Silne przymrozki dały się we znaki. Odnotowano aż -6°C. Chwilowe przekroczenie 20°C przed nami w Polsce

Silne przymrozki wystąpiły w Polsce. Odnotowano aż -6°C przy gruncie. Przed nami chwilowe przekroczenie 20°C, potem załamanie pogody i burze. W pierwszej dekadzie maja nocne i poranne przymrozki w czasie nocy radiacyjnych mogą nie być rzadkością.

Minionej nocy nad Polską znalazło się centrum mobilnego wyżu o imieniu Rixte, w którym ciśnienie wynosiło około 1023 hPa. Znajdowaliśmy się w chłodnej i stabilnej masie powietrza pochodzenia polarnego z domieszką arktycznego. Prędkość wiatru okazała się niewielka z uwagi na mały poziomy gradient baryczny nad naszym krajem. W czasie bezchmurnej nocy obserwowano silne wypromieniowanie ciepła z gruntu do wyższych warstw atmosfery i osiadanie zimnego ciężkiego powietrza niżej. Najniższe wartości zostały zmierzone w drugiej części nocy i nad ranem przy gruncie, ale lokalnie ujemna temperatura wystąpiła również na standardowej wysokości pomiarowej.

Sytuacja baryczna na 1 maja 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

silne przymrozki w Polsce
Obecność wyżu sprzyjało występowaniu silnych przymrozków

Duże spadki temperatury w Polsce. Silne przymrozki wystąpiły zgodnie z prognozami

Silnej radiacji ciepła sprzyjała bezchmurna noc, słaby wiatr i napływ zimnego powietrza polarnego z domieszką arktycznego. Nagrzane podłoże po słonecznym dniu szybko zaczęło oddawać ciepło wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek, sprzyjając występowaniu przymrozków w drugiej części pory nocnej oraz nad ranem.

Trajektoria

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki spowodowane czynnikiem adwekcyjnym i radiacyjnym w czasie dominacji mobilnego wyżu nad Polską

Ubiegłej nocy najniższą temperaturę na stacji IMGW-PIB zmierzono -2,4°C w Szczecinku na wysokości 2 metrów. Natomiast poza nizinami i wyżynach, na Kasprowym Wierchu zmierzono w klatce temperaturę minimalną -5,5°C. Najcieplejsza noc była w Zielonej Górze, gdzie odnotowano 4,1°C. Jak widać na mapie poniżej, to obszar przymrozków objął spory obszar naszego kraju. Lokalnie przebieg temperatury mógł okazać się inny względem ukazanych poniżej stacjach meteorologicznych PSHM. Jednak dobrze i tak obrazuje nam to rejony kraju, gdzie było najzimniej.

Zimno w kraju

Temperatura minimalna na wysokości 2 m w nocy 30.04.2023 / 1.05.2023 r. w Polsce

przymrozki w Polsce
Przymrozki w wielu regionach na stacjach IMGW

Zimna noc i poranek za nami. Silny przymrozek jak na maj. Po wschodzie słońca temperatura szybko wzrosła

Jeszcze niższe wartości zgodnie z prognozami zostały odnotowane przy gruncie, gdzie w Suwałkach odnotowano -6°C. Najcieplej było w Kołobrzegu, termometry wskazały tam 5 cm nad powierzchnią czynną aż 3°C. Oczywiście należy mieć na uwadze, że stacje IMGW nie są w stanie wychwycić wszystkich lokalnych ekstremów i miejscami przebieg temperatury mógł okazać się inny w porównaniu do stacji państwowej służby meteorologiczno-hydrologicznej.

Silne przymrozki w Polsce. Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 30.04.2023 / 1.05.2023 r. na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

silne przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce były silne. Aż -6 w Suwałkach zmierzono rano przy gruncie

Poniedziałek minie jeszcze z wyżową pogoda. Na przeważającym obszarze bezchmurnie. Tylko na zachodzie kraju u schyłku dnia gdzieniegdzie wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od około 13°C miejscami nad samym morzem, 14°C, 17°C na przeważającym obszarze kraju, do 20°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Tylko na szczytach Sudetów porywy wiatru do 80 km/h.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Aura mocno zaskoczy. Temperatury wystrzelą, by za moment znów runąć w dół. Wrócą przymrozki?

Silne przymrozki nie wystąpią już najbliższej nocy w Polsce

Noc z poniedziałku na wtorek przeważnie bez przygruntowych przymrozków. Głównie we wschodniej połowie kraju pogodnie. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego i postępujące z zachodu ku centrum opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 2°C w kotlinach tatrzańskich, 3°C, 5°C na północnym wschodzie i 6°C, 10°C na pozostałym obszarze. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Natomiast nad samym morzem okresami porywisty, południowo-wschodni, w zachodniej części kraju skręcający stopniowo na zachodni. Głównie w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Karpatach do 60 km/h.

Burze z gradem możliwe we wtorek

We wtorek panować ma niżowa pogoda. Prognozowane jest na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże. Głównie na wschodzie, a pod koniec dnia na zachodzie większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie, za wyjątkiem południowo-wschodniej części kraju, przelotne opady deszczu. Lokalnie głównie w centrum i na wschodzie burze, lokalnie drobny grad. Spodziewana wysokość opadu w burzach do 15-20 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 12°C nad samym morzem, 14°C, 18°C w przeważającej części kraju, do 19°C, 23°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad samym morzem porywy do 55 km/h, a w czasie burz do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Tylko na wschodzie początkowo z kierunków południowych.

Silne przymrozki wystąpiły ubiegłej nocy i o poranku. Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 1.05.2023 r. do 10.05.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

niezbyt wysokie temperatury za dnia
Przymrozki w kraju. 20 stopni będzie rzadkością

Prognoza orientacyjnej średniej temperatura powietrza na okres od 1.05.2023 r. do 10.05.2023 r. dla Polski według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wiosna termiczna w Polsce
Przymrozki nocami i o poranku w pierwszej dekadzie maja możliwe

Od środy ochłodzenie w całym kraju. Wcześniej, bo w nocy z 2/3 maja 2023 r. możliwe są przymrozki na północy i zachodzie Polski. Kolejne noce w zależności od skali przejaśnień i rozpogodzeń mogą przynieść następne noce przymrozkowe w wielu regionach naszego kraju. Jednak o tym będziemy informować na bieżąco. Pierwsza dekada maja zapisze się jako zimna, natomiast cieplej powinno zacząć robić się na przełomie 1 i 2 dekady. Jednak druga i trzecia dekada miesiąca powinna być już znacznie cieplejsza z częstszym przekroczeniem 20°C.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC