
Zimne noce występują na przełomie 2 i 3 dekady lipca w kraju oraz w pierwszych dniach ostatniej dekady miesiąca.
Zimne noce i poranku w Polsce
Zgodnie z prognozami na przełomie dekad spłynął do nas strumień znacznie chłodniejszego powietrza, który wyparł cieplejszą masę powietrza pochodzenia zwrotnikowego, dzięki czemu doświadczyliśmy kilkudniowej fali wysokich temperatur i burz. Nie brakuje jednak w tej chłodniejszej masie polarnomorskiej opadów i lokalnych burz. Wyjątkowo niskie temperatury stały się faktem szczególnie w okolicach drugiej połowy bieżącego miesiąca. W lipcu możemy jeszcze doświadczyć kilka takich nocy z bardzo niskimi temperaturami w lecie, gdy to temperatura będzie poniżej 5°C.
Trwające ochłodzenie jest spowodowane spływem chłodnej masy powietrza z północnego zachodu. Obszarem źródłowym masy są rejony Atlantyku, Grenlandii i Islandii. Po drodze powietrze, płynąc do nas ulegało przemianom, ocieplając się i nabierając wilgoci.
Zobacz też: Silne burze na południu Europy. Z nieba spadały kawałki lodu średnicy 15 cm
Przy tym kierunku adwekcji nie mamy co liczyć, że szybko nadejdą dni upalne. Co prawda dzisiaj nad dzielnice południowe zaczęło napływać cieplejsze powietrze polarne, to i tak na północy zalega znacznie chłodniejsze. Należy podkreślić, że masa nie jest tak ciepła jak jeszcze utrzymywała się kilka dni temu przy adwekcji zwrotnikowej masy powietrza.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 21.07.2023, 12 UTC dla Warszawy, ukazuje jaką drogę powietrze pokonało w ciągu 7 dni zanim dotarło do stolicy – wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Zimne noce w kraju. Temperatura minimalna na 5 cm w nocy z 19/20 lipca 2023 r.

Zimne noce. Temperatura minimalna w nocy z 19/20 lipca 2023 r. na stacjach IMGW, wysokość pomiarowa 2 m

Zimne noce. Temperatura minimalna w nocy z 20/21 lipca 2023 r. na obszarze Polski

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 20.08.2023 / 21.07.2023 r.

Dni upalne będą rzadkie pod koniec lipca 2023 r.
Wygląda na to, że w kolejnych dniach będzie obserwować wzrost temperatury, aż do wystąpienia pojedynczych dni upalnych. Na ten moment do końca miesiąca nie widać kolejnej fali upałów, ale sporadyczne dni z temperaturą 30°C zdarzą się. Czeka nas jednak duża zmienność pogody, dlatego zalecamy śledzić uważnie kolejne prognozy pogody dla Polski. Najchłodniej w kolejnych dniach będzie nad morzem oraz w górach, natomiast najcieplej w centrum i na zachodzie.
Temperatura maksymalna na okres od 21.07.2023 r. do 30.07.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Kolejne noce również nie będą wyjątkowo ciepłe, ale wygląda na to, że przyszły tydzień przyniesie wzrost temperatury i możliwość większej ilości dni gorących na dużym obszarze Polski. Zdarzą się również dni upalne.

Fanipogody.pl