Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zimne noce dają się we znaki. Chłodny początek 3 dekady lipca 2023. Zaledwie 5 stopni. Kiedy upał wróci do Polski?Zimne noce występują na przełomie 2 i 3 dekady lipca w kraju oraz w pierwszych dniach ostatniej dekady miesiąca.

Zimne noce i poranku w Polsce

Zgodnie z prognozami na przełomie dekad spłynął do nas strumień znacznie chłodniejszego powietrza, który wyparł cieplejszą masę powietrza pochodzenia zwrotnikowego, dzięki czemu doświadczyliśmy kilkudniowej fali wysokich temperatur i burz. Nie brakuje jednak w tej chłodniejszej masie polarnomorskiej opadów i lokalnych burz. Wyjątkowo niskie temperatury stały się faktem szczególnie w okolicach drugiej połowy bieżącego miesiąca. W lipcu możemy jeszcze doświadczyć kilka takich nocy z bardzo niskimi temperaturami w lecie, gdy to temperatura będzie poniżej 5°C.

Trwające ochłodzenie jest spowodowane spływem chłodnej masy powietrza z północnego zachodu. Obszarem źródłowym masy są rejony Atlantyku, Grenlandii i Islandii. Po drodze powietrze, płynąc do nas ulegało przemianom, ocieplając się i nabierając wilgoci.

Zobacz też: Silne burze na południu Europy. Z nieba spadały kawałki lodu średnicy 15 cm

Przy tym kierunku adwekcji nie mamy co liczyć, że szybko nadejdą dni upalne. Co prawda dzisiaj nad dzielnice południowe zaczęło napływać cieplejsze powietrze polarne, to i tak na północy zalega znacznie chłodniejsze. Należy podkreślić, że masa nie jest tak ciepła jak jeszcze utrzymywała się kilka dni temu przy adwekcji zwrotnikowej masy powietrza.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 21.07.2023, 12 UTC dla Warszawy, ukazuje jaką drogę powietrze pokonało w ciągu 7 dni zanim dotarło do stolicy – wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

zimne noce w kraju
ZImne noce spowodowane czynnikiem adwekcyjnym i radiacyjnym

Zimne noce w kraju. Temperatura minimalna na 5 cm w nocy z 19/20 lipca 2023 r.

zimno w niektórych rejonach naszego kraju przy gruncie np. na północy

Zimne noce. Temperatura minimalna w nocy z 19/20 lipca 2023 r. na stacjach IMGW, wysokość pomiarowa 2 m

zimne noce na obszarze Polski
Zimne noce w Polsce

Zimne noce. Temperatura minimalna w nocy z 20/21 lipca 2023 r. na obszarze Polski

zimno w kraju
Zimno w kraju.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 20.08.2023 / 21.07.2023 r.

zimne noce w Polsce
Zimno w kraju, miejscami mogło być poniżej 5 stopni przy gruncie

Dni upalne będą rzadkie pod koniec lipca 2023 r.

Wygląda na to, że w kolejnych dniach będzie obserwować wzrost temperatury, aż do wystąpienia pojedynczych dni upalnych. Na ten moment do końca miesiąca nie widać kolejnej fali upałów, ale sporadyczne dni z temperaturą 30°C zdarzą się. Czeka nas jednak duża zmienność pogody, dlatego zalecamy śledzić uważnie kolejne prognozy pogody dla Polski. Najchłodniej w kolejnych dniach będzie nad morzem oraz w górach, natomiast najcieplej w centrum i na zachodzie.

Silne ochłodzenie daje się we znaki. Zimne noce w kraju, ale pogoda do końca lipca zmienna i często deszczowa oraz burzowa

Temperatura maksymalna na okres od 21.07.2023 r. do 30.07.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

dni gorące w Polsce
Zimne noce w kraju ustąpią, widać na horyzoncie dni upalne, lecz do końca lipca nie będzie ich wiele

Kolejne noce również nie będą wyjątkowo ciepłe, ale wygląda na to, że przyszły tydzień przyniesie wzrost temperatury i możliwość większej ilości dni gorących na dużym obszarze Polski. Zdarzą się również dni upalne.

zimne noce w kraju
Ujemna anomalia temperatury ma ustąpić, cieplejsze noce powrócą, lecz koło 23 dnia miesiąca i 27.07.2023 r. mogą być noce znów zimne

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz