Silne burze w niedzielę nie odpuszczą. W tych regionach uderzą silne ulewy, gradobicia, groźny wiatr do 80 km/h w Polsce. Pogoda stanowić ma realne zagrożenie dla zdrowia i życia

Silne burze wystąpią w wielu regionach podczas niedzielnej doby. Sprawdzamy, gdzie aura okaże się dynamiczna.

W niedzielę Polska będzie w polu podwyższonego ciśnienia wyżu znad zachodniej części Rosji. Dlatego w kraju pojawi się ciepła masa powietrza polarno-morskiego o sporej zawartości, wilgoci, co w konsekwencji spowoduje występowanie chwiejnej równowagi atmosfery. Dlatego dochodzić będzie do rozwoju lokalnych burz wewnątrzmasowych z intensywnymi opadami deszczu, gradu, jak i też miejscami silnymi porywami wiatru.

Silne burze w niedzielę nad Polską

Prognoza sytuacji barycznej na 26.05.2024 r., 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

silne burze w niedzielę
Silne burze dziś w kraju

Niedziela zapowiada się z zachmurzenie umiarkowanym i dużym z przelotnymi opadami deszczu i burzami, gdzieniegdzie z gradem, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. Możliwa wysokość opadów w burzach od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 35-50 mm. W najcieplejszym momencie dnia na ogół od 24°C do 28°C. Tylko w rejonach podgórskich i nad morzem chłodniej od 17°C do 19°C. Wiatr będzie słaby, szczególnie nad morzem umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, tylko w strefie nadmorskiej z kierunków wschodnich. Porywy wiatru podczas burz do 70-80 km/h.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu ostatnich 28 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych

silne burze nad Polską
Silne burze w kraju

W niedzielę obserwowane będą kolejne burze termiczne nad krajem. Zalegać będzie w dalszym ciągu ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego z południowego wschodu. Tylko na wschodzie na ogół nie będzie warunków do występowania burz z uwagi na obecność suchych warstw w troposferze i silniejszej inwersji osiadania w zasięgu klina wyżowego. Niedzielne burze tworzyć mają się lokalnie w strefie lokalnych konwergencji wiatru. Pierwsze burze termiczne utworzą się już około południa, ale ze szczytem intensywności pomiędzy 14 a 19 w niedzielę. Chmury Cb przyjmą formę pojedynczych komórek burzowych, ale miejscami łącząc się w wolno przemieszczające klastry wielokomórkowe. Przemieszczać mają się z niewielką prędkością na północ i północny zachód. Zjawiska burzowe zaczną zanikać w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek.

Polecamy: SIlny upał blisko Europy

Prognoza burzowa na 26 maja 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze dziś w kraju
Zjawiska burzowe dziś w kraju

Intensywne burze lokalnie spowodują podtopienia i szkody wiatrowe oraz gradowe

Na ogół wysokość opadów w burzach nie przekroczy 15-30 mm. Jednak miejscami na skutek przejścia zjawiska training storms akumulacja opadów może przekroczyć 40-50 mm. Wówczas, prowadząc do podtopień, zalań, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych. Szczególnie w obszarach silnie zurbanizowanych. Istnieje pewne prawdopodobieństwo utworzenia się superkomórek burzowych, które nie powinny być trwałe. Porywy wiatru w burzach dochodzić będą do 70-80 km/h, jest możliwość pojawienia się lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałej trąby powietrznej, lecz ryzyko nie jest wysokie.

Silne burze w niedzielę lokalnie nad Polską

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Intensywne zjawiska konwekcyjne w kraju
Silne burze nad Polską 26 maja 2024 r.

Do naszej części Europy dociera od kilku dni strumień ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza z południowego wschodu. Chmury burzowe podobnie tak jak w ostatnich dniach tworzyć mają się wewnątrzmasy, w zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru oraz stref odpływu (ang. outflow boundary). W początkowej fazie burze przyjmą formę pojedynczych komórek burzowych, miejscami łącząc się w klastry multikomórkowe i pojedyncze superkomórki burzowe. Z najsilniejszych burz, które wykształcą silne i rotujące prądy wstępujące możliwe są porywy wiatru powyżej 80 km/h, grad do 2-3.5 cm. Najwięcej burz występować ma dziś po południu i wczesnym wieczorem. Wówczas to chwiejność okaże się największa, natomiast procesy wspomagające konwekcje najsilniejsze. Po zachodzie słońca komórki burzowe zaczną zanikać. Pojedyncze burze mogą jednak lokalnie występować w drugiej części nocy. Aczkolwiek intensywność zjawisk towarzyszących okaże się mniejsza niż w ciągu dnia.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, dwd.de, IMGW-PIB