Silne przymrozki wystąpiły zgodnie z prognozami na obszarze Polski. Przy gruncie Instytut Meteorologii i i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy zmierzył nawet -6°C.
Silne przymrozki wystąpiły w Polsce
Silne spadki temperatury dały się we znaki na obszarze Polski. Przy gruncie na oficjalnych stacjach IMGW temperatura obniżyła się do -6°C. Spowodowało to kilka czynników, o których szerzej pomówimy w tym wpisie.
W ostatnich dniach dominuje wyraźna cyrkulacja północna. Migrujący wyż znad Skandynawii na południe, we współpracy z układem niżowym znad Rosji, ściągnął do Polski bardzo zimne powietrze pochodzenia arktycznego, przynosząc nocami i w godzinach porannych spadki temperatury poniżej zer.
Wyż baryczny i adwekcja powietrza z północy przyczyniła się w wielu miejscach do wystąpienia przymrozków
Na skutek obecności antycyklonu, ruchów osiadających w wyżu i zaleganiu chłodnego powietrza, pojawiły się dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej po zachodzie słońca. Ubiegłej nocy temperatura na wysokości pomiarowej 5 cm spadła do -6°C. Niewykluczone, że lokalnie w zastoiskach chłodu, czyli tzw. mrozowiskach temperatura była niższa od zanotowanej na oficjalnych stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Silne przymrozki dały się we znaki rolnikom, sadownikom i ogrodnikom. Wartości zanotowane na wybranych stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w nocy z wtorku na środę
To była szczególnie zimna noc i wczesne godziny poranne na północy kraju. Wygląda na to, że ostatnia noc z przymrozkami przygruntowymi wystąpi w nocy z 18/19 maja 2022. Ci, którzy nie posłuchali naszych rad, aby zabezpieczyć uprawy, mogą liczyć już straty.
Największe spadki temperatury wystąpiły w bezpośrednim zasięgu centrum wyżowego. Przygruntowe przymrozki były powszechne w wielu regionach. Zagrało jednak miejscami ukształtowanie terenu, sprzyjając osiadaniu zimnego powietrza
Zgodnie z naszymi informacjami publikowanymi od kilku dni przymrozek był powszechny na przeważającym obszarze Polski głównie przy gruncie. Pojawił się także gdzieniegdzie na standardowej wysokości pomiarowej zalecanej przez WMO, czyli 2 m.n.p.g. Najniższe wartości odnotowały stacje pomiarowe ulokowane w woj. pomorskim oraz w woj. kujawsko-pomorskim. Na stacji w Łebie zmierzono aż -6°C. Również w Toruniu przy gruncie odnotowano -6°C. Silne przymrozki nie oszczędziły również centralnej części Polski. Na stacji IMGW w Łodzi, na wysokości pomiarowej 5 cm zmierzono -5°C, analogiczna sytuacja miała miejsce w Kole w woj. wielkopolskim.
Silne przymrozki w kraju. Temperatura minimalna na 5 cm według danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB za noc 15.05.2022/16.05.2022 w Polsce
Silny przymrozek jak na maj również na wysokości 2 metrów w Polsce
Przymrozek był niestety obecny miejscami również na wysokości 2 metrów n.p.g. Najniższa temperatura została odnotowana na stacji wojskowej w Cewicach (woj. pomorskie), gdzie temperatura obniżyła się do -4,3°C. Na drugim miejscu znalazł się Kasprowy Wierch z -3,9°C. W Szczecinku było -2,2°C. Przymrozki na wysokości 2 metrów wystąpiły zwłaszcza w północnej części kraju.
Silne przymrozki. Dane pomiarowe z wysokości 2 metrów. Głównie z sieci IMGW-PIB oraz wojskowej w Polsce za noc 17/18 maja 2022: ogimet.com
Silne przymrozki. Spłynęło do Polski powietrze z dalekiej północy o cechach arktycznych
Niewątpliwie mieliśmy do czynienia z późnymi i silnymi przymrozkami adwekcyjno-radiacyjnymi. Wyż migrujący znad północnej Europy, we współpracy z niżem znad Rosji ściągnął bardzo zimne i suche powietrze pochodzenia arktycznego. Jeszcze 7 dni temu ta masa zalegała w okolicach Bieguna Północnego. Rozkład pola ciśnienia nad Starym Kontynentem spowodował ustanowienie na kilka dni cyrkulacji północnej. Po zachodzie słońca obserwowano w wielu miejscach intensywne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Za dnia co prawda powietrze się szybko nagrzewało od podłoża za sprawą silnej insolacji w drugiej połowie maja. Jednak nocami ciepło te wypromieniowało przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 18.05.2022, 00 UTC dla Warszawy. Ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy. Szczególnie duży wpływ na przebieg temperatury mają wysokości 850 hPa i 950 hPa.
Silne przymrozki były obecne zwłaszcza na północy oraz miejscami w centrum
Ubiegłej nocy centrum wyżowe znad Bałtyku wkroczyło nad północną część Polski. To właśnie na północy kraju zanotowaliśmy najniższe wartości. Sprzyjała temu bezchmurna aura, słaby wiatr w centrum antycyklonu, a w wielu miejscach cisza oraz rozwój silnej inwersji. Na wysokościach izobarycznych 950 hPa i 850 hPa temperatura była wyższa, niż na wysokości 2 metrów. Widzimy również, że największa porcja arktycznego chłodu spłynęła do centralnej i wschodniej części kraju, gdzie także pojawiły się przymrozki. Głównie przygruntowe, dużo rzadziej na wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g.
Temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), która pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar. Prognoza na 18.05.2022, 00 UTC pochodząca z kanadyjskiego modelu GEM
Nadchodząca noc również z przymrozkami. Powinny być one jednak słabsze
Wygląda na to, że przed nami ostatnia tak zimna noc na przeważającym obszarze Polski. Przypadnie ona na 18/19 maja 2022. Przygruntowe przymrozki w drugiej części nocy i nad ranem mogą wystąpić zwłaszcza w centrum, częściowo zachodzie, południu i wschodzie oraz północnym-wschodzie. Kolejne noce okażą się już znacznie cieplejsze i bez przymrozków. Spowodowane będzie to istotną przebudową pola ciśnienia i geopotencjału, co w konsekwencji doprowadzi do zmiany kierunku adwekcji masy powietrza. Pojawi się kilka dni gorących, a nawet krótki upał w Polsce. Bardzo ciepłe dni zakończy front chłodny, który wypchnie powietrze poza obszar naszego kraju, przynosząc w weekend powrót do umiarkowanych wartości na termometrach na obszarze całej Polski.
Silne przymrozki. Prognozowana temperatura przy gruncie na wysokości 5 cm według modelu SWISS-HD na godziny poranne w czwartek dla Polski. Miejscami przebieg temperatury przy gruncie będzie inny od ukazanego poniżej, kluczowe okażą się warunki lokalne
Wkrótce więcej informacji o dynamicznej sytuacji pogodowej w kolejnych dniach
1 komentarz do “Silne przymrozki wystąpiły zgodnie z prognozami. Przy gruncie temperatura spadła do -6°C w Polsce. Kiedy ocieplenie i upał?”
Możliwość komentowania została wyłączona.