Niszczące burze uderzą we wtorek. Grad 6 cm, potężny upał i ulewy do 80 mm, wiatr 110 km/h. Groźne załamanie pogody już dziś w Polsce

Niszczące burze pojawią się dziś. Prognozowane opady gradu o średnicy 6 cm, dodatkowo upał i ulewy do 80 mm i wiatr do 90-110 km/h. Obserwowana ma być dodatkowo wysoka aktywność elektryczna.

Silne zjawiska konwekcyjne w kraju

Godziny poranne we wtorek burze występują na zachodzie i południu kraju. Grzmi m.in na Ziemi Lubuskiej i Górnym Śląsku oraz Małopolsce. W drugiej połowie dnia intensywne burze występować będą na przeważającym obszarze Polski. Pojawią się układy wielokomórkowe, superkomórki burzowe i burze pulsacyjne.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, które wykonano o godzinie 7:45 czasu lokalnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.

wyładowania w kraju
Wyładowania na zachodzie i południu

We wtorek prognozujemy przewagę zachmurzenia umiarkowanego i dużego z przelotnymi opadami deszczu i miejscowymi burzami, spodziewane silne burze z gradem. Możliwa wysokość opadów w burzach od 20 mm do 40 mm, a w pasie od Pomorza Wschodniego, przez  Mazowsze po Śląsk i Małopolskę do 50-80 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 25°C do 30°C, na pozostałym obszarze od 30°C do 35°C. Znacznie chłodniej na zachodnim wybrzeżu około 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Jednak od zachodu skręcający na zachodni. Ponadto w burzach porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie na południu do 110 km/h.

<div id=”oa_placeholder2″ style=”display: block; min-height: 350px;”></div>

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Polski przez sieć detekcji Blitzortung

gwałtowne burze w kraju
Silne i liczne wyładowania w kraju

Dużo wyładowań i grad w kraju

Dziś przez nasz kraj wędrować ma układ frontów atmosferycznych. Chłodny front atmosferyczny poprzedzony będzie dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru. Na wschodzie i centrum kraju burze formować będą się w strefie konwergencji wiatru, która związana będzie z ośrodkiem niskiego ciśnienia lokującym się w rejonie Morza Północnego. Na zachodzie i południu kraju pierwsze burze pojawiły się już w godzinach porannych, ale najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne są dziś prognozowane w drugiej połowie dnia. Prognozuje się, że dziś w burzach wysokość opadów dochodzić będzie do 20-60 mm, ale miejscami na skutek przejścia kilku burz nad jednym obszarem sięgną 65-80 mm. Lokalnie możliwe zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. Na zachodzie i północy oraz w centrum burze mogą być lepiej zorganizowane, przybierając nawet formę superkomórek burzowych.

Chmury burzowe przechodzić będą dziś z południowego zachodu na północny-wschód, przybierając formę superkomórek. Porywy wiatru w burzach powinny przekraczać 90-110 km/h. Zdarzą się też opady gradu o średnicy 3-6 cm, zwłaszcza z burz posiadających mezocyklon. Istnieje niskie ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem.

Polecamy: Załamanie pogody nadciąga z zachodu. Ulewy do 60-90 litrów wodu na m2. Do tego burze i silny wiatr

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

Silne zjawiska konwekcyjne i prognoza (IMGW-PIB)

Intensywne burze w kraju

Wieczorem i w nocy najgroźniejsze ośrodki konwekcyjne z wyładowaniami dziś występować powinny we wschodniej połowie naszego kraju. Zjawiska burzowe utrzymają się do drugiej połowie nocy, jednak najgroźniejsze okażą się w pierwszej połowie nocy na wschodzie. Szacuje się, że wysokość opadów w komórkach wyniesie 20-50 mm, miejscami do 70 mm. Początkowo zdarzą się porywy wiatru do 80-110 km/h. Zwłaszcza z potencjalnego systemu burzowego z wbudowanymi superkomórkami burzowymi. W drugiej połowie nocy wyraźnie zmniejszy się potencjał do generowania niebezpiecznych porywów wiatru związanych z komórkami. Zdarzyć może się początkowo grad o średnicy 1-4 cm. Po północy większość burz osłabnie i zaniknie, ale miejscami mogą utrzymać się nawet do 1-3 w nocy.

Prognoza konwekcyjna na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

groźne burze nad Polską
Silne komórki dziś w kraju

Prognoza konwekcyjna na noc wtorku na środę (IMGW-PIB) dla Polski

groźne burze nad Polską
Silne zjawiska konwekcyjne w kraju

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org, blitzortung

(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC