Silne przymrozki wystąpiły w Polsce. Odnotowano aż -6°C przy gruncie. Przed nami chwilowe przekroczenie 20°C, potem załamanie pogody i burze. W pierwszej dekadzie maja nocne i poranne przymrozki w czasie nocy radiacyjnych mogą nie być rzadkością.
Minionej nocy nad Polską znalazło się centrum mobilnego wyżu o imieniu Rixte, w którym ciśnienie wynosiło około 1023 hPa. Znajdowaliśmy się w chłodnej i stabilnej masie powietrza pochodzenia polarnego z domieszką arktycznego. Prędkość wiatru okazała się niewielka z uwagi na mały poziomy gradient baryczny nad naszym krajem. W czasie bezchmurnej nocy obserwowano silne wypromieniowanie ciepła z gruntu do wyższych warstw atmosfery i osiadanie zimnego ciężkiego powietrza niżej. Najniższe wartości zostały zmierzone w drugiej części nocy i nad ranem przy gruncie, ale lokalnie ujemna temperatura wystąpiła również na standardowej wysokości pomiarowej.
Sytuacja baryczna na 1 maja 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

Duże spadki temperatury w Polsce. Silne przymrozki wystąpiły zgodnie z prognozami
Silnej radiacji ciepła sprzyjała bezchmurna noc, słaby wiatr i napływ zimnego powietrza polarnego z domieszką arktycznego. Nagrzane podłoże po słonecznym dniu szybko zaczęło oddawać ciepło wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek, sprzyjając występowaniu przymrozków w drugiej części pory nocnej oraz nad ranem.
Trajektoria

Ubiegłej nocy najniższą temperaturę na stacji IMGW-PIB zmierzono -2,4°C w Szczecinku na wysokości 2 metrów. Natomiast poza nizinami i wyżynach, na Kasprowym Wierchu zmierzono w klatce temperaturę minimalną -5,5°C. Najcieplejsza noc była w Zielonej Górze, gdzie odnotowano 4,1°C. Jak widać na mapie poniżej, to obszar przymrozków objął spory obszar naszego kraju. Lokalnie przebieg temperatury mógł okazać się inny względem ukazanych poniżej stacjach meteorologicznych PSHM. Jednak dobrze i tak obrazuje nam to rejony kraju, gdzie było najzimniej.

Temperatura minimalna na wysokości 2 m w nocy 30.04.2023 / 1.05.2023 r. w Polsce

Zimna noc i poranek za nami. Silny przymrozek jak na maj. Po wschodzie słońca temperatura szybko wzrosła
Jeszcze niższe wartości zgodnie z prognozami zostały odnotowane przy gruncie, gdzie w Suwałkach odnotowano -6°C. Najcieplej było w Kołobrzegu, termometry wskazały tam 5 cm nad powierzchnią czynną aż 3°C. Oczywiście należy mieć na uwadze, że stacje IMGW nie są w stanie wychwycić wszystkich lokalnych ekstremów i miejscami przebieg temperatury mógł okazać się inny w porównaniu do stacji państwowej służby meteorologiczno-hydrologicznej.
Silne przymrozki w Polsce. Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 30.04.2023 / 1.05.2023 r. na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Poniedziałek minie jeszcze z wyżową pogoda. Na przeważającym obszarze bezchmurnie. Tylko na zachodzie kraju u schyłku dnia gdzieniegdzie wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od około 13°C miejscami nad samym morzem, 14°C, 17°C na przeważającym obszarze kraju, do 20°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Tylko na szczytach Sudetów porywy wiatru do 80 km/h.
Silne przymrozki nie wystąpią już najbliższej nocy w Polsce
Noc z poniedziałku na wtorek przeważnie bez przygruntowych przymrozków. Głównie we wschodniej połowie kraju pogodnie. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego i postępujące z zachodu ku centrum opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 2°C w kotlinach tatrzańskich, 3°C, 5°C na północnym wschodzie i 6°C, 10°C na pozostałym obszarze. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Natomiast nad samym morzem okresami porywisty, południowo-wschodni, w zachodniej części kraju skręcający stopniowo na zachodni. Głównie w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Karpatach do 60 km/h.
Burze z gradem możliwe we wtorek
We wtorek panować ma niżowa pogoda. Prognozowane jest na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże. Głównie na wschodzie, a pod koniec dnia na zachodzie większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie, za wyjątkiem południowo-wschodniej części kraju, przelotne opady deszczu. Lokalnie głównie w centrum i na wschodzie burze, lokalnie drobny grad. Spodziewana wysokość opadu w burzach do 15-20 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 12°C nad samym morzem, 14°C, 18°C w przeważającej części kraju, do 19°C, 23°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad samym morzem porywy do 55 km/h, a w czasie burz do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Tylko na wschodzie początkowo z kierunków południowych.
Silne przymrozki wystąpiły ubiegłej nocy i o poranku. Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 1.05.2023 r. do 10.05.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Prognoza orientacyjnej średniej temperatura powietrza na okres od 1.05.2023 r. do 10.05.2023 r. dla Polski według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Od środy ochłodzenie w całym kraju. Wcześniej, bo w nocy z 2/3 maja 2023 r. możliwe są przymrozki na północy i zachodzie Polski. Kolejne noce w zależności od skali przejaśnień i rozpogodzeń mogą przynieść następne noce przymrozkowe w wielu regionach naszego kraju. Jednak o tym będziemy informować na bieżąco. Pierwsza dekada maja zapisze się jako zimna, natomiast cieplej powinno zacząć robić się na przełomie 1 i 2 dekady. Jednak druga i trzecia dekada miesiąca powinna być już znacznie cieplejsza z częstszym przekroczeniem 20°C.
Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC