Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał w październiku. Nawet 32-33 stopni na południowym wschodzie. Potężna anomalia temperatury

Upał uderzy w październiku. Prognoza pogody dla Polski


Lato w Europie nie odpuszcza. Podczas gdy na północnym wschodzie i północy Europy warunki stają się zimowe, na południu i południowym kontynencie temperatury wciąż są bardzo wysokie. Upał sięga 34 stopni. Anomalie temperatury są bardzo dodatnie, co odbija się również na pogodzie w naszym kraju. O tym wszystkim w porannym niedzielnym artykule. Zapraszam na szczegóły.

Dlaczego na południu Europy wciąż panuje upał?

Oczywiście wszystkie procesy zachodzące w pogodzie zawsze próbuję dla Was przeanalizować na podstawie sytuacji barycznych. Tak będzie i tym razem. Mapa baryczna Europy wyjaśni nam dlaczego rozkład mas powietrza wygląda tak, że na południu Europy wciąż panuje silny upał.

Upał na południu Europy. Sytuacja synoptyczna
Upał na południu Europy. Sytuacja synoptyczna

Na północnym wschodzie / wschodzie Europy widzimy wyż Wibke. Zaciąga on ciepłe powietrze aż znad Półwyspu Arabskiego. W niedzielę nad wschodnią Polską znajdował będzie się ośrodek niskiego ciśnienia. Na południu Portugalii również znajduje się głęboki, aktywny niż. Na naszej półkuli masy powietrza krążą wokół niżów odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. To powoduje, że na południe i do centrum Europy napływają ciepłe masy powietrza aż z rejonu Afryki. To jest właśnie przyczyna tego, że upał, pomimo późnego października wciąż pojawia się na południu i południowym wschodzie Europy. Teraz zobaczmy, w jakich dokładnie regionach jest jeszcze bardzo ciepło. Nie to, że namawiam Was na opóźnione wakacje w październiku, ale, ale. Kto wie 😉

Upał na południu Europy. Gdzie dokładnie jest obecnie najcieplej

Na początku muszę Was delikatnie przeprosić. Z powodów prywatnych nie mogłem tego wpisu przygotować w niedzielę z rana. Nie nie, nie imprezowałem wczoraj. Przede mną dziś daleka podróż jako kierowca. Dlatego wpis ten przygotowałem dla Was wczoraj wieczorem. Stąd poniższe dane nie pochodzą z ostatniej doby, a z doby wstecz. Nie ma to jednak większego wpływu na dane. Pokazuje, że na południu Europy upał wciąż jest silny.

Upał na południu Europy. 10 najcieplejszych miejsc
Upał na południu Europy. 10 najcieplejszych miejsc

Najwyższe temperatury panują we Włoszech. Tutaj upał przekracza 34 stopnie Celsjusza. Bardzo wysokie temperatury panują również na południowym wschodzie kontynentu. W okolicach 32-33 stopni Celsjusza jest obecnie w Albanii, Rumunii, czy Bułgarii. Kolejne dni ostatniej dekady października upływają, a w prognozach wciąż widać bardzo wysokie temperatury powietrza.

Upał wciąż pojawiał będzie się na południu Europy

Powyżej animacja prognoz temperatury do końca października. Widzimy, że upał zacznie się wycofywać, jednak nie zniknie całkowicie z map z prognozami temperatury. Trzydziestki do końca miesiąca pojawiały będą się w Turcji, w Bułgarii, czy na południu Włoch. Ciekawostką jest, że w tym samym czasie nad zachodnią i centralną Rosją zalegało będzie powietrze arktyczne. Podczas gdy w Bułgarii w ostatnich dniach października temperatury nadal oscylować będą w granicach 30 stopni, w europejskiej części Rosji nocami temperatura spadać będzie poniżej -20 stopni Celsjusza. Przyznać należy, że październik 2023 przynosi bardzo ciekawe scenariusze jeśli chodzi o temperatury powietrza na naszym kontynencie. Przeczytaj również: Silne śnieżyce w Europie i nie tylko

Czy widać zimowe temperatury w prognozach pogody dla Polski?

Wiemy już, że pomimo końcówki października, upał wciąż pojawiał będzie się na południu Europy. Wiemy również, że zima coraz śmielej poczynać będzie sobie na północy i wschodzie Europy. Sprawdźmy teraz jak w tym wszystkim wypadają temperatury w naszym kraju.

Prognoza temperatury na 25 października
Prognoza temperatury na 25 października

Powyżej pokazałem mapę z prognozą temperatury na przyszłą środę. Wybrałem ten dzień losowo, ponieważ praktycznie wszystkie dni do końca października wyglądają w prognozach temperatury podobnie. Najchłodniejszymi regionami w kraju będą dzielnice północno wschodnie. Tutaj temperatury za dnia nie będą przekraczały 10 stopni Celsjusza. Podczas gdy na Warmii i Mazurach temperatury będą już późnojesienne, na południe kraju docierały będą nadal ciepłe masy powietrza zwrotnikowego. Dlatego też wartości temperatury w południowej, a zwłaszcza południowo wschodniej Polsce sięgać mogą nawet 18-20 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie na koniec miesiąca w kraju.
Ochłodzenie na koniec miesiąca w Polsce

Powyżej pokazałem mapę z prognozą pogody na samą końcówkę miesiąca. Na ten moment w prognozach widać ochłodzenie. Jednak za wcześnie by już teraz stwierdzać, że lato i ciepła jesień poddadzą się i nadejdzie zima. Tym bardziej po ostatniej pomyłce, gdzie właściwie wszystkie modele pogodowe (a my za nimi) błędnie oszacowały granicę pomiędzy ciepłym, a chłodnym sektorem, tym samym nastraszyłem Was zimą, której nie było. Także przed nami ciepłe ostatnie dni października. Upał występował będzie na południu kontynentu. U nas oczywiście nic z tych rzeczy, ale i tak będą w kraju miejsca z temperaturami powyżej 15 stopni Celsjusza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk