Silne przymrozki wystąpią w Polsce. Prognozowane spadki temperatury do -5°C

Silne przymrozki w kraju najbliższej nocy. Możliwe spadki przy gruncie do około -5 na nizinach i wyżynach w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Silne ochłodzenie na początku mijającego tygodnia stało się faktem. Miniona noc przyniosła przymrozki, ale z 26/27 kwietnia 2023 r. okaże się jeszcze chłodniejsza. Jednak w prognozach pojawia się szansa na napływ cieplejszych mas powietrza pod koniec miesiąca. Zanim jednak to się stanie, to czeka nas kilkadziesiąt godzin z napływem powietrza pochodzenia arktycznego z rejonu Arktyki.

Temperatura w okresie od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r. ma być niższa o nawet 4°C/9°C od normy z lat 1991-2020 r. Noc z 26/27 i 27/28 kwietnia będą najchłodniejsze w trzeciej dekadzie miesiąca z potencjałem do większych spadków temperatury w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Przymrozki możliwe są nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów.

Trwające ochłodzenie przełoży się na fakt, że kwiecień 2023 r. zapisze się jako lekko chłodny w Polsce. Spore i głębokie ochłodzenie spowoduje, że średnia obszarowa będzie około -1°C w skali miesięcznej.

Prognozowana anomalia miesięcznej anomalii temperatury na okres od 1.04.2023 r. do 30.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Kwiecień 2023 r. poniżej normy

W środę nasza część Europy znalazła się w zasięgu rozległego ośrodka niżowego znad Skandynawii, jaki sprowadza zmienną aurę, nie brakuje chmur oraz opadów atmosferycznych. Stopniowo od zachodniej części Starego Kontynentu zaczyna rozbudowywać się klin wysokiego ciśnienia. Dociera do nas zimna masa pochodzenia arktycznego i dwie najbliższe noce i poranki w wielu regionach okażą się przymrozkowe.

Zobacz też: Prognoza pogody na majówkę ulega zmianom. Nagły wzrost temperatury nawet do 20 stopni

Silne przymrozki najbliższej nocy. Za dnia na nizinach i wyżynach temperatura na plusie

Środa przyniosła przewagę zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Zdarzyły się przelotne opady deszczu, natomiast w górach śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia wskazały od 8°C do 11°C, w obszarach podgórskich od 5°C do 7°C. Wiatr okazał się umiarkowany, porywisty, nad morzem oraz w górach okresami dość silny w porywach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Temperatura maksymalna, 26.04.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

zmiana pogody w kraju
Za dnia na plusie, noce i poranki przymrozkowe

Noc ze środy na czwartek przyniosła zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na północy początkowo miejscami duże i zanikające przelotne opady deszczu. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od -2°C do 1°C, wyższe wartości nad morzem 2°C, 4°C, natomiast chłodniej w kotlinach górskich -4°C. Przy gruncie miejscami spadek temperatury do około -5°C. Niższe wartości wysoko w górach. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem początkowo w porywach do 65 km/h, zachodni.

Silne przymrozki. Prognozowana orientacyjnie temperatura powietrza na 27.04.2023 r., 03 UTC według modelu GEM dla Polski

silne przymrozki w kraju i duża zmiana pogody
Silne przymrozki w Polsce głównie przy gruncie, ale możliwe także miejscami na 2 m

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl