Silne burze przejdą dziś przez Polskę. Niebezpieczne gradobicia, wiatr do 75 km/h i ulewy do 50 mm w kraju. Nawałnice dadzą się we znaki

W poniedziałek Polska od zachodu będzie znajdować się wpływem płytkiego niżu znad Niemiec, jednak od wschodu zaznaczy się wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia znad Rosji. Taka konfiguracja pola ciśnienia sprowadzać będzie ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrza. Dzięki temu na przeważającym obszarze Polski wystąpią konwekcyjne opady deszczu oraz silne burze. Z biegiem godzin coraz wyraźniej wpływ na pogodę będzie mieć niż Katinka znad Niemiec i wewnątrzmasowe strefy zbieżności wiatru. Nad przeważający obszar Polski docierać będą bardzo ciepłe masy powietrza polarnomorskiego ciepłego z południowej i południowo wschodniej części Europy. Chmury burzowe mogą powodować lokalne poważne szkody w postaci zalań, podtopień i miejscowych powodzi błyskawicznych oraz gradobić.

Sytuacja baryczna na 20.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 29 godzin na obszarze Polski przez system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung

Silne burze dziś nad Polską

Poniedziałek przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Około południa i południu przelotne opady deszczu i silne burze z gradem. Możliwa wysokość opadów w czasie burz do 25-30 mm, miejscami na północy do 35 mm, ale na krańcu południowo-wschodnim do 50 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 21°C do 26°C; niższe wartości jedynie nad morzem oraz w rejonach podgórskich od 18°C od 22°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na północy miejscami wschodni. W czasie burz w porywach do 70-75 km/h. Ponadto wysoko w Sudetach porywy do 70 km/h.

Polecamy: Pogoda na 5 dni. Burze i groźna pogoda w kraju. Wysokie temperatury. Lato w maju w pełni

Dziś Polska znajduje się w obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Dominuje słaby wiatr w pionowym przekroju troposfery. Podstawowym zagrożeniem w takich warunkach okazują się intensywne opady deszczu, wyładowania atmosferyczne i w mniejszym stopniu porywy wiatru, które nie powinny przekroczyć 50-75 km/h. Znajdujemy się w polarnomorskiej, ciepłej, wilgotnej i chwiejnej z południa i południowego wschodu Starego Kontynentu. Warunki będą korzystne, aby rozwijały się silne burze. Przewiduje się, że pierwsze burze utworzą się około południa, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 14 a 20, gdy to chwiejność termodynamiczna i procesy wspomagające konwekcje w postaci linii zbieżności wiatru okażą się najsilniejsze.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

burze w kraju dziś
Burze dziś nad Polską miejscami intensywne.

Groźne burze w kraju. Głównym zagrożeniem ulewy, grad i wyładowania

Przeważnie tworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Nie można wykluczyć pojedynczych i na ogół krótkotrwałych superkomórek burzowych, mimo że warunki kinematyczne będą w wielu regionach niekorzystne do ich rozwoju, to nie da się ich całkowicie wykluczyć. Szacuje się, że średnica gradu z najsilniejszych przekroczy 2-3,5 cm. Ponadto kolejne burze mogą tworzyć się na granicach odpływu chłodnego powietrza z innych burz w pewnej odległości od nich.

Silne burze w poniedziałek nad Polską

Prognoza burzowa na 20 maja 2024 według IMGW-PIB dla Polski

silne burze nad Polską
Silne burze dziś w kraju. Mapa: IMGW-PIB

Groźne burze dziś nad Polską

Burze tworzyć mają się dziś w zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru, ale także na granicach odpływu chłodnego powietrza w pewnej odległości od struktur konwekcyjnych. Będzie to na ogól typowa konwekcja wewnątrzmasowa i nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, skutkując dużymi sumami opadowymi powyżej 40-50 mm w przypadku wystąpienia zjawiska training storms. Szczególnie duże szkody spowodowane obfitymi opadami burzowymi mogą wystąpić w aglomeracjach miejskich, czyli obszarach silnie zurbanizowanych. Niewielki przepływ mas powietrza, słabe pionowe uskoki wiatru nie będą sprzyjać dużej żywotności poniedziałkowych burz.

Ponadto nisko położony poziom kondensacji chmur może przyczynić się do rozwoju krótkotrwałych i słabych trąb lądowych oraz lejków kondensacyjnych. Burze z niewielką prędkością przemieszczać mają się dziś z południa na północny-wschód i wschód. Na Pomorzu, a szczególnie w rejonie wybrzeża jedynie w kierunku zachodnim. Burze utrzymają się początkowo w pierwszej części nocy, ale zaczną wyraźnie zanikać około godziny 23-2 w nocy z poniedziałku na wtorek, ale gdzieniegdzie znacznie mniej intensywne burze niż w ciągu dnia mogą występować przez całą noc.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Silne burze początkowo w nocy, najsilniejsze za dnia. Prognoza IMGW-PIB

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, essl.org, iMGW-PIB