Silne ulewy w kolejnych dniach nad Polską. W drugiej połowie tygodnia miejscami na południu, południowym zachodzie spadnie ponad 100-300 mm deszczu. Natomiast w górach spadnie pierwszy większy śnieg. Dojdzie do miejscowych powodzi w kraju.
W czwartek pogodę kształtuje rozległe pole obniżonego ciśnienia, wraz ze strefą pofalowanego frontu chłodnego. Nad Polskę zachodnią dociera chłodne powietrze znad Morza Norweskiego, aczkolwiek nad regiony wschodnie ciepłe powietrze z południa Europy.
Silne ulewy i ostrzeżenia IMGW
Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez synoptyków IMGW-PIB dla Polski. Widzimy, że specjaliści z IMGW-PIB przewidują największe sumy opadowe w woj. dolnośląskim i opolskim, gdzie obowiązują alerty 3 stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.
Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dzisiejszego dnia według modelu ECMWF dla Polski
Polecamy: Potężna śnieżyca w czwartek. Nawet 60-80 cm śniegu. Aktywny niż z południa przyniesie atak zimy
Czwartek na wschodzie przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego i słabe przelotne opady deszczu. Jednak na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite oraz opady deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana największa suma opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 40 mm, woj. opolskim do 35 mm, wielkopolskim do 25 mm, łódzkim do 20 mm i kujawsko-pomorskim do 20 mm. Jednak w województwach świętokrzyskim i małopolskim lokalnie możliwe burze. Wysoko w Sudetach opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. W godzinach porannych lokalnie na wschodzie występowały mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-200 m.
W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą na północnym zachodzie, zachodzie i w centrum kraju od zaledwie 12°C do 17°C, niższe wartości w rejonach podgórskich Sudetów około 10°C. Jednak na pozostałym obszarze od 18°C do 24°C, w rejonach podgórskich Karpat od 15°C do 19°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, w zachodniej połowie kraju z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze przeważnie południowo-wschodni. Podczas burz i w górach wiatr porywisty.
Prognoza burzowa na 12 września 2024 dla Polski (IMGW-PIB)
Silne opady i groźna pogoda. Pierwszy śnieg w polskich górach w tym sezonie
Natomiast na wschodzie w nocy z 12/13 września 2024 r. prognozowane jest w kraju zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie duże i na północnym wschodzie miejscami przelotne opady deszczu. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite oraz opady deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym i silnym. Spodziewane największe sumy opadów wyliczane są w województwie dolnośląskim do 30 mm, opolskim do 25 mm, wielkopolskim do 20 mm, łódzkim do 20 mm, kujawsko-pomorskim do 25 mm, pomorskim do 20 mm oraz śląskim do 20 mm.
Natomiast wysoko w Sudetach opady deszczu ze śniegiem, nad ranem przechodzące w śnieg i jutro możliwy jest tam przyrost pokrywy śnieżnej w Karkonoszach 3-5 cm, powodując pierwsze w tym sezonie zabielenie krajobrazów. Miejscami wschodzie uformują się miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna wyniesie od 9°C do 14°C, natomiast w rejonach podgórskich od 5°C do 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich i północnych. Tylko wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL
Dziś prognozowane są słabe burze, które wystąpić mogą szczególnie w woj. małopolskim, województwie świętokrzyskim oraz południu woj. podkarpackiego i miejscami w woj. lubelskim. Rozwój burz następować ma przed frontem chłodnym, w ciepłej i wilgotnej masie powietrza. Ważną rolę na tym obszarze odegra orografia terenu, wymuszając pionowe ruchy wstępujące i rozwój komórek opadowych, a następnie lokalnie burzowych. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie 10-20 mm. Porywy wiatru nie powinny stanowić istotnego zagrożenia i nie powinny przekroczyć 50-60 km/h. Prędkość przemieszczania burz będzie niewielka. Burze powinny zaniknąć wieczorem.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC