Silne przymrozki obejmą wiele regionów. Spadek temperatury do -6°C. IMGW wydaje alerty

Silne przymrozki obejmą wiele regionów naszego kraju. Spodziewany spadek temperatury do -6°C przy gruncie.

Silne przymrozki w nocy z 3/4 maja 2023 r. w kraju

W środę aura Polsce jest kształtowana przez silny i rozległy układ wysokiego ciśnienia o imieniu „TIN”, jakiego centrum znajdzie się nad wodami Morza Norweskiego oraz obszarem Skandynawii. Względem ubiegłej doby napływa do nas znacznie chłodniejsza masa powietrza. Wyż zbudowany w arktycznym powietrzu przyniesie najbliższej nocy silne spadki temperatury.

Sytuacja baryczna na 3 maja 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki i przejściowa adwekcja powietrza arktycznego

Wyż wpływał dziś na pogodę. Jedynie na południu i południowym wschodzie zaznaczał się pofalowany front

Środa przyniosła zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo duże. Jednak na wybrzeżu zdarzyły się przelotne opady deszczu. Największe opady zdarzyły się na południu i południowym wschodzie. Wysokość opadów w południowej części kraju nie przekraczała 10-15 mm. Jedynie wysoko w Tatrach występowały opady śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Na termometrach zobaczyliśmy od 9°C na wybrzeżu, około 14°C w centrum do 16°C na Dolnym Śląsku. Aczkolwiek na Podhalu około 8°C i nad morzem do 9°C/10°C. Z uwagi na niewielki gradient baryczny wiatr okazał się słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Zobacz też: Potężny, niszczący cyklon przetoczy się za kilka dni. Ciśnienie w oku spadnie do 930 hPa

Temperatura maksymalna, 3 maja 2023 r. (08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

przymrozki w Polsce
Chłodniej niż wczoraj, silne przymrozki w nocy na obszarze Polski na skutek czynnika adwekcyjnego i radiacyjnego

W nocy ze środy na czwartek panować ma wyżowa pogoda i dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Prognozowane jest w świeżej i chłodnej masie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie duże powstrzymujące nocne wypromieniowanie ciepła. Aczkolwiek ranem z większymi przejaśnieniami i tam początkowo słabe opady deszczu. Tylko wysoko w Tatrach opady śniegu, z biegiem godzin przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie północnym wschodzie możliwe mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 500 m. Na termometrach w klatkach meteorologicznych od około -2°C na Suwalszczyźnie, około 3°C w Wielkopolsce do 7°C na południowym wschodzie. Lokalnie na północy oraz na Przedgórzu Sudeckim przygruntowe przymrozki do -6°C. Wiatr słaby, przeważnie północno-wschodni. Warto więc zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem.

Silne przymrozki. Prognozowana temperatura minimalna przy gruncie nad ranem w czwartek według modelu SWISS-HD dla Polski

przymrozki w nocy na obszarze Polski
Silne przymrozki w Polsce. Duże spadki przy gruncie

Silne przymrozki w czasie kolejnych nocy i poranków jeszcze w maju. Jednak cieplej dopiero pod koniec 1 dekady miesiąca

Z prognoz wynika, że to nie ostatnie silne przymrozki w Polsce. Kolejne spadki temperatury poniżej zera możliwe na północy i północnym wschodzie 5/6 maja 2023 r. i 7/8 maja 2023 r. Cieplejszy okres synoptyczny nadejdzie najprawdopodobniej na przełomie 1 i 2 dekady maja, bądź dopiero po 10 dniu miesiąca.

Prognozowana temperatura na 4 maja 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

silne przymrozki w regionie
Silne przymrozki w kraju nawet na 2 m

Prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl