Silne przymrozki przed nami. Znów możliwe szkody w rolnictwie. Nawet -6°C przy gruncie. Ostatnia taka noc

Silne przymrozki znów wystąpią na obszarze Polski. Ponownie prawdopodobne szkody w rolnictwie. Wygląda na to, że będzie to ostatnia tak chłodna noc w mijającym miesiącu i kolejne noce powinny być cieplejsze i z mniejszym obszarem ujemnej temperatury na skutek silnej radiacji ciepła po zachodzie słońca i osiadania zimnego powietrza.

Silne przymrozki w kraju, ale na mniejszym obszarze niż minionej nocy

Na początku tygodnia w poniedziałek pogodę kształtuje wyż Tina znad Państw Bałtyckich z pogodną, lecz chłodną i słoneczną aurą. Jednak w południowo wschodniej części kraju zachmurzenie było jeszcze przejściowo zmienne umiarkowane i duże ze śladowymi opadami deszczu. Docierają do nas dalej zimne masy pochodzenia arktycznego z dalekiej północy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 9.05.2023, 00 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki spowodowane adwekcją powietrza arktycznego

Wyżowa pogoda, ale na sporym obszarze Polski niskie temperatury

Poniedziałek przyniósł przewagę wyżowej pogody. Obserwowane zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południu kraju duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast południowym wschodzie słabe opady deszczu lub mżawki. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczyliśmy od około 8°C na krańcach południowym wschodnich. Chłodniej było w Zakopanem, gdzie odnotowano poniżej 5°C. Termometry wskazały do 16°C w centrum kraju 19°C na północy. Natomiast w dolinach karpackich przeważnie od 5°C do 8°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, z przewagą kierunków wschodnich. Wysoko w górach przeważnie porywy do 60 km/h.

Zobacz też: Antycyklon Tina umocni się. Będą nocne i poranne przymrozki, a potem ponad 20°C. Następnie ulewy i burze

IMGW-PIB ostrzega przed silnymi przymrozkami w Polsce

Temperatura maksymalna, 8 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

silne przymrozki w kraju
Nietypowy podział w pogodzie na cieplejszą północ i chłodniejsze południe

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie przeważnie bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Natomiast na południowym wschodzie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. W najchłodniej części nocy na wysokości 2 m od -2°C na wschodzie i do 1°C w centrum i 5°C na zachodzie, nad morzem od 5°C do 7°C, przy gruncie spadki temperatury do -6°C we wschodniej połowie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Wysoko w Tatrach porywy do 60 km/h.

Silne przymrozki. Wyliczana temperatura przy gruncie o poranku, 9 maja 2023 na obszarze Polski

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki przygruntowe w kraju, prognozowane przez SWISS-HD

Silne przymrozki. Prognozowana temperatura na 2 m według modelu GEM dla Polski, 9 maja 2023, 03 UTC

silne przymrozki na 2 m w Polsce
Silne przymrozki w Polsce także możliwe na 2 m. Głównie na wschodzie kraju i miejscami południu. Mogą wyrządzić szkody w rolnictwie

Fanipogody.pl