W naszym regionie w pogodzie nie będzie działo się zbyt wiele. Kontrolę nad pogodą zaczyna przejmować ośrodek wysokiego ciśnienia. Temperatury będą umiarkowane, a nocami na północy kraju możliwe są nawet przymrozki. Za to dzieje się dużo w odległej części Świata. Przez rejon Indii przetoczy się niszczący cyklon niosąc bardzo intensywne, nawalne wręcz ulewy.
Głęboki cyklon powstaje na Oceanie Indyjskim
Obecne prognozy pogody nie wskazują na aż tak silne załamanie jakie czeka mieszkańców południowej Azji za kilka dni. Na mapach barycznych obserwujemy w kolejnych dniach pogłębiający się cyklon. Ciśnienie w jego centrum będzie z każdym dniem malało. W okolicach połowy maja niż ten dotrze w rejony wschodnich Indii niosąc potężne ulewy i załamanie aury. W momencie dotarcia nad ląd ciśnienie w centrum niżu spadnie nawet w okolice 930 hPa. Widać to na poniższej grafice.

Pierwsze oznaki tworzenia się głębokiego niżu widać daleko na południe od Azji w połowie przyszłego tygodnia. Ciśnienie w centrum niżu osiągało będzie około 960 hPa, co już jest wartością dość dużą. Cyklon jednak będzie pogłębiał się i dotrze nad ląd z ekstremalnie niskim ciśnieniem. Dlatego też zjawiska mu towarzyszące będą bardzo groźne. Przeczytaj również: Upał w całkiem niespodziewanym regionie. Termometry wskazały powyżej 30 stopni
Cyklon uderzy w ląd w rejonie Bangladeszu
Obecne prognozy pogody wskazują, że cyklon w szczytowej formie rozwoju wkroczy nad ląd w rejonie Bangladeszu. Podczas gdy w kraju mówimy o ulewach, które przyniosą 30-40 mm deszczu na południu kraju, tak w omawianym regionie niż przyniesie nawet 1000 mm deszczu w kilkadziesiąt godzin.

Podczas gdy największa kumulacja opadów wystąpi nad Zatoką Bengalską, nie można bagatelizować sum opadowych w Bangladeszu, wschodnich Indiach, czy Butanie. Tutaj również spadnie kilkaset milimetrów wody na metr kwadratowy. Nie raz słyszymy w mediach o niszczących, nawalnych opadach choćby właśnie w Bangladeszu. Wszystko wskazuje więc na to, że za kilkanaście dni region znów nawiedzą ulewy, które przyniosą powodzie. Pomimo, że mieszkańcy tego regionu Świata przyzwyczajeni są do intensywnych opadów, tak wielkie ilości wody z pewnością przyniosą załamanie w rolnictwie. Dodatkowym zagrożeniem w regionie są zawsze osuwiska i lawiny błotne. Te groźne skutki ulew rok rocznie pochłaniają setki ofiar. Pomimo, że do opisywanych zjawisk pozostaje kilkanaście dni, prognozy są bardzo stabilne. Niestety wszystko wskazuje na to, że najsilniejszy jak dotąd w tym roku cyklon uderzy w region i przyniesie duże zniszczenia.
Mało opadów w najbliższych dniach w Polsce
Podczas gdy mieszkańcy rejonu Półwyspu Indyjskiego zmagali będą się z niebezpieczną pogodą i ulewami, w kraju pogoda uspokoi się. Jeszcze w środę na krańcach południowych kraju możliwe są silne ulewy. Jednak z każdą godziną sytuacja pogodowa w całym kraju zacznie się poprawiać. Dostaniemy się pod wpływ wyżu i opady zanikną. Nad Polską pojawi się dużo słońca i pogodnego nieba. Jednak wyż, który będzie sprawcą poprawy pogody przyniesie zmianę cyrkulacji mas powietrza nad krajem. Zaczęło spływać do nas nieco chłodniejsze powietrze z kierunków północnych. Temperatury spadną, jednak sytuacje będzie nieco ratować silne nasłonecznienie. Dlatego też w kolejnych dniach spadki temperatury odczuwalnej nie będą aż tak nam doskwierać. Temperatury na słońcu będą w wielu regionach przekraczać 15 stopni Celsjusza. Opady deszczu powrócą do nas prawdopodobnie w weekend. Popada na zachodzie i południu kraju. Jednak w porównaniu z tym jakie ulewy przyniesie w połowie maja cyklon na południu Azji, to deszcz, który pojawi się w Polsce weekend spokojnie nazwać mogę symbolicznym.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie