Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda nagle zaskoczy Polaków. Wrócą gorące dni i upał do kraju. Przechodzić będą też silne burze

upalna pogoda

Pogoda nagle zadziwi Polaków. Wrócą gorące dni na przeważający obszar kraju. Pojawi się również upał. Spodziewane są także silne burze, które miejscami spowodują szkody.

Pogoda zaskoczy mieszkańców naszej części Europy. Wysoka temperatura najdłużej na zachodzie

Okres umiarkowanych temperatur na przeważającym obszarze Polski nieco się nam przeciąga, ale dni gorące w dalszym ciągu występują na zachodzie. Piątek, 12 sierpnia 2022 będzie pierwszym dniem z upałem na zachodzie w drugiej sierpnia mijającego miesiąca. Niższe temperatury na wschodzie są spowodowane wtargnięciem odciętego niżu górnego znad wschodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Panują w naszej części Europy dlatego na ogół umiarkowane temperatury. Jednak jak wynika z prognoz modeli numerycznych, w okolicach połowy miesiąca będziemy obserwować systematyczny wzrost temperatury w wielu regionach. Upał obecny będzie w najbliższych dniach na zachodzie, chłodniej w tym samym czasie ma być na wschodzie. Burze w najbliższych dniach pojawiać mają się na wschodzie, centrum i południu kraju, pod koniec weekendu, przesuwając się również na zachód. Dzielnice północne pozostaną w tym czasie bez opadów z wyżową jeszcze pogodą.

Prognozowana akumulacja opadów na okres od 12.08.2022, 00Z dla 14.08.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

Pogoda nagle zaskoczy Polaków. Wrócą gorące dni i upał do kraju. Przechodzić będą też silne burze
Pogoda i burze w Polsce, 14 sierpnia 2022

Związane będą z dominującą cyrkulacją wschodnią, południowo-wschodnią. Na górnych poziomach zaznacza się wpływ odciętego niżu, który znad Polski przesuwa się dalej na południe. Od wschodu na zachód przemieszczać mają się w najbliższych godzinach i dniach strefy opadowe o charakterze burzowym. Skutkować może to zwiększoną akumulacją opadów pochodzenia konwekcyjnego.

Wyliczana orientacyjna wysokość opadów na okres od 12.08.2022, 00Z do 14.08.2022, 18 UTC według modelu ICON-EU

opady burzowe do 14 sierpnia 2022 w Polsce
Zasięg możliwy opadów do 14 sierpnia 2022

Prognozy szacują, że w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia temperatura w Polsce sięgnąć może nawet 30°C/35°C, punktowo na zachodzie i południowym-zachodzie kraju do 36°C. Zatem na zachodzie będzie to kolejny epizod z upałami. Z danych publikowanych przez IMGW-PIB wynika, że najwięcej dni upalnych w mijającym sezonie letnim jest w zachodniej połowie kraju. Niewątpliwie pierwsze miejsce z największą ilością dni upalnych, czyli z temperaturą w klatce meteorologicznej 30°C i więcej jest w Legnicy, gdzie jest już ponad 20 dni upalnych. To właśnie nad zachodnią i południowo-zachodnią część kraju najczęściej dociera masa pochodzenia zwrotnikowego, skutkując wystąpieniem upałów i nocy tropikalnych.

Fala upałów da się we znaki w drugiej połowie sierpnia na obszarze Polski

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS na okres od 12.08.2022 do 22.08.2022 sugeruje okresami upały na przeważającym obszarze Polski. Najchłodniej w tym czasie ma być poza obszarami górskimi na północnym-wschodzie, wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie zaznaczać może się bryza morska, skutecznie ochładzając powietrze.

Wysoka temperatura i upalna pogoda w polsce i europie
Upalna aura nie tylko w Polsce, sierpień 2022

Już wczoraj krańce zachodnie znalazły się na pograniczu dnia gorącego i upalnego w Polsce

Zgodnie z prognozami, które publikowaliśmy kilka dni temu, druga połowa sierpnia przyniesie znaczne dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Początkowo dni upalne będą występować na zachodzie, południowym-zachodzie Polski. Już wczoraj w zachodniej połowie kraju temperatura była na pograniczu dnia gorącego i upału, lecz żaden posterunek IMGW nie raportował osiągnięcia 30°C. Najbliżej były Słubice z temperaturą 29,7°C. Dziś stacje naziemne powinny raportować dzień upalny miejscami na zachodzie.

Temperatura maksymalna, 11 sierpnia 2022 na stacjach pomiarowych IMGW-PIB dla Polski, autor J. Lewandowski

gorąco na zachodzie, pogranicze upału
Podział w pogodzie na obszarze Polski, 11 sierpnia 2022

Podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód widzimy w prognozach modeli na piątkowy dzień dla Polski.

Prognozowana maksymalna temperatura na 12.08.2022, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

upał na zachodzie, nw
Duża różnica temperatury w Polsce

W długi weekend upał ograniczony do zachodniej i północnej części Polski

W weekend upał pojawi się miejscami w województwach na zachodzie kraju. Szczególnie w woj. zachodniopomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim, gdzie temperatura powinna osiągnąć 30°C, a nawet przekroczyć tę wartość. Miejscami chłodniej może być wzdłuż gmin nadmorskich, kiedy to pojawi się schładzające powietrze bryza od morza.

Prognozowana maksymalna temperatura na 13.08.2022, 15 UTC według modelu GFS

upalna pogoda w kraju
Upał ograniczony 13 sierpnia 2022

Już początek przyszłego tygodnia zacznie wzrastać temperatura w całej zachodniej i północnej połowie kraju. Dalej utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy zachód i chłodniejszy wschód kraju. Lokalnie rozwijać będą się burze na przeważającym obszarze kraju, prowadząc lokalnie do podtopień. Upał pojawić może się rownież nad samym morzem, sprzyjając wypoczynkowi i kąpaniu w Bałtyku.

Prognozowana maksymalna temperatura na 15.08.2022, 12 UTC według modelu GFS

burzowo i gorąco oraz upalnie
Upał i gorąc w Polsce

Upał i zwiększone zagrożenie ze strony lokalnych burz w środowisku niskiego przepływu mas powietrza

Jest szansa, że 16 sierpnia 2022 upał rozprzestrzeni się na przeważający obszar Polski. Nie potwierdzają tego jednak prognozy modelu ECMWF. Temperatura jednak miejscami może osiągnąć od 30°C do 33°C, punktowo do 34°C. Niewykluczone jednak, że temperatura osiągnie niższe wartości, kiedy rozwijać zacznie się zachmurzenie kłębiaste i burze, ograniczając dobowy wzrost temperatury na skutek spadku insolacji.

Prognozowana maksymalna temperatura według modelu GFS na 16 sierpnia 2022, 12 UTC

gorąco w polsce
upał w kraju, 16 sierpnia 2022

Upał powinien nasilić się w połowie przyszłego tygodnia w Polsce

Widzimy jednak, że upał powinien zacząć nasilać się 17 sierpnia 2022. Model amerykański GFS zakłada wtedy nawet 34°C/35°C na zachodzie kraju. Chłodniej w tym czasie ma być na północnym-wschodzie. Ponownie w tym gorącym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego z powodzeniem tworzyć mają się chmury burzowe, lokalnie przynosząc burze o ograniczonym zasięgu w środowisku niewielkiego przepływu mas powietrza.

Prognozowana maksymalna temperatura na 17.08.2022, 18 UTC według modelu GFS

gorąco i upalnie w Polsce, 17 sierpnia 2022
upał, 17 sierpnia w Polsce

Nieco mniejszy obszar z upałem widzi w tym okresie model ECMWF, ograniczając wzrost temperatury szczególnie do dzielnic zachodnich do około 32°C/33°C.

Prognozowana maksymalna temperatura na 17.08.2022, 15 UTC według modelu ECMWF

pogoda i wysoka temperatura w polsce
upalnie i gorąco w Polsce

Pogoda. ECMWF widzi mniejszy obszar upału, niż model GFS dla Polski

Model ECMWF sugeruje, że temperatura w wielu regionach, 18 sierpnia 2022 sięgnie ponad 30°C. Największy upał panować ma na zachodzie kraju. Jednak prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie, pojawić mogą się również lokalne gwałtowne burze w Polsce z uwagi na dużą wilgotność i możliwość pojawienia się frontu z aktywnym niżem. Pod koniec drugiej dekady upał może na chwile wycofać się z Polski.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura na 18.08.2022, 12 UTC według ECMWF

upalna pogoda w Polsce

Zdecydowanie większy obszar upałów widzi model GFS na ten okres, ale nie można wykluczyć, że jest on przeszacowany.

Prognozowana maksymalna temperatura na 18.08.2022, 12 UTC według GFS

gorąc i upał

Reasumując, przed nami okres z większą dynamiką w pogodzie, kiedy to częściej pojawiać będą się silne burze. Pogoda więc zaskoczy Polaków. W przerwie pomiędzy opadami panować ma gorąca i upalna aura. Zasięg upału będzie zależny od skali i obszaru zalegania powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nieprzyjemne odczucie upału potęgować ma wysoka wilgotność powietrza. Burze nie poprawią sytuacji hydrologicznej z uwagi na gwałtowny charakter opadów. Większość z nich spłynie, powodując nawet podtopienia, a gdzieniegdzie powodzie błyskawiczne. Prognozy z uwagi na duże zagrożenie ze strony silnych burz należy śledzić codziennie. O wszelkich zmianach informować będziemy ze stosownym wyprzedzeniem na łamach naszego portalu.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz