Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silny incydent burzowy dziś na południu Europy. Niszczący wiatr i gradobicia

Silne burze uderzą w USA

Ostatni okres w pogodzie to przewaga pięknej i słonecznej aury w Europie Centralnej oraz burzowej i niebezpiecznej na południu kontynentu. Pisaliśmy o silnych burzach w Portugalii, Francji i we Włoszech. Dzisiejszy dzień przyniesie bardzo silne burze we Włoszech, na Bałkanach oraz w Grecji.

Dla wspomnianych regionów wydany został drugi, wysoki stopień zagrożenia przed burzami i nawałnicami. Zresztą, pomimo wczesnych godzin porannych zarówno w regionie już jest bardzo burzowo. Nad Chorwacją oraz Bośnią i Hercegowiną przechodzi obecnie wygasający mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS). Nie generuje on już obecnie wielu wyładowań, ale z pewnością niesie silny wiatr i ulewy.

Dużo groźniejsza sytuacja panuje obecnie na zachód od Włoch. Silne burze przetaczają się przez Sardynię. Dwa bardzo dobrze zorganizowane układy burzowe w formie MCS mkną obecnie od zachodu na centralne Włochy. W przeciągu kilku godzin burze te uderzą w pasie od Rzymu po Neapol. To mogą być naprawdę niszczące zjawiska. Burze te z pewnością niosą silny wiatr, ulewne opady deszczu i mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Nie można wykluczyć również opadów większego gradu. Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień nie przyniesie tragicznych skutków burz w omawianym regionie.

Z obowiązku wspomnieć należy, że burze wystąpić dziś mogą również na terenie Francji oraz Polski. Nie będą to jednak burze silne. Ich intensywność będzie znikoma w porównaniu do nawałnic, które przejdą dziś południem Europy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk