Silne burze we wtorek nad krajem. W tych regionach uderzą niebezpieczne gradobicia i ulewy oraz gwałtowne porywy wiatru do 90 km/h [MAPY]

We wtorek Polska będzie w obszarze siodłowym pomiędzy dwoma układami wysokiego ciśnienia we wschodniej i zachodniej Europie oraz płytkimi zatokami niskiego ciśnienia na południu i oraz nad Morzem Bałtykickim. Nad dzielnicami zachodnimi naszego kraju zaznaczy się chłodny front poprzedzony strefą zbieżności wiatru. Docierać będą polarno morskie masy powietrza, jakie przynosić będą zmienne zachmurzenie z przejaśnieniami. Jednak na zachodzie prognozowane są opady deszczu wraz z burzami, lokalnie z gradem i silniejszymi porywami wiatru. Miejscami zjawiska burzowe będą silne i spowodują miejscami szkody.

Sytuacja baryczna na 28.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

gwałtowne zjawiska konwekcyjne dziś
Front chłodny poprzedzony będzie linią konwergencji wiatru

Dziś w dzień prognozowane jest przez modele NWP zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie Przelotne opady deszczu i burze, miejscami, szczególnie na zachodzie kraju, miejscami z gradem. Podczas burz miejscami wysokość opadów w burzach do 15 mm do 30 mm, gdzieniegdzie na północy i zachodzie do 50 mm. W najciepleszym momencie dnia od 25°C, 27°C na zachodzie do 28°C, 29°C w centrum i na wschodzie, niższe wartości tylko na krańcach zachodnich oraz nad morzem, od 18°C do 22°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, porywisty, na zachodzie miejscami w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych i wschodnich, natomiast na zachodzie kraju skręcający na zachodni. W czasie burz porywy do 70-90 km/h. Ponadto wysoko w Sudetach porywy do 70 km/h.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze dziś w kraju
Silne burze dziś na zachodzie kraju

Silne burze dziś nad Polską

Na zachodzie kraju zaznaczy się dziś pofalowany front atmosferyczny, dlatego prognozowane są wzdłuż niego burze. Tuż za frontem zacznie napływać chłodniejszy i wilgotniejszy strumień powietrza polarnomorskiego. Pierwsze burze zaczną tworzyć się już około południa, szczególnie w strefie przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego. Przewiduje się, że dziś podstawowym zagrożeniem okażą się silne porywy wiatru do 60-90 km/h. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, co może skutkować dużymi sumami opadowymi. Mogą wystąpić opady gradu o średnicy 1-3,5 cm. Rozwój burz następować ma w ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masie powietrza. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie energia dostępna drogą konwekcji. Dlatego pod wpływem siły wyporu w strefie zbieżności wiatru utworzą się wtorkowe silne burze.

Polecamy: Koszmarny upał na wschodzie. 50 stopni blisko

Na przedpolu frontu uformuje się silna konwergencja wiatru, dlatego przewiduje się liczne, ale wolno przemieszczające się burze. Burze najsilniejsze będą dziś w pasie od woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, sięgając dalej nad woj. pomorskie. Na tym obszarze burze od drugiej połowy dnia mogą utrzymać się do godzin nocnych, prowadząc miejscami do poważnych szkód. Niska prędkość przemieszczania i duża wodność atmosfery sprzyjać może występowaniu zalań, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych. Szczególnie w obszarach silnie zurbanizowanych. Nie można wykluczyć miejscami powstania kilku burz superkomórkowych. Szczególnie typu wysokoopadowego, co może prowadzić do wystąpienia silnych gradobić oraz sporej akumulacji gradu i porywów wiatru do około 90 km/h. Rozwój burz zawierających rotujące prądy wstępujące wynikać może ze zwiększonych kierunkowych i pionowych uskoków wiatru.

Silne burze we wtorek nad krajem. Szczególnie w drugiej części dnia i wieczorem

We wschodniej połowie kraju burze w ciągu najbliższych 24 godzin są mało prawdopodobne. To ma szanse zmienić się już w środę.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze nad Polską
Silne burze nad Polską jeszcze początkowo w nocy (IMGW-PIB)

Z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić dane radarowe online.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB