Silne burze nie dadzą wytchnienia Polsce. Mogą uderzyć superkomórki burzowe i wielokomórkowe struktury. Gradobicia, zalania i dużo wyładowań atmosferycznych

Silne burze prognozowane są w sobotę na przeważającym obszarze Polski. Sprawdzamy, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

Silne burze w sobotę nad Polską

W sobotę Polska będzie przeważnie pod wpływem klina wyżowego znad obszaru Federacji Rosyjskiej, w nieco mniejszym stopniu w zasięgu płytkiej zatoki niżowej z południowego – zachodu Europy. Jednak do naszego kraju będzie napływać bardzo ciepłe, lecz wilgotne i niestabilne powietrze polarne o cechach morskich. Charakteryzując się zarówno większymi rozpogodzeniami, jak i wzmocnionym potencjałem do rozwoju rozproszonych, gwałtownych burz z intensywnymi opadami deszczu, gradu oraz punktowo silnymi porywami wiatru, z największą ich aktywnością w drugiej połowie dnia.

Prognoza sytuacji barycznej na 25.05.2024 r. według DWD dla Europy i obszarów przyległych

silne burze w kraju
Silne burze 25 maja 2024 r.

Gwałtowne burze dziś w kraju

Sobota będzie kolejnym dniem, gdy to nad Polską pojawią się gwałtowne burze, które spowodują podtopienia, szkody wiatrowe oraz zniszczenia spowodowane przez grad. Zasadniczo znajdujemy się dziś w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Nad Bałtykiem zaznaczy się wpływ słabego frontu okluzji. Zjawiska burzowe formować będą się w zasięgu dolno-troposferycznych stref zbieżności wiatru. Chwiejność termodynamiczna przekraczać ma 1000-1500 J/kg. Dlatego w połączeniu ze słabym wiatrem w środkowej troposferze nie będzie sprzyjać szybkiej wędrówce burz. Dlatego akumulacja opadów w burzach może przekraczać 30-50 mm. Z uwagi na silną rozbudowę pionową chmur Cb. Należy spodziewać się wysokiej aktywności elektrycznej i opadów gradu o średnicy powyżej 3-3.5 cm. Szacuje się, że prędkość wiatru w burzach może osiągnąć, a nawet przekroczyć 60-75 km/h, a w superkomórkach do 80-90 km/h.

Silne burze nad Polską

W zasięgu lokalnych superkomórek burzowych porywy wiatru do 80-90 km/h. Na obszarze woj. podlaskiego i w północnej oraz centralnej części woj. lubelskiego nie można wykluczyć rozwoju superkomórek burzowych. Na ogół utworzą się pojedyncze burze pulsacyjne, kolejne zjawiska konwekcyjne formować mają się na granicy odpływu chłodnego powietrza. Niewielkie ścinanie wiatru, słaby wiatr w całym pionowym profilu troposfery i obecność silnych stref zbieżności wiatru może przyczynić się do rozwoju gwałtownych burz i wystąpieniu lejków kondensacyjnych, a nawet trąby lądowej. Pierwsze burze utworzą się już około południa. Jednak najwięcej będzie ich po południu i wieczorem, utrzymując się zwłaszcza w pierwszej części nocy.

Zobacz też: Pogoda na długi weekend 30 maja – 2 czerwca. Będzie wielkie zaskoczenie?

Prognoza burzowa na 25 maja 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze w kraju
Silne burze w kraju. Prognoza IMGW-PIB

Prognoza burzowa w okresie od 25.05.2024 r. do 26.05.2024 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze nad Polską
Silne burze w kraju

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Essl.org, dwd.de

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC