Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne burze uderzą w Polskę. Superkomórki burzowe, układy wielokomórkowe. Dynamiczna pogoda przed nami, upał zostanie przerwanySilne burze pojawią się w poniedziałek nad Polską. Superkomórki burzowe, układy wielokomórkowe. Opady gradu o średnicy do 5 cm, niewykluczone lokalne trąby powietrzne. Upał będzie wypierany w kolejnych godzinach z naszej części Europy.

Silne burze prognozują dziś modele numeryczne

W poniedziałek jeszcze Polska ma być pomiędzy niżami znad południowej Skandynawii, a wyżem znad Rumunii. Aczkolwiek sukcesywnie dominację nad całą Europą Zachodnią, Środkową i północną przejmą cyklony, które sprowadzą opady deszczu o słabym, umiarkowanym i intensywnym natężeniu w zależności od regionu. W dalszym ciągu następować ma adwekcja dwóch mas powietrza, polarnomorskiego z zachodnich i północnych rejonów Atlantyku oraz zwrotnikowego znad Afryki, jakie spowodują że w południowych i częściowo centralnych rejonach pomimo wzrostu zachmurzenia będzie gorąco i upalnie, natomiast na północy obserwowany ma być z biegiem godzin coraz większy spadek temperatury w związku z przechodzeniem chłodnego frontu. Przewiduje się, że najsilniejsze burze wystąpią w drugiej części dzisiejszego dnia.

Prognoza burzowa na okres od 24.07.2023 – 06:00 UTC do 25.07.2023 – 06:00 UTC

silne burze nad Polską
Silne burze dziś w kraju, ale także na południu Europy

Silne zjawiska konwekcyjne w poniedziałek nad Polską

Poniedziałek przyniesie w dzień  zachmurzenie umiarkowane i duże. Jednak miejscami zdarzą się przelotne opady deszczu, natomiast w drugiej połowie dnia na zachodzie i w południowej połowie kraju również burze, lokalnie z gradem. Suma opadów deszczu w czasie burz do 20-35 mm, lokalnie możliwe podtopienia. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od zaledwie 22°C nad morzem, około 30°C w centrum, do aż 32°C na południu. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h. Jednak w szczytach Karpat porywy wiatru do 85 km/h, w Sudetach do 90 km/h. Najgroźniejsze burzowe podmuchy wystąpią w drugiej części dnia i pod wieczór.

Zobacz też: Kiedy wysokie temperatury wracają do Polski?

Dynamiczna pogoda w poniedziałek i strefy burzowe nad krajem

Dziś burze najbardziej prawdopodobne są w zachodniej i południowej części kraju. Burze mogą powstać już około godzin południowych. Z biegiem godzin przesuwać mają się z zachodu na wschód. Chmury burzowe mają rozwijać się w ciepłej i niestabilnej masie powietrza przed frontem chłodnym, na tzw. linii konwergencji wiatru dolnego. Możliwe w burzach do 75 km/h, gdzieniegdzie do 85 km/h, akumulacja opadów deszczu 10-15 mm, lokalnie do 30 mm. Miejscami opady gradu. Jednak istnieje nieduże prawdopodobieństwo powstania lokalnych trąb powietrznych w obrębie burz na południu i południowym wschodzie.

Silne burze w poniedziałek. Prognoza burzowa na 24 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze dziś nad Polską
Silne burze możliwe dziś w Polsce, niewykluczony MCS i superkomórki burzowe, jednak najwięcej burz będzie popołudniu i wieczorem

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze dziś w kraju
Silne burze przejdą dziś w naszej części Europy

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz