Podczas gdy pogoda w Polsce wciąż nie może zdecydować się, czy mamy wczesną wiosnę, czy wczesne lato, są na Świecie regiony, gdzie w ostatnich dniach jest naprawdę gorąco. Upał wdarł się na północ Ameryki Północnej. Ponad trzydzieści stopni występuje obecnie nawet w Kanadzie. To na przełomie kwietnia i maja wcale nie jest oczywista sytuacja. We wpisie przeanalizujemy tą sytuację. Zajrzymy również w nasz region, by sprawdzić co najbliższe dni przyniosą w pogodzie w Polsce i Europie.
Upał na północy Ameryki. Co jest przyczyną?
Ostatnie dni przyniosły silny wzrost temperatury w wielu regionach Ameryki Północnej. Najcieplej jest oczywiście na południu USA. Przy granicy z Meksykiem oraz na całym południowym zachodzie kraju temperatury przekraczają w dzień 34-35 stopni Celsjusza. Posługuję się wartościami w skali Celsjusza, ponieważ w tej skali wyniki wyświetla portal Ogimet, z którego korzystam. Bardzo ciepło jest również na Florydzie, gdzie w ostatnich dniach przechodziły niszczące burze (przeczytaj: Tornado przenosiło samochody). Tak jak zaskoczeniem nie jest upał na południu kontynentu, tak już temperatury jakie notuje się w ostatnich dniach w Kanadzie są już sporym zaskoczeniem.

Powyżej dziesięć miejsc z najwyższą temperaturą ostatniej doby. W dwóch z nich zanotowano ponad 30 stopni Celsjusza, co pozwala oficjalnie pisać, że upał wystąpił również w Kanadzie. Oczywiście, oba miasteczka położone są na południu kraju, przy granicy z USA. Jednak nie zmienia to faktu, że tak ciepło w tym regionie bywa bardzo rzadko. Spójrzmy co jest tego przyczyną. Poniżej znajduje się mapa mas powietrza w wyższych warstwach troposfery. Na zachód od Zachodniego Wybrzeża obserwujemy niż. Nad lądem, w zachodniej części stanów stacjonuje wyż. W związku z tym, pomiędzy tymi dwoma ośrodkami barycznymi utworzyła się ścieżka dla silnego przepływu mas z południa.

Na powyższej grafice widać doskonale jak gorące, zwrotnikowe powietrze „zasysane” jest aż z okolic Ameryki Środkowej, następnie przez Meksyk, Arizonę i Kalifornię gorące masy powietrza niosą upał aż do wspomnianych regionów południowo zachodniej Kanady. Nad centralnymi stanami USA widać „bańkę chłodu”. Związana jest ona z aktywnym niżem barycznym. W tym regionie dziś i w następnych dniach przechodziły będą silne burze. To jednak temat na inny wpis.
Gorąco robi się również w Europie
Zgodnie z obietnicą daną na początku wpisu zaglądamy do Europy. Tutaj gorące masy powietrza również obejmują regiony coraz bardziej na północ. Do nas jeszcze zwrotnikowe powietrze jeszcze nie dociera. Jednak bardzo ciepło robi się na południu Francji, co jeszcze kilkanaście dni temu nie miało miejsca. Zobaczmy jak przepływały będą masy powietrza nad Europą w kolejnych dniach maja.
W pierwszych sekundach animacji widać doskonale, że zwrotnikowe powietrze dociera również do południowej Francji. Dlatego też temperatury w tym regionie sięgały wczoraj i przedwczoraj nawet 32-33 stopni Celsjusza. Pod koniec tygodnia ciepłe masy powietrza z południowego zachodu dotrą nawet na południe Niemiec, gdzie termometry również pokażą nawet w okolicach 25 stopni Celsjusza. Zwrotnikowe masy powietrza coraz śmielej pokazują się również na południu Turcji. Niestety pod koniec tygodnia i w przyszły weekend, Polska będzie pod wpływem raczej umiarkowanie chłodnych mas powietrza z północy kontynentu. Oznacza to niezbyt ciepłe dni. Za dnia temperatury nie będą przekraczały 15 stopni Celsjusza. Podczas najbliższych nocy, na północy kraju mogą powrócić przymrozki. Jednak po weekendzie zrobi się cieplej. Nie będzie to jeszcze wybuch lata w kraju jednak w prognozach widać pozytywne (dla fanów ciepła) obazki.

Powyżej prognoza pogody modelu GFS na 17 maja 2023 dla Polski. Widać tutaj temperatury dochodzące do nawet 27 stopni Celsjusza. To już z definicji dzień gorący. Przypomnijmy, że upał występuje, gdy termometry wskazują ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Widać więc napływ bardzo ciepłych mas również w nasz region jeszcze w maju. To już co prawda są prognozy długoterminowe. Jednak widać światełko w tunelu. Uwielbiam ciepło i wcale się tego nie wstydzę. Miłego dnia.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie