Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne ulewy powodują szkody i obserwowano burze nad Polską. Groźna pogoda w niedzielę. Cyklon z frontami nad krajemSilne ulewy nawiedzają Polskę na koniec mijającego tygodnia. Dodatkowo ubiegłej nocy pojawiły się prognozowane burze, które wystąpiły m.in na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej. Niedziela może przynieść kolejne zjawiska burzowe, szczególnie na południu i południowym – wschodzie i częściowo wschodzie.

Obfite opady w niedzielę nad Polską

Wspominaliśmy, że koniec tygodnia charakteryzować ma się dynamicznymi warunkami pogodowymi. Dodatkowo nasunął się do naszej części Europy kolejny płytki niż z systemem frontów atmosferycznych. Już ubiegłej nocy z południa wkroczył do nas płytki cyklon. W kolejnych godzinach wędrować ma on na północ, północny – wschód, docierając w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Białoruś. Po południowej i południowo – zachodniej stronie niżu wzrośnie jeszcze gradient baryczny i nasili się prędkość wiatru. Do nocy z niedzieli na poniedziałek wysokość opadów miejscami sięgnie 45-60 mm. Najwięcej w centrum i na północnym – wschodzie. Tak duże sumy opadowe w krótkim czasie mogą prowadzić do podtopień i zalań.

Silne ulewy w kraju – 22 października 2023 r.

burze znów możliwe
Obfite opady w Polsce, potem znów możliwe burze

Silne opady w Polsce

Ubiegłej nocy umiarkowane i silne ulewy występowały w południowej i centralnej części Polski. Z danych RainGRS wynika, że wysokość opadów sięgnęła 25-40 mm. Duże sumy opadów odnotowano na Ziemi Łódzkiej, w centralnej części Mazowsza oraz na południu Wielkopolski i Śląska. Miejscami z tego powodu mogło dojść do podtopień.

Na przykład na stacji IMGW położonej na warszawskich Bielanach spadło 46 mm/mkw. Rekord dobowy stacji wynosi 69 mm z 1987 roku. W Łodzi spadło blisko 40 mm/mkw w kilka godzin. Nieco mniej spadło na Okęciu, bo 35 mm na mkw.

Opady całkowity – suma 6 h do godziny 8 czasu lokalnego w niedzielę

silne opady w kraju
Silne ulewy w Polsce

Suma opadu za minione 24 h w Polsce ze stacji synoptycznych IMGW-PIB

silne ulewy
Silne ulewy w kraju lokalnie mogły spowodować podtopienia. Dane: CMM IMGW

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 7 godzinach nad Polską i krajami przyległymi według detektorów Blitzortung

burze w Polsce oraz w Czechach
Burze ubiegłej nocy w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji

Liczba wyładowań CG – suma 24 h według detektorów PERUN zarządzanych IMGW-PIB

dynamiczna pogoda w niedzielę
Burze pojawiły się nad Polską. Silne ulewy w kraju

Liczba wyładowań doziemnych i chmurowych – suma 24 h w Polsce i krajach przyległych

silne ulewy i burze w kraju
Dynamiczna pogoda i silne ulewy oraz burze. Dane: CMM IMGW-PIB

Silne ulewy w niedzielę nad Polską

Dziś w ciągu dnia płytki niż z ulewami i pojedynczymi burzami wędrować ma dalej w kierunku Białorusi. Natężenie opadów będzie chwilami umiarkowane, ale także silne. Z prognoz wynika, że do nocy najwięcej deszczu napada w pasie od Dolnego, Górnego Śląska, częściowo Małopolski, ale także w woj. łódzkim i mazowieckim i świętokrzyskim.

Prognoza burzowa na niedzielę dla Europy według ESSL

burze i silne ulewy w kraju
Burze i dynamiczna pogoda. Niewykluczone burze na południu, południowym – wschodzie i częściowo wschodzie

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie. Gdzieniegdzie opady deszczu, na południu i południowym zachodzie możliwe także lokalne burze. Możliwa jeszcze wysokość opadów na południu, południowym zachodzie i w centrum od 15 mm do 30 mm, na północnym wschodzie lokalnie do 45 mm. Tylko na szczytach Tatr możliwe opady śniegu. Dodatkowo w godzinach przedpołudniowych miejscami w północnej połowie kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m, lokalnie do 100 m. W najcieplejszym momencie dnia od 9°C północnym wschodzie, cieplej, bo do około 14°C w centrum i nad morzem do 19°C na południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, na północnym wschodzie z kierunków północnych. Tylko czasie burz porywy wiatru do 60-65 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h.

Zobacz też: Upał w październiku. Nawet 32-33 stopni na południowym wschodzie. Potężna anomalia temperatury

SINGNIFICANT IMGW-PIB 22.10.2023, 06 UTC dla Polski

niżowa pogoda w Polsce
Niż z systemem frontów nad Polską. Silne ulewy w kraju

Gęste mgły i zanikające silne ulewy

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju prognozowane są przelotne opady deszczu. Możliwa wysokość opadów na wschodzie lokalnie do 15 mm. Lokalnie w centralnej i północnej części kraju utworzą się krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy od 6°C do 11°C, na obszarach podgórskich około 5°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, jedynie na wschodzie chwilami porywisty, zachodni i południowo-zachodni do 50-60 km/h. W górach wiatr w porywach do 70 km/h.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz