Silne burze nie odpuszczają. Gradobicia, zalania i silny wiatr. Płynie do Polski masa znad Morza Czarnego

Silne burze nie odpuszczają. Spodziewane gradobicia, zalania i silny wiatr. Napływa do nas wilgotna i chwiejna masa ze wschodu Europy i Morza Czarnego. Piątek będzie kolejnym dniem z burzami w mijającym tygodniu.

Silne burze pojawią się w piątek nad Polską. Lokalnie podtopienia i gradobicia

W polu przyziemnym przeważający obszar Polski jest w zasięgu rozległego wału wysokiego ciśnienia z centrum nad południowym Bałtykiem. Na górnych poziomach obecny jest górny niż, który wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu, który ulega stopniowemu wypełnieniu i przesuwa się znad Polski nad Austrię i Słowenię. Dlatego też osłabnie przepływ mas powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery.

Prognoza geopotencjału, prędkości i kierunku wiatru oraz temperatury w środkowej troposferze na wysokości 500 hPa, 12.08.2022, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS

Silne burze nie odpuszczają. Gradobicia, zalania i silny wiatr. Płynie do Polski masa znad Morza Czarnego

W piątek burze możliwe są w centralnej i wschodniej połowie kraju. Następować ma adwekcja ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza z rejonu Morza Czarnego. Na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewnia ośrodek górnego niżu, odsuwający się szybko z naszej części Europy. Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się dziś mała i umiarkowana. Przepływ mas powietrza ma być słabszy niż wczoraj. Dlatego też burze mają przemieszczać się wolniej.

Burze, 12 sierpnia 2022. Pojedyncze komórki burzowe, klastry wielokomórkowe i superkomórki burzowe nad Polską

Dlatego też konwekcja może okazać się gorzej zorganizowana w naszej części Europy. Na ogół tworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe, gdzieniegdzie łączące się w krótkotrwałe klastry burzowe. Nie można wykluczyć we wschodniej połowie kraju krótkotrwałych superkomórek burzowych. Wysokość opadów w burzach sięgnąć może do 10-30 mm. Porywy wiatru w zasięgu burz nie powinny przekraczać 50-70 km/h. Szczególnie na wschodzie. Zdarzyć mogą się miejscami obfite opady gradu. Aktywność elektryczna gdzieniegdzie może być umiarkowana, a nawet duża w Polsce. Pierwsze burze rozwiną się około południa. Ze szczytem aktywności pomiędzy 14 a 18. W nocy burze mogą utrzymać się we wschodniej części kraju. Dlatego zalecamy śledzić dane z systemów detekcji i lokalizacji wyładowań oraz radar meteo online.

Silne burze na wschodzie. Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

burze dziś, 12 sierpnia 2022

Przewiduje się, że umiarkowana i wysoka aktywność burzowa zostanie utrzymana w nocy z piątku na sobotę na południowym-wschodzie. Oczekuje się, że szczególnie dużo burz będzie przechodzić przez centrum i południowy-wschód, gdzie zalegać ma ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza. Po zachodzie słońca formować mogą się w masie znad Morza Czarnego kolejne burze. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca nie wykluczamy opadów gradu, dlatego że miejscami może wystąpić większa akumulacja opadów gradu.

Silne burze. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze w nocy silne.

Opady pochodzenia burzowego wystąpić dziś szczególnie na Lubelszczyźnie, woj. świętokrzyskim, na Mazowszu oraz Podkarpaciu i Małopolski, sięgając aż po Górny Śląsk i częściowo Ziemię Łódzką. Mogą miejscami utrzymywać się w nocy. Dlatego też zalecamy zachować szczególną ostrożność w obszarze występowania komórek burzowych.

W kolejnych dniach możliwe są następne burze, o czym będziemy informować na łamach naszego portalu.