Silne ulewy w Polsce. Opady do 30-40 mm, mgły i możliwe burze

Silne ulewy będą występować w nocy z wtorku na środę na obszarze Polski. Suma opadów może sięgnąć miejscami w dzielnicach południowych nawet 30 mm.

Silne ulewy na początku tygodnia. Znów solidnie popada w wielu regionach

Środa przyniesie w kraju dynamiczną pogodę i silne ulewy. Sytuacja pogodowa w kraju kształtowana ma być zarówno przez strefę zafalowanego frontu nad wschodnimi dzielnicami, który związany będzie z ośrodkiem niskiego ciśnienia Chappu znad południowej części Starego Kontynentu, ale także rozbudowującym się od zachodu klinem wysokiego ciśnienia znad Atlantyku oraz Wysp Brytyjskich o imieniu Ulla. Jeśli prognozy się sprawdzą, to że najwięcej opadów deszczu ma występować od południa po regiony wschodnie oraz północno – wschodnie. Aczkolwiek z biegiem godzin wraz z napływem coraz suchszego powietrza zaczną postępowa rozpogodzenia w pasie zachodnim i na północy Polski. Nad naszym krajem będzie zalegać chłodna masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Tylko z cieplejszą masą utrzymującą się jedynie na samych krańcach wschodnich oraz południowo – wschodnich i wschodnich. Możliwe są tam burze nawet w drugiej części nadchodzącej nocy i jutro w ciągu dnia.

Zobacz też: Potężne załamanie pogody sunie do Polski. Ulewy przyniosą 40-70 mm deszczu w dobę. Możliwe silne burze

Wtorek przyniósł przewagę zachmurzenia duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 17°C na zachodzie, nad morzem i na Podhalu w okolicach 12°C/13°C, do 21°C na Lubelszczyźnie. Z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr był słaby i umiarkowany. Nad morzem okresami dość silny w porywach do 55 km/h, w górach do 70 km/h, przeważnie z kierunków zachodnich. Tylko na południu z kierunków wschodnich.

silne ulewy wysoka temperatura w kraju
Wysoka temperatura w Polsce, ale wystąpią znów silne ulewy w wielu regionach

Niżowa pogoda, mgły, a nawet lokalne burze z uniesionego trybu konwekcji

Noc z wtorku na środę zapowiada się z zachmurzeniem całkowitym i dużym. Jednak większe przejaśnienia na północnym zachodzie kraju i tam bez opadów z uwagi na napływ suchszej masy powietrza. Jednak na pozostałym obszarze silne opady deszczu, na południu opady okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym i tam prognozowana akumulacja opadów od 20 mm do 30 mm. Na Podkarpaciu może utworzyć się krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Na termometrach zobaczymy na przeważającym obszarze kraju od 5°C do 10°C, wyższe wartości na południowym wschodzie od 11°C do 14°C i chłodniej w dolinach sudeckich około 4°C. Z uwagi na niewielki gradient poziomy ciśnienia. Wiatr słaby i umiarkowany, punktowo na południu porywisty, na wschodzie i południu z kierunków wschodnich i północnych, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich. Tylko w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h, w szczytowych partiach Sudetów do 70 km/h.

Fanipogody.pl