Silne ulewy i burze przejdą w nocy przez Polskę. Wiemy, gdzie pioruny obudzą Polaków

Silne ulewy i lokalne burze przejdą w nocy przez nasz kraj. Wiemy, gdzie błyskawice przetną niebo i obudzą mieszkańców Polski.

Silne opady i lokalne burze nawet do pierwszej części nocy jutrzejszego dnia

W piątek na pogodę wpływał rozległy układ niżowy znad północno – zachodniej Rosji. Z północnego zachodu napływała chłodna masa powietrza polarno – morskiego o równowadze chwiejnej. Jednak nad dzielnice południowe zaczęło napływać cieplejsze i wilgotniejsze powietrze, co było spowodowane rozwojem fali na froncie i utworzeniem się następnie płytkiego niżu.

Dziś panowała niżowa pogoda i w niektórych regionach występowały silne ulewy i słabe burze. Jednak po południu i wieczorem zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie zdarzyły się opady deszczu. Lokalnie, głównie na południu i wschodzie występowały burze, miejscami z gradem, lecz były znacznie słabsze względem ubiegłej doby. Wyliczana akumulacja opadów w czasie burz na ogół do około 10 mm. Jedynie na południu do 20 mm, lokalnie do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od około 20°C na północy i północnym zachodzie zachodzie, około 25°C w centrum do 26°C na południowym wschodzie i Opolszczyźnie. Niższe wartości, bo od około 19°C do 20°C oraz w rejonach podgórskich 20°C, 21°C. Wiatr okazał słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich. Jednak wysoko w górach wiatr okresami dość silny, w porywach do 60 km/h. Aczkolwiek czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Zobacz też: Wiemy kiedy upał wróci do Polski?

Temperatura maksymalna, 21.07.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

silne ulewy w kraju
Silne ulewy konwekcyjne występowały dziś na znacznie mniejszym obszarze niż wczoraj

Silne ulewy i lokalne burze

Przewiduje się, że w nocy burze możliwe są na znacznym obszarze kraju. Jednak największa szansa na ich wystąpienie będzie w pasie od Śląska przez centrum po północny wschód Polski. Ponadto poza wybrzeżem, burze mają być wbudowane w strefę opadów deszczu, związaną z przemieszczającym się przez Polskę niżem z frontem atmosferycznym. Szacuje się, że w burzach na ogół nie będą przekraczać 10 mm. Jednak całkowita suma opadów ciągłych i burzowych może osiągać do 20 mm, a skumulowana nawet 25 mm. Najsilniejsze burze obserwowane są w pierwszej części nocy na południu kraju. Na tym obszarze punktowo możliwe są opady deszczu do 15-20 mm. Co więcej porywy wiatru nie będą przekraczać 60 km/h. Początkowo lokalnie możliwy jest opad gradu.

Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

silne ulewy w Polsce
Silne ulewy i burze w wielu regionach Polski

Prognozuje się, że w czasie nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym wschodzie lokalnie rozpogodzenia. Na dużym obszarze opady deszczu. Gdzieniegdzie burze, lokalnie z gradem, początkowo na południowym zachodzie i południu, później w centrum i na wschodzie. Szczególnie w drugiej połowie nocy we wschodniej połowie kraju i nad ranem. Burze niewykluczone są także nad morzem. Akumulacja opadów podczas burz do 20 mm. W najchłodniejszej części nocy od 11°C na północy i zachodzie, około 13°C w centrum do 16°C na południowym wschodzie. Natomiast na północy i zachodzie lokalnie spadek temperatury do 10°C, a w rejonach podgórskich Sudetów do 9°C. Ponadto wiatr przeważnie słaby, nad morzem miejscami umiarkowany, na ogół zachodni i południowo-zachodni, tylko na wschodzie południowo-wschodni i południowy, przejściowo z kierunków wschodnich. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online.

Fanipogody.pl