Upał stanie się morderczy. 40, lokalnie nawet 50 stopni. Kiedy wysokie temperatury wracają do Polski?

Pierwsza połowa lipca przyniosła nam okres, w którym upał dawał się nam we znaki dość mocno. Obecnie od wieli dni temperatury w kraju są wysokie, jednak nie możemy mówić o dyskomforcie z powodu zbyt wysokich wartości. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na Bliskim Wschodzie oraz południu Europy. W tych regionach z nieba leje się żar, a fala upałów nie daje oddechu milionom ludzi.

Morderczy upał na Bliskim Wschodzie. Końca nie widać

Wciąż nie mogę nadziwić się jak silny upał panuje obecnie na Bliskim Wschodzie. Ja wiem, że 40 stopni w Europie to większa tragedia, niż 50 w Arabii Saudyjskiej, jednak dla mnie to wartości robiące niesamowite wrażenie.

Potężny upał na Bliskim Wschodzie
Morderczy upał 50 stopni na Bliskim Wschodzie

Powyżej wykaz temperatur zanotowanych na Bliskim Wschodzie ostatniej doby. Widać, że upał tu jest naprawdę silny. We wszystkich 10 lokalizacjach zanotowano powyżej 47 stopni Celsjusza. W Iranie temperatura przekroczyła 50 stopni Celsjusza. Mimo, że mieszkańcy tego regionu do ekstremalnie wysokich temperatur przywykli, to wciąż są wartości, które robią piorunujące wrażenie. Oczywiście prognozy dla regiony nie widzą żadnych szans na ochłodzenie w kolejnych tygodniach. Upał na początku sierpnia wciąż przekraczał będzie 50 stopni Celsjusza.

W sierpniu upał na wschodzie wciąż będzie bardzo silny
Upał na wschodzie wciąż powyżej 50 stopni w sierpniu

Fala upałów również na południu Europy

Podczas gdy lato nieco odpuściło w naszym regionie, potworny upał panuje również na południu Europy. Wyż, który przez wiele dni stacjonował nad Morzem Śródziemnym sprowadzał gorące, zwrotnikowe masy powietrza w region Włoch, północnych Bałkanów, czy południa Rumunii.

Upał na południu Europy. Zwrotnikowe masy powietrza
Upał na południu Europy. Zwrotnikowe masy powietrza z Afryki

Proces ten trwał będzie również w kolejnych dniach. Napływ ekstremalnie gorących mas powietrza nad wspomniane regiony widać nadal na powyższej mapie. Szczęśliwie nieco odpuściły tu niże, przez co jest nadzieja, że nawałnice nie będą tak gwałtowne jak w ostatnich dniach. Przypomnę tylko, że na północy Włoch, czy na Słowenii odnotowano ostatnio opady gradu o średnicy nawet do 15 centymetrów. Burze nieco odpuszczą, jednak upał pozostanie. Jednak najwyższe wartości temperatury przeniosą się w najbliższych dniach nieco na wschód i południe. Powyżej 40 stopni na w ostatnich dniach lipca zanotujemy na południu Włoch, czy w Grecji. Przeczytaj również: Prognoza pogody na niedzielę 23 lipca

Kiedy upał wróci do Polski?

Wiemy już, że morderczy upał panuje na Bliskim Wschodzie. Widzimy również, że ekstremalnie wysokie temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza nie odpuszczą na południu Europy. Sprawdźmy zatem kiedy bardzo wysokie temperatury wrócą do naszego kraju. To oczywiście prognozy na kilkanaście dni w przód. Poniżej animacja prognoz wg. amerykańskiego modelu GFS.

Kiedy upał wróci do Polski?

Ponad 30 stopni odnotujemy w Polsce na początku tygodnia. Upał wystąpi prawdopodobnie na południowym zachodzie. Jednak w kolejnych dniach tygodnia nie spodziewamy się temperatur powietrza powyżej trzydziestek. Będzie ciepło, lokalnie gorąco, ale temperatury w kraju oscylowały będą w okolicach 20-26 stopni Celsjusza. Na chwilę obecną model GFS widzi bardzo wysokie temperatury na przyszły weekend dla Polski. Jednak to już tydzień w przód w prognozach. Mogą one ulec zmianom.

Potężny upał w prognozach dla Polski
Potężny upał w prognozach dla Polski

Jako ciekawostkę (na ten moment) potraktować możemy wartości temperatury jakie wylicza model na okolice 6 sierpnia. Jeśli prognoza ta sprawdziłaby się, to upał w Polsce sięgać mógłby 36 stopni Celsjusza. To oczywiście bardzo odległy termin w prognozach. Nie przywiązuję do tych wyliczeń dużej wagi, jednak warto wiedzieć, że modele widzą jeszcze napływ gorących mas powietrza do naszego kraju.