polską

Już dziś wieczorem intensywność konwekcji zacznie jeszcze wyraźniej słabnąć, a ich liczba stopniowo zmniejszać się. Jednak z powodu wysokiej wilgotności powietrza, poszczególne burze mogą dłużej się utrzymywać, szczególnie w centralnej i częściowo północnej oraz miejscami wschodniej części Polski. Głównym zagrożeniem związanym z burzami pozostaną opady deszczu, które lokalnie mogą osiągnąć do 30 mm. Możliwe są również lokalne porywy wiatru osiągające do 60 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia gradu będzie już niższe niż w ciągu dnia.

Zobacz też: Gdzie jest burza, 19.05.2024?

W kolejnych dniach czekają nas następne burze, o czym będziemy informować na łamach naszego portalu.

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung, IMGW-PIB