Silne przymrozki uderzyły w kraju. Temperatura spadła do -6°C. Wiemy, kiedy ocieplenie

Silne przymrozki pojawiły się w Polsce. Temperatura spadła do -6°C przy gruncie. Wiemy, kiedy możemy spodziewać ocieplenia.

Silne przymrozki ubiegłej nocy w Polsce

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 27 kwietnia 2023, 06 UTC dla Warszawy, ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni na wysokości 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

przymrozki Polska silne spadki temperatury
Silne przymrozki spowodowane czynnikiem adwekcyjnym i radiacyjnym w czasie bezchmurnej i wyżowej nocy

Do naszej części Europy dociera strumień zimnego powietrza arktycznego morskiego. Dlatego też temperatury na początku mijającego tygodnia wyraźnie spadły. Początkowo zaznaczyła się masa polarnomorska za frontem chłodnym, następnie spłynęła arktyczna. Jednak na szczęście widać już wyższe temperatury, które dotrą w perspektywie kilku najbliższych dni. Przed nami jeszcze jedna tak chłodna noc w mijającym miesiącu, gdy to przymrozki zaznaczą się na większym obszarze nizin i wyżyn.

Analiza sytuacji synoptycznej na 27.04.2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

silne przymrozki w Polsce
Powietrze arktyczne i klin wyżu znad Europy Zachodniej

Silne spadki temperatury w Polsce. Ujemna anomalia za ubiegłą dobę

Przewidywaliśmy głębokie ochłodzenie pod koniec kwietnia i ma one miejsce. Ubiegłej doby średnia obszarowa anomalia była niższa o ponad 6 stopni, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Nie brakowało jednak miejsc, gdzie temperatura okazała się niższa o nawet 7-9 stopni względem najnowszego okresu referencyjnego. Temperatury znów zaczną rosnąć w ostatnich dniach miesiąca.

Zobacz też: Mróz trzyma bardzo mocno. -27 stopni na koniec kwietnia. 60-70 stopni różnicy temperatury w dobę

Anomalia temperatury powietrza zanotowana 26 kwietnia 2023 na stacjach IMGW-PIB w Polsce, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

duże spadki temperatury w Polsce
Zimno w Polsce. Duża ujemna anomalia temperatury. Przymrozki wystąpiły w nocy

Prognozowana anomalia dobowa temperatury w okresie od 27.04.2023 r. do 3.05.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

spore spadki temperatury w Polsce
Silne spadki temperatury w Polsce

Kwiecień 2023 r. zapisze się jako lekko chłodny

Niestety kwiecień 2023 r. będzie pierwszym miesiącem 2023 roku poniżej normy wieloletniej na obszarze Polski. Średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około -0,9°C. Niewielka dodatnia anomalia temperatury będzie tam, gdzie zazwyczaj jest najchłodniej, czyli na Suwalszczyźnie.

Prognoza anomalii miesięcznej do 30 kwietnia 2023 r. dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

duże odchylenie od normy wieloletniej
Ujemna anomalia temperatury w Polsce. Przymrozki w Polsce

Jeśli spojrzymy na rozkład anomalii na wysokości 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu), to widzimy, że wartości dziś o poranku były niższe o nawet 8 stopni od normy klimatycznej, uwzględniając okres ref.1979-2010 r.

Silne przymrozki w kraju. Prognozowana anomalia temperatury dla wysokości 850 hPa (1500 metrów) na 27 kwietnia 2023, 06 UTC dla Europy według modelu GEM

ujemna anomalia w Polsce
Spora ujemna anomalia temperatury. Przymrozki w Polsce

Duży obszar przymrozków ubiegłej nocy

Warto również rzucić okiem na obszar przygruntowych przymrozków ubiegłej nocy. W zasięgu klina wyżowego, adwekcji powietrza arktycznego po zachodzie słońca, pojawiły się dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu. Silny przygruntowy przymrozek pojawił się na stacji w Łodzi oraz Jeleniej Górze. Najcieplej było w tym czasie nad morzem.

Silne przymrozki. Temperatura minimalna na 5 cm w nocy ze środy na czwartek dla Polski

przymrozki w Polsce
Przymrozki do -6 stopni przy gruncie na stacjach IMGW-PIB

Ubiegłej nocy przymrozki pojawiły się nie tylko przy gruncie, ale także na 2 metrach, czyli w klatkach meteorologicznych. Najniższe wartości zmierzono na standardowej wysokości pomiarowej w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano -3,2°C.

Temperatura minimalna w nocy z 26/27 kwietnia 2023 r. na obszarze Polski

spore spadki temperatury w Polsce
Niska temperatura w Polsce. Przymrozki w kraju

Jeszcze niższe wartości zostały zmierzone w górach, gdzie na Kasprowym Wierchu odnotowano -8,5°C, niewiele cieplej było w Karkonoszach na Śnieżce, gdzie odnotowano -7,8°C. Na Kasprowym Wierchu leżało dziś 181 cm, natomiast w Dolinie Pięciu Stawów 152 cm, a na Hali Gąsienicowej 65 cm. W Karkonoszach, na Śnieżce 43 cm.

Temperatura minimalna na 2 metrach w czasie minionych 24 godzin na obszarze Polski

duże spadki w całym kraju
Ujemna temperatura w Polsce. Przymrozki w kraju

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 26.04.2023 r. do 5.05.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Widać ocieplenie i 15 stopni w Polsce

Prognozowana orientacyjnie minimalna temperatura powietrza na 2 m na okres od 27.04.2023 r. do 6.05.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

przymrozki w kraju
Przymrozki ustąpią, ale w maju dalej możliwe nocami i o poranku

Najnowsze prognozy pogody dla Polski i informacje ze świata na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl