Silne burze. Trąby powietrzne, gradobicia, ulewy w Europie

Europa południowa rozpoczyna sezon intensywnych burz. Związane jest to z bardzo ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Gorące. wilgotne powietrze napływając nad coraz chłodniejszy ląd kondensuje się i dochodzi do rozwoju głębokiej konwekcji. Burze w ostatnich dniach w Europie południowej są bardzo silne.

W ubiegłym tygodniu silne nawałnice z silnymi ulewami przyniosły wiele szkód w południowej Francji. Na skutek bardzo intensywnych opadów deszczu doszło we Francji do zalań podtopień i powodzi błyskawicznych.

Burze we Francji nie odpuszczają nawet w tym tygodniu. Oto nagranie z Francji obrazujące trąbę powietrzną. Na nagraniu widać też jak potężne zalania występują we Francji południowej.

Tornade près de Rochefort ce 23 septembre

🌪 Une tornade a été observée entre Oléron et Rochefort (17) cet après-midi ! Le phénomène a causé des dégâts sur Oléron, Port-des-Barques et Saint-Laurent-de-la-Prée (vidéo : https://bit.ly/3cmGNn4)

Opublikowany przez Météo Express Środa, 23 września 2020

Bardzo silne zjawiska burzowe nawiedzają od wielu dni Włochy. Właściwie co dobę od kilku dni z Włoch napływają informacje o bardzo silnych burzach, które przechodzą przez kraj. Bardzo silne burze przetoczyły się 21 i 22 września przez Rzym. Burze prócz mnóstwa wyładowań niosły ze sobą również ulewne, lokalnie nawalne opady deszczu. Rzym w wielu miejscach został zalany.

Silne zjawiska burzowe występują w ostatnim tygodniu w całej Europie południowej. Dotarliśmy do nagrania, które obrazuje trąbę powietrzną w Portugalii. Z tego zazwyczaj pogodnego kraju bardzo rzadko dochodzą nas wieści o niszczących zjawiskach pogodowych. Widoczna na nagraniu trąba powietrzna jest naprawdę potężna. Z pewnością szkody były duże.

Hoje de manhã nas Areias Gordas!

Opublikowany przez Café Esperança Piątek, 18 września 2020

Jesienne burze w końcówce września wystąpią również w Polsce. Już w dniu wczorajszym na zachodzie kraju zagrzmiało konkretnie. W dniu dzisiejszym również szanse na burze w Polsce są spore. Pisaliśmy o tym w porannej prognozie pogody na 24 września.