Silne burze uderzą w piątek. W tych regionach spodziewamy się załamania pogody. Grad do 3 cm, ulewy i wiatr do 90 km/h w Polsce [MAPY]

Silne burze prognozujemy w piątek na obszarze Polski. Wskazujemy, gdzie dokładnie pojawią się zjawiska konwekcyjne.

W piątek Polska będzie pomiędzy ośrodkiem niżowym znad południowo-zachodniej części Europy i silnie rozbudowanym układem wyżowym z rejonu Federacji Rosyjskiej. Docierać będzie ciepłe i wilgotne masy powietrza o charakterze polarno-morskim częściowo charakteryzujące się rozpogodzeniami, jednak w przeważającej części kraju sprowadzą wzrost zachmurzenia z nasilającymi się w ciągu dnia opadami deszczu i lokalnie gwałtownymi burzami, gdzieniegdzie w towarzystwie gradu i porywami silnego wiatru. W pobliżu naszego kraju znajdzie się cyklon Maxine, sprzyjając rozwojowi zjawisk burzowych w zasięgu zbieżności wiatru.

Sytuacja baryczna na 24.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

silne burze w piątek
Silne burze w piątek nad Polską. Dlatego należy śledzić radary meteo, aby wiedzieć czy w naszym rejonie tworzą się komórki burzowe

Silne burze w zasięgu stref zbieżności wiatru

Zasadniczo znajdujemy się dziś w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. W pasie od woj. pomorskiego aż po woj. małopolskie i śląskie rozciągać ma się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Podwyższona niestabilność powietrza występować ma na przeważającym obszarze Polski. Burze są dziś najbardziej prawdopodobne na południu i południowym zachodzie i mogą charakteryzować się miejscami gwałtownym przebiegiem. Pierwsze burze mogą powstać już około południa, co wynikać ma z braku mechanizmów hamujących rozwój konwekcje. Prognozowane są opady burzowe do 30-50 mm, miejscami grad o średnicy 1-3 cm. Niewykluczone są 1-3 przypadki superkomórek burzowych typu wysokoopadowego. Silne burze możliwe są także w pasie dzielnic centralnych. Najwięcej burz zaobserwujemy w godzinach popołudniowych. Wieczorem obserwowany ma być spadek aktywności konwekcyjnej. W nocy z piątku na sobotę lokalne burze możliwe są w centrum, wschodzie i południu, lecz okażą się słabsze niż w ciągu dnia.

Prognoza konwekcyjna (IMGW-PIB) dla Polski

konwekcja w kraju
Zjawiska burzowe w dzień, dlatego wydano prognozę burzową w IMGW

Zjawiska konwekcyjne w nocy

Burze przemieszczać mają się dziś z południa na północ, północny zachód z niewielką prędkością. Akumulacja opadów z burz może dochodzić do 30-50 mm. Porywy wiatru w burzach do 70-90 km/h, miejscami zdarzą się gradobicia. Istnieje niskie ryzyko 1-2 lokalnych trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonem. Lokalnie burze mogą poczynić zalania i podtopienia, szczególnie na obszarach silniej zurbanizowanych.

Zobacz też: Pogoda na długi weekend 30 maja – 2 czerwca. Będzie wielkie zaskoczenie? Pogoda spłata nam figla

Prognoza konwekcyjna na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB) dla Polski

konwekcja i burze noc
Konwekcyjna prognoza na noc od IMGW-PIB. Według modeli można spodziewac się burz.

W nocy z piątku na sobotę prognozowane są burze w pierwszej części nocy. Podstawowym zagrożeniem okażą się wolno przemieszczające się na północ-północny zachód komórki opadowe o natężeniu do 5-10 mm/h, a gdzieniegdzie akumulacja opadów może dochodzić miejscami do 15-20 mm. Wieczorem i w pierwszej części nocy możliwy grad. Prognozowane są porywy wiatru, które mogą początkowo osiągać 70 km/h i będą szybko słabły. Aktywność elektryczna okaże się niższa niż w ciągu dnia.

Silne burze w piątek

Z prognoz wynika, że w kolejnych dniach nie zabraknie burz, dlatego wkrótce podamy kolejne informacje na łamach naszego portalu. Miejscami zjawiska burzowe będą wyrządzać poważne szkody.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de