Burze nie zamierzają odpuścić. Grad, ulewy i silny wiatr i leje kondensacyjne w Polsce. Znamy regiony zagrożone

Burze nie odpuszczają. Wystąpią dziś opady gradu, silny wiatr i lejki kondensacyjne. Znamy obszary zagrożone w piątek groźną pogodą.

Piątek kolejnym dniem z burzami. Najsilniejsze będą na południu kraju

Od kilku dni nasza część Europy znajduje się w strumieniu chłodnej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego z rejonów Atlantyku Północnego. Aczkolwiek dziś na południe od Polski, dojdzie do rozwoju zafalowania na froncie, zatem z tego powodu nad dzielnice południowe docierać ma coraz cieplejsza masa powietrza. Modele numeryczne wskazują, że nad Czechami utworzy się płytki niż, jaki przyniesie zwiększony dynamizm w pogodzie na koniec tygodnia. Modele pogodowe wskazują, że w czasie nadchodzącej nocy front z płytkim niżem przejdzie przez naszą część Europy.

Zobacz też: Wiemy, gdzie wystąpiło najsilniejsze gradobicie w Europie

W piątek prognozowana jest niżowa pogoda. Dlatego też prognozowana jest przewaga zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, lokalnie, głównie na południu, burze. Możliwa wysokość opadów w czasie burz: w centrum około 10 mm, na południu do 20 mm, punktowo do 25 mm. Gdzieniegdzie grad. W najcieplejszym momencie dnia od 21°C na zachodzie, północy i w dolinach górskich, nieco cieplej, bo w centrum około 23°C, natomiast na południowym wschodzie do 27°C, a nad samym morzem od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni i południowo-zachodni. Jedynie czasie burz porywy do 60-70 km/h.

Prognoza burzowa na 21 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Konwekcja w piątek

Niewykluczone superkomórki i struktury wielokomórkowe w piątek

Z prognoz numerycznych wynika, że dziś burze prawdopodobne są na krańcach północnych, zachodnich i na południu kraju. Jednak szansa na rozwój burz będzie na południu oraz na wybrzeżu i częściowo wschodzie. Najgroźniejsze zjawiska towarzyszące burzom zdarzą się na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Akumulacja opadów deszczu punktowo na tym obszarze sięgać ma do około 15 mm, punktowo do 25 mm, natomiast porywy wiatru do 70 km/h oraz grad. Najprawdopodobniej na pozostałym obszarze nie powinny być tak intensywne. Ośrodki burzowe tworzyć mają się już od godzin około południowych, ale najwięcej będzie ich popołudniu. Najwcześniej chmury burzowe rozwinąć mogą się w rejonie wybrzeża. Niewykluczone są dziś struktury wielokomórkowe, a nawet pojedyncze superkomórki burzowe.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny od ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burzowa pogoda w kraju
Ośrodki konwekcyjne dziś nad Polską

Wiele wskazuje, że podczas nadchodzącej ośrodki burzowe możliwe są na znacznym obszarze kraju. Najprawdopodobniej wystąpią one w pasie od Śląska przez centrum po północny wschód Polski. Natomiast poza wybrzeżem, burze mają być wbudowane strefę opadów deszczu, związaną z przemieszczającym się przez Polskę niżem z frontem atmosferycznym. Przewiduje się, że opady burzach na ogół nie będą przekraczać 10 mm, jednak całkowita suma opadów ciągłych i burzowych może osiągać do 20 mm, a lokalnie nawet 25 mm. Nie można całkowicie wykluczyć, że gwałtowniejsze burze możliwe są początkowo na Śląsku. W tym regionie punktowo możliwe są opady deszczu do 15-20 mm. Porywy wiatru nie będą przekraczać 60 km/h. Początkowo lokalnie możliwy jest opad gradu.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Burze możliwe w nocy

Fanipogody.pl