Na przełomie 1 i 2 dekady lutego obserwowana będzie dalej silna blokada antycyklonalna nad Polską. Jednak w ten sposób, odcinając nas od intensywnej zimowej aury, jednak nie będzie to dotyczyć całej Europy, gdzie warunki mogą się wyraźnie różnić na stosunkowo niewielkim obszarze. Cyklony z frontami w mijający weekend przełamały dominację antycyklonu, natomiast w południowych rejonach kraju występują silne śnieżyce. Dlatego niektórych miejscach spadnie w krótkim nawet ponad 40 cm śniegu. Zimowy atak spowoduje również zawieje i zamiecie śnieżne na drogach.
Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 8 lutego 2025, 21 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

Silne śnieżyce w Alpach i Pirenejach w weekend
Prognozy wskazują, że silny antycyklon Elvira zmieni położenie swojego centrum w stronę Federacji Rosyjskiej i nieco osłabnie. Dlatego przyczyni się do tego, że na peryferiach antycyklonu pojawi się miejsce dla nadciągającego cyklonu Lenni, który już jest dostrzegalny na mapie synoptycznej. Jego centrum lokuje się w sobotę nad Francją, a na południowym i południowo-wschodnim wybrzeżu tego kraju oraz w okolicach Alp występują lokalne śnieżyce. Warto podkreślić, że wypełniający się cyklon z opadami ma przesuwać się na wschód i południe pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia.
Prognoza sytuacji barycznej na 9.02.2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Niebezpieczna pogoda na Starym Kontynencie
Należy mieć na uwadze, że na tym obszarze Starego Kontynentu opady w formie śnieżyc obserwowane są przede wszystkim powyżej 1400-1600 m n.p.m. Dlatego gwałtowny atak zimy zaznacza się w głównej mierze na terenach podgórskich i górskich. Zatem warunki na drogach dojazdowych, szczególnie przy podjazdach, pogorszą się w szybkim tempie i staną się niezwykle trudne. Dlatego, że opadom będzie towarzyszyć silniejszy wiatr, który skutkować ma występowaniem zawiei i zamieci śnieżnych. W mijającym sezonie zimowym w rejonie Alp zalega już całkiem pokaźna warstwa śniegu. Dlatego trwające zimowe opady będzie sprzyjać tworzeniu się sporych zasp.
Prognozowany silny atak zimy wysoko w Alpach, 9 lutego 2025 r, 04 UTC według modelu ARPEGE

Polecamy: Koszmarna wichura na dalekim zachodzie. Niszczący wiatr 170-190 km/h.
Musimy mieć na uwadze to, że w czasie mijającego tygodnia znaczny przyrost pokrywy śnieżnej występować ma głównie w pasie pogranicza Francji i Półwyspu Iberyjskiego. Zatem spore opady śniegu zaznaczać mają również w czasie mijającego weekendu na obszarze Pirenejów. W ten sposób, wpływając na pogodę w pasie od południowo-wschodniej Francji, sięgając aż po najwyższą grań Alp na granicy Szwajcarii i Włoch. Zimowa pokrywa śnieżna zaznaczy się w tych obszarach o nawet 10-40 cm. Natomiast w szczytowych partiach gór mogą wystąpić większe opady. Warunki do jazdy samochodami na tym obszarze będą złe.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej m.in w regionie alpejskim w okresie od 8.02.2025 r., 12Z do 12.02.2025 r. według modelu ARPEGE

Silne śnieżyce w regionach alpejskich
W okresie ferii Polska pozostanie głównie pod wpływem wyżu, który nie pozwoli na nadejście śnieżyc. Do połowy lutego nie widać istotnych opadów w naszym kraju. Będziemy białą plamą na mapie Europy, jeśli chodzi o opady. Następnych dniach większe opady śniegu w naszym kraju może wystąpić dopiero w okolicach 14-16 lutego 2025 r. Zatem nie wcześniej niż w okolicach drugiej połowy lutego. Natężenie i zasięg opadów zimowych może ulec jeszcze sporym korektom.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 8.02.2025 r., 12Z do 12.02.2025 r. według modelu francuskiego ARPEGE

Wiele wskazuje, że w drugiej części lutego pojawi się szansa na prawdziwy około tygodniowy zimowy epizod z opadami śniegu oraz największym spadkiem temperatury, zwłaszcza na przełomie 2 i 3 dekady lutego. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie. Nawroty chłodu z północy w naszych szerokościach geograficznych jeszcze niejednokrotnie dadzą się we znaki do pierwszej połowy wiosny meteorologicznej, przeciągając się nawet na maj.
Prognozowany siarczysty mróz w Alpach, 16 lutego 2025 r., 06 UTC według modelu ECMWF

Źródło: fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC