Pierwszy śnieg stał się faktem w ostatnich dniach, dodatkowo zaczęły pojawiać się opady marznące. Biały puch spadł m.in w woj. świętokrzyskim, lubelskim, opolskim, dolnośląskim. Obserwatorzy na stacjach IMGW w Mikołajkach, Wrocławiu, Opolu, Kaliszu odnotowali pierwszy śnieg. Wygląda na to, że przed nami przejściowe silne ocieplenie, które zaznaczy się zwłaszcza w przyszłym tygodniu. Będzie krótkotrwałe i w trzeciej dekadzie listopada 2024 r. wzrośnie ryzyko silnych opadów zimowych poza obszarami górskimi. Dynamizm w pogodzie okaże się wysoki.
Silne ocieplenie w weekend i w przyszłym tygodniu
Mało dni ze słońcem mamy od początku listopada 2024 r., gdy to na pogodę zaczął wpływać zgniły wyż. Ilość opadów okazuje się niewielka. Co ciekawe, to w ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg poza górami i zabieliły się na moment krajobrazy. Doskwierać zaczęły nam mgły i zamglenia. Druga część miesiąca sygnalizowana jest z dużym dynamizmem w pogodzie.
Co ciekawe, to pierwszy raz pojawił się mróz całodobowy poza górami. Tak stało się m.in w Sandomierzu, gdzie w niedzielę temperatura nie przekroczyła w ciągu dnia na stacji synoptycznej -0.8℃. Zalegające zachmurzenie podinwersyjne i mgły utrudniają docieranie w swobodny sposób promieni słonecznych. Najwięcej chwil ze słońcem występuje w rejonach górskich i podgórskich. Przez jeszcze kilka kolejnych dni czeka nas dalsza dominacja rozległego wyżu barycznego, ale z tendencją do słabnięcia. Temperatura już niedługo zacznie rosnąć, dodatkowo nie zabraknie większych opadów atmosferycznych. Wzrost gradientu barycznego przełoży się na wzrost prędkości wiatru.
Co ciekawe, to we wtorek całodobowy mróz występował w Sandomierzu, Kielcach, Lublinie, Tarnowie, Bielsku-Białej. Najcieplejsze okazało się Zakopane, gdzie odnotowano aż 6.5℃.
Temperatura maksymalna, 12 listopada 2024 r. według danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB
Polecamy: Niszcząca wichura uderzy z impetem w nasz region.
Minionej nocy zgodnie z naszymi ostatnimi prognozami pojawiły się lokalne opady śniegu, które pozwoliły na zabielenie krajobrazów. Stało się na niżej ukazanych stacjach synoptycznych. Pojawił się nawet ślad pokrywy śnieżnej. Co ciekawe teren uległ wyraźnemu pokryciu śniegiem także w rejonach podgórskich. Tak było m.in w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie drogi uległy dodatkowemu oblodzeniu. Opady marznące w ostatnich dniach stanowią istotne zagrożenie dla ruchu drogowego. Mgły także o charakterze marznącym skutkują przekierowaniami na inne lotniska komunikacyjne, gdzie pogoda jest bardziej łaskawa i występuje lepsza widzialność pozioma.
O godzinie 07:00 notowaliśmy pierwszy w tym sezonie jesienno-zimowym ślad pokrywy śnieżnej na stacjach Mikołajki, Wrocław, Opole, Kalisz.❄️#IMGW #śnieg pic.twitter.com/nMX4Nrz4XC
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 13, 2024
Diametralna zmiana pogody w regionie
Prognozy wskazują, że ocieplenie rozpoczynać się będzie w okolicach najbliższego weekendu. Prędkość wiatru wzrośnie i zmieni się kierunek na południowy. Ustępować zacznie utrzymujące się dłuższy czas, nieprzyjemne podinwersyjne zachmurzenie chmurami stratus i stratocumulus. Powinny również przestać nam doskwierać gęste mgły. W sobotę i niedzielę według prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości rozpogodzenia zdarzą się w pasie południowym i centralnym. Pochmurna aura będzie jednak występować na północy Polski, gdzie dodatkowo wystąpią słabe, przelotne opady deszczu. Zrobi się zauważalnie cieplej i na termometrach zobaczymy nawet 6-11℃.
Prognozowany wstępnie trend temperatury powietrza w okresie od 13.11.2024 r. do 22.11.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Groźna sytuacja pogodowa i wichury
Wiemy już, że w kolejnych dniach antycyklon zgniły jeszcze bardziej osłabnie. Odbuduje się nam długo niewidziana cyrkulacja strefowa atmosfery, która pozwoli na wzrost dynamiki w pogodzie i nasilenie prędkości wiatru. Dlatego poprawi się też jakość powietrza. Halny w górach rozpędzi się powyżej 100-130 km/h. Pojawić może się wał fenowy.
Prognozowana wstępnie akumulacja opadów na okres od 13.11.2024 r. do 23.11.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Z uwagi na prognozowaną dominacje niżowego wzorca pogodowego pojawią się częstsze opady deszczu i silny wiatr. W rejonach górskich i podgórskich prognozowany jest silny wiatr halny, który diametralnie zmieni przebieg warunków pogodowych. Nowy tydzień już w pierwszych dniach może przynieść wyjątkowo wysokie temperatury jak na listopad, bo prognozy sugerują nawet 14-16℃ na wysokości 2 metrów. Na pozostałym obszarze będzie na ogół od 9-14℃. Jednak tak wysoka temperatura nie utrzyma się do końca listopada i wraz z początkiem 3 dekady listopada 2024 r. rozpocznie się ochłodzenie. Zmienna pogoda i możliwe akcenty zimowe są prawdopodobne do końca miesiąca. Skala potencjalnych okresów z niskimi temperaturami w trzeciej dekadzie miesiąca ulega korektom, ale niewykluczone, że wówczas wystąpią silne ataki zimy. Nocny mróz nie okaże się rzadkością.
Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, meteologix.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC