Silne ulewy w Polsce. Nawet 20 mm deszczu i burze. Załamanie pogody w kraju

Silne ulewy w Polsce. Spadnie jeszcze około 20 mm deszczu na metr kwadratowy, niewykluczone są ponadto słabe burze na krańcach południowo wschodnich.

Silne ulewy i burze w Polsce

Ubiegłej doby przez Polskę przechodził chłodny front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Pojawiły się dogodne warunki do inicjacji głębokiej i wilgotnej konwekcji. Niestety jedna z burz przechodząca przez woj. małopolskie okazała się śmiertelna. Dodatkowo w woj. lubelskim odnotowano pożary spowodowane przez wyładowania atmosferyczne.

Zobacz też: Upał wdarł się na północ. Ponad 30 stopni w regionie nie jest codziennością. Zwrotnikowy żar. Wiemy kiedy gorąco w Polsce

W trzeci dzień maja na coraz większym obszarze Polski pogodę zaczyna kształtować umacniający się wyż znad Morza Norweskiego. Z północy Starego Kontynentu dociera względem ubiegłej doby znacznie chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Tylko na krańcach południowo wschodnich na przebieg pogody wpływać ma odsuwająca się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Prawdopodobieństwo dziś wystąpienia burz będzie na dużo niższym poziomie względem ubiegłej doby. Nawet, jeśli na Podkarpaciu zagrzmi, to mają być to zjawiska słabe i krótkotrwałe i szybko oddalające się na Ukrainę.

Burze nad Polską, 2 maja 2023 zarejestrowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

We wtorek po godzinie 14:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o mężczyźnie porażonym piorunem w miejscowości Palcza w powiecie suskim. Według wstępnych informacji, 30-latek w chwili zdarzenia wykonywał prace gospodarcze.
Niestety, jak poinformowało Radio Kraków, mimo blisko godzinnej reanimacji, życia poszkodowanego nie udało się uratować.
Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności tej tragedii – poinformowało info112.pl

Temperatura maksymalna zanotowana 2 maja 2023 na stacjach IMGW-PIB w Polsce

silne ulewy i wysoka temperatura
Burze przeszły ubiegłej doby przez Polskę

Silne ulewy. Opady atmosferyczne zanotowane na stacjach IMGW-PIB w ciągu minionej doby. Z uwagi na konwekcyjny charakter opadów, miejscami wysokość opadów mogła być inna

Ulewy w Polsce ubiegłej doby

Duże ochłodzenie i ulewy w Polsce

W środę na krańcach południowych i południowo-wschodnich zachmurzenie duże z opadami deszczu. Prognozowana suma opadów do 15 mm. Jedynie na krańcach południowo wschodnich Podkarpacia możliwe słabe burze. Ponadto w wielu regionach zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo duże. Gdzieniegdzie słabe przelotne opady deszczu. Tylko wysoko w Tatrach opady śniegu, spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Znacznie chłodniej względem ubiegłej nocy. Na termometrach od 12°C na Suwalszczyźnie, około 14°C w centrum do 16°C na Śląsku, niższe wartości w dolinach karpackich, około 7°C i nad morzem, 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

W związku z zaleganiem na południu kraju pofalowanego frontu chłodnego, w godzinach popołudniowych istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia pojedynczych burz na południu Podkarpacia, głównie w Bieszczadach. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm, wiatr w porywach do 60 km/h – poinformowała Burza-Alert IMGW-PIB.

Prognoza burzowa na 3 maja 2023, 09:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według IMGW-PIB

silne ulewy i dynamiczna pogoda
Burzowa pogoda możliwa jedynie na krańcach SE Polski

 Prognoza burzowa na środę według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

silne ulewy i burze w kraju
Burze w Polsce, 3 maja 2023 r.

Fanipogody.pl