Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne burze suną nad Warszawę. Sprawdź, gdzie jeszcze pogoda jest groźna. Aktualizacja godzina 16:00

Burze nad Polską. Aktualizacja

Zgodnie z prognozami, burze już pojawiają się nad Polską. Przez Polskę sunie front chłodny. Przed frontem zalega gorące, zwrotnikowe powietrze z południa. Za frontem powietrze jest już sporo chłodniejsze, co doskonale widać na podstronie z aktualną temperaturą dla Polski.

Burze nad Polską. Front wypycha zwrotnikowe masy powietrza z kraju

Podczas gdy na zachodzie kraju słupki rtęci pokazują już tylko nieco ponad 20 stopni, na wschodzie i południowym wschodzie wciąż panuje upał. Słupki rtęci na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszy, czy na Ziemi Świętokrzyskiej wciąż pokazują w granicach 33 stopni Celsjusza.

Silne burze w centralnej Polsce

Burze zaczynają gwałtownie rozwijać się nad Polską. Obecnie najaktywniejszą z burz jest rozległa multikomórka, która sunie na Warszawę. Burza to wciąż dobudowuje się od południa. Niewykluczone, że na jej przedzie dojdzie do rozwoju superkomórki burzowej. W takim przypadku burza w stolicy mogłaby mieć gwałtowny przebieg.

Obecna sytuacja burzowa nad Polską. Awiacja.pl. Godzina 15:30

Silne burze w centrum kraju. Coraz silniejsza konwekcja na południu

Coraz silniejszy rozwój konwekcji obserwujemy na południu kraju. Mocno, lokalnie bardzo mocno grzmi na terenach podgórskich i w górach. Burza przechodzi obecnie przez Tatry, więc apelujemy do turystów, by nie bagatelizować zjawisk burzowych i nie planować wyjścia na szlak do końca dzisiejszego dnia. Burzowo zrobiło się również na Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Te komórki w najbliższym czasie mogą połączyć się w większy klaster burzowy.

Groźna pogoda w kolejnych godzinach nad Polską

Obserwując obecny rozwój konwekcji, wydaje się, że bardzo dobrze z ostrzeżeniami na dziś trafili synoptycy IMGW. Poniżej mapa ostrzeżeń obowiązująca dziś do godziny 20.

Burze dziś do końca dnia. Mapa ostrzeżeń IMGW

Najsilniejsze burze, wedle ostrzeżeń IMGW wystąpić mają w pasie od Warszawy na południe. Patrząc na to, gdzie obecnie rozwijają się komórki burzowe, wszystko wskazuje na to, że najgroźniej w kolejnych godzinach będzie na wschód od wymienionego pasa. Groźna pogoda czeka nas prawdopodbnie również w nocy. Jednak w godzinach nocnych grzmieć będzie już tylko na wschodzie kraju. O tym jednak powiadomimy Was w wieczornej prognozie pogody na noc. Znajdziecie ją za kilka godzin na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk