Silne ulewy nawiedzają Polskę na koniec mijającego tygodnia. Dodatkowo ubiegłej nocy pojawiły się prognozowane burze, które wystąpiły m.in na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej. Niedziela może przynieść kolejne zjawiska burzowe, szczególnie na południu i południowym – wschodzie i częściowo wschodzie.
Obfite opady w niedzielę nad Polską
Wspominaliśmy, że koniec tygodnia charakteryzować ma się dynamicznymi warunkami pogodowymi. Dodatkowo nasunął się do naszej części Europy kolejny płytki niż z systemem frontów atmosferycznych. Już ubiegłej nocy z południa wkroczył do nas płytki cyklon. W kolejnych godzinach wędrować ma on na północ, północny – wschód, docierając w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Białoruś. Po południowej i południowo – zachodniej stronie niżu wzrośnie jeszcze gradient baryczny i nasili się prędkość wiatru. Do nocy z niedzieli na poniedziałek wysokość opadów miejscami sięgnie 45-60 mm. Najwięcej w centrum i na północnym – wschodzie. Tak duże sumy opadowe w krótkim czasie mogą prowadzić do podtopień i zalań.
Silne ulewy w kraju – 22 października 2023 r.
Silne opady w Polsce
Ubiegłej nocy umiarkowane i silne ulewy występowały w południowej i centralnej części Polski. Z danych RainGRS wynika, że wysokość opadów sięgnęła 25-40 mm. Duże sumy opadów odnotowano na Ziemi Łódzkiej, w centralnej części Mazowsza oraz na południu Wielkopolski i Śląska. Miejscami z tego powodu mogło dojść do podtopień.
Na przykład na stacji IMGW położonej na warszawskich Bielanach spadło 46 mm/mkw. Rekord dobowy stacji wynosi 69 mm z 1987 roku. W Łodzi spadło blisko 40 mm/mkw w kilka godzin. Nieco mniej spadło na Okęciu, bo 35 mm na mkw.
Opady całkowity – suma 6 h do godziny 8 czasu lokalnego w niedzielę
#Warszawa dziś pływa ? pic.twitter.com/cHFFsJJlUz
— WarjatRadek (@KapiasRadoslaw) October 22, 2023
Ciągłe i coraz bardziej intensywne opady sprawiają, że prace nad przygotowaniem murawy musiały rozpocząć się od zera.
Decyzja o rozegraniu meczu #WIDRCH zostanie podjęta na godzinę przed pierwszym gwizdkiem. pic.twitter.com/rSmXrDE82H
— Widzew Łódź (@RTS_Widzew_Lodz) October 22, 2023
Suma opadu za minione 24 h w Polsce ze stacji synoptycznych IMGW-PIB
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 7 godzinach nad Polską i krajami przyległymi według detektorów Blitzortung
Liczba wyładowań CG – suma 24 h według detektorów PERUN zarządzanych IMGW-PIB
Liczba wyładowań doziemnych i chmurowych – suma 24 h w Polsce i krajach przyległych
Silne ulewy w niedzielę nad Polską
Dziś w ciągu dnia płytki niż z ulewami i pojedynczymi burzami wędrować ma dalej w kierunku Białorusi. Natężenie opadów będzie chwilami umiarkowane, ale także silne. Z prognoz wynika, że do nocy najwięcej deszczu napada w pasie od Dolnego, Górnego Śląska, częściowo Małopolski, ale także w woj. łódzkim i mazowieckim i świętokrzyskim.
Prognoza burzowa na niedzielę dla Europy według ESSL
Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie. Gdzieniegdzie opady deszczu, na południu i południowym zachodzie możliwe także lokalne burze. Możliwa jeszcze wysokość opadów na południu, południowym zachodzie i w centrum od 15 mm do 30 mm, na północnym wschodzie lokalnie do 45 mm. Tylko na szczytach Tatr możliwe opady śniegu. Dodatkowo w godzinach przedpołudniowych miejscami w północnej połowie kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m, lokalnie do 100 m. W najcieplejszym momencie dnia od 9°C północnym wschodzie, cieplej, bo do około 14°C w centrum i nad morzem do 19°C na południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, na północnym wschodzie z kierunków północnych. Tylko czasie burz porywy wiatru do 60-65 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h.
Zobacz też: Upał w październiku. Nawet 32-33 stopni na południowym wschodzie. Potężna anomalia temperatury
SINGNIFICANT IMGW-PIB 22.10.2023, 06 UTC dla Polski
Gęste mgły i zanikające silne ulewy
Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju prognozowane są przelotne opady deszczu. Możliwa wysokość opadów na wschodzie lokalnie do 15 mm. Lokalnie w centralnej i północnej części kraju utworzą się krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy od 6°C do 11°C, na obszarach podgórskich około 5°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, jedynie na wschodzie chwilami porywisty, zachodni i południowo-zachodni do 50-60 km/h. W górach wiatr w porywach do 70 km/h.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC