Silne śnieżyce zaskoczą na południu. Zima pojawi się w październiku, całodobowy mróz wysoko w górach i 25 cm śniegu

Silne śnieżyce możliwe w polskich górach. Spadnie najprawdopodobniej ponad 20 cm białego puchu.

W minionych dniach mierzymy się z częstymi nocnymi i porannymi przymrozkami. Noce i poranki oraz pogoda w ciągu dnia cechuje się niskimi temperaturami. Miniona noc i poranek ponownie była przymrozkowa. Szczególnie na Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz Pomorzu oraz miejscami w Małopolsce. Przy gruncie w Białymstoku zmierzono -3℃, natomiast na 2 metrach -0.6℃.

Powiew zimy w minionych dniach. Czekają nas kolejne opady śniegu

W miniony weekend pierwszy raz w tym sezonie jesiennym pojawiły się opady śniegu w polskich Tatrach. Kilka tygodni wcześniej powiew zimy zaobserwowano w Karkonoszach. Obserwator IMGW na stacji wysokogórskiej na Kasprowym Wierchu zmierzył aż 2 cm. W klatce meteorologicznej na dachu obserwatorium notowano mróz całodobowy. Dodatkowo panowały bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej i występowało groźne oblodzenie szlaków górskich.

Prognozowana akumulacja opadów do 6 października 2024 r. na południu Polski według modelu ECMWF

silne ulewy w Polsce
Silne śnieżyce i ulewy poza górami na koniec tygodnia

Zimowa pogoda na najwyżej położonym budynku w Polsce, który znajduje się na Kasprowym Wierchu (1989 m n.p.m) utrzymywała się w poniedziałek. Z biegiem godzin jednak następowała poprawa pogody i pojawiły się rozpogodzenia oraz wyższa temperatura powietrza. W drugiej połowie mijającego tygodnia pojawią się dwie śnieżyce, w tym jedna okaże się szczególnie silna i spadnie w wyższych partiach Karpat 15-25 cm.

Polecamy: Potężne ulewy na południu. Spadnie ponad 200 litrów wody na m2.

Prognoza sytuacji barycznej na 3.10.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu DWD

silne śnieżyce w górach
Silna śnieżyca dopiero na koniec tygodnia wysoko w górach możliwa

Silne ulewy i śnieżyce w górach

W drugiej połowie środowego dnia utrzymuje się ujemna temperatura powyżej 2 km n.p.m. Na Kasprowym Wierchu temperatura jest na niewielkim plusie. Z biegiem godzin w szczytowych partiach Tatr warunki pogodowe będą się pogarszać i zaczną występować opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozuje się, że przyrost pokrywy śnieżnej może przekroczyć w szczytowych partiach gór około 3-10 cm.

Istnieje ryzyko, że w kolejnych godzinach opady śniegu będą występować nie tylko powyżej 2000 m n.p.m, ale jest także ryzyko, że biały puch spadnie na wyżej wymienionym Kasprowym Wierchu. Śnieg może także wystąpić okresami poniżej 1800-1600 m n.p.m.

Co ciekawe, to w czwartek na obszarze Tatr prognozowana jest chwilowa poprawa pogody według modeli numerycznych o wysokiej rozdzielczości. Pojawią się nawet większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Jednak już w piątek oraz w sobotę prognozowane jest kolejne załamanie pogody. Prognozy wskazują, że pod koniec tygodnia na szczytach Tatr będzie leżeć powyżej 15-20 cm, a miejscami nawet 25 cm. Na samej wysokogórskiej stacji położonej na Kasprowym Wierchu spadnie nawet 5-20 cm. Niewykluczone, że śnieg spadnie jeszcze niżej niż około 2 km n.p.m i będzie biały puch padał nawet na wysokości około 1500-1800 m n.p.m, dodatkowo warunki do uprawiania turystyki górskiej będą bardzo trudne. Śnieżyca będzie silna i sięgnie więc nawet okolic Hali Gąsienicowej. Na tej stacji badawczej IMGW spadnie najprawdopodobniej pierwszy raz w tym sezonie jesiennym biały puch.

Zimowa pogoda i potem odwilż w górach oraz silne ocieplenie

Co ciekawe, to prognozy modeli numerycznych zakładają, że silne śnieżyce pojawią się nie tylko w Tatrach. Śnieg ma szanse kolejny raz w tym sezonie spaść w Karkonoszach, co ciekawe to biały puch może napadać także w pasie od Beskidu Żywieckiego aż po Beskid Zachodni, sięgając szczególnie rejonu Babiej Góry, która jest na wysokości 1724 m n.p.m. Na to powinni zwrócić szczególną uwagę turyści, bo warunki do uprawiania turystyki górskiej staną się skrajnie trudne. Dojdzie do masowego oblodzenia szlaków górskich po opadach zimowych i wyraźnym spadku temperatury powietrza. Wygląda na to, że śnieg na wyżej wymienionych obszarach górskich długo się nie utrzyma i już w przyszłym tygodniu na tym obszarze pojawi się odwilż, powodując szybki zanik pokrywy śnieżnej i więcej chwil ze słoneczną pogodą.

Źródło: Fanipogody.pl, meteologix.com, dwd.de,