Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ulewy i burze suną przez Polskę. IMGW podnosi stopień zagrożenia. Piątek 12 sierpnia 2022

Ulewy i burze wkroczyły do Polski. Piątek 12.08.2022

W porannej prognozie pogody na dzisiejszy dzień pisałem, że na wchodzie kraju wystąpią burze i ulewy. Scenariusz pogodowy sprawdza się. Z Ukrainy na Lubelszczyznę wkroczyła strefa silnych opadów deszczu. Występują również burze. Lokalnie zjawiska są całkiem intensywne. Burzom towarzyszą intensywne opady deszczu. Lokalnie pada grad. Sprawdźmy gdzie grzmi najmocniej oraz gdzie burze pojawią się w kolejnych godzinach.

Ulewy i burze na wschodzie kraju

Poniżej zrzut z radaru opadów Awiacja IMGW. Widać tu jak rozległa strefa silnych opadów wkroczyła na wschód Polski. Ulewy i burze obecnie przemierzają wschód lubelskiego. Lokalnie zjawiska są dość intensywne.

Ulewy i burze w lubelskim piątek 12 sierpnia 2022
Ulewy i burze w piątek 12 sierpnia 2022

Strefa opadów i burz przesuwa się dość szybko ze wschodu na zachód. Obecnie ulewy i wyładowania atmosferyczne obejmują regiony od Włodawy, przez Chełm po Zamość i tereny na wschód od tych miast. Burze, które wbudowane są w strefę opadów wielkoskalowych generują dość sporo wyładowań atmosferycznych. Poniżej zrzut ekranu z detekcji wyładowań Blitzortung.org na godzinę 12:00 na piątek 21 sierpnia.

Burze wbudowane w strefę niosącą ulewy
W strefę opadów przynoszącą ulewy wbudowane są burze

Ulewy w najbliższych godzinach również na Podkarpaciu

W najbliższych godzinach silne ulewy i burze przemierzały będą przede wszystkim Lubelszczyznę. Jednak na zachodzie Ukrainy, w obrębie oddziaływania niżu górnego, w masach powietrza czarnomorskich dochodzi do rozwoju kolejnych burz. Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowili zaktualizować poranną prognozę. Podwyższono stopień zagrożenia burzami i ulewami.

IMGW podniosło stopień zagrożenia. Ulewy na wschodzie
Ulewy i burze w Polsce. Podwyższony stopień zagrożenia

Stopień zagrożenia przed burzami podniesiony został do koloru żółtego. To stopień drugi w czterostopniowej skali. Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia burz w lubelskim szacuje się na 60%. Burze w kolejnych godzinach pojawią się z dużym prawdopodobieństwem również na obszarach bezpośrednio graniczących z lubelskim. Wyładowania możliwe są do końca dnia również w Polsce Centralnej, jednak ryzyko ich wystąpienia w centrum jest znacznie niższe niż na wschodzie kraju. Burze i opady śledzimy na podstronie Gdzie jest burza. Mapy burz na tej podstronie na bieżąco aktualizują się na podstawie nowo wykrytych wyładowań atmosferycznych.

Burze również w kolejnych dniach w Polsce

Dzisiejszy dzień to nie koniec zjawisk burzowych w kraju. Burze i ulewy pojawiały będą się w Polsce również jutro, w niedzielę i prawdopodobnie tak do wtorku. Najwięcej zjawisk konwekcyjnych czeka nas na południu i wschodzie Polski.

Burze w sobotę i niedzielę mogą być silne
Burze w kolejnych dniach mogą być silne

Burze mogą być bardzo silne w sobotę, a zwłaszcza w niedzielę w południowej części kraju. Wtedy to nad krajem rozwinąć mogą się silne superkomórki burzowe. Zagrożeniem ze strony burz będą nie tylko ulewy, ale również opady większego gradu oraz silne porywy wiatru. Jednak o burzach w weekend będzie jeszcze czas napisać. Obecnie obserwujmy strefę opadów i burz, która wkroczyła ze wschodu na wschód lubelskiego. Zobacz również: Upał uderzy w Polskę. Gorąco zrobi się na długo

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk