Potężna śnieżyca na koniec miesiąca. Nawet 60-80 cm śniegu. Mocny atak zimy w regionach północnych

Straszyliśmy tydzień temu atakiem zimy podczas dzisiejszego dnia. Śnieg pada w Polsce, ale już w okolicach ubiegłej środy informowaliśmy, że prognozy dość mocno zmieniły się i śnieżyca jako taka w Polsce nie wystąpi. Załamanie pogody związane z aktywnym sprowadza się w kraju do silnego wiatru i lokalnie intensywnych opadów deszczu. Nie oznacza to jednak, że zima nie daje się mocno we znaki w innych regionach. Śnieg mocno sypnie na koniec października w wielu regionach Świata.

Potężna śnieżyca zasypie północ kontynentu amerykańskiego

Nasz przegląd zimowych warunków zacznijmy od Kanady. Tutaj w najbliższych dniach przetoczy się silna śnieżyca, która przyniesie atak zimy od regionów zachodnich, aż po wschód kraju.

Śnieżyca przemieści się z zachodu na wschód Kanady
Śnieżyca przemieści się z zachodu na wschód Kanady

Atak zimy rozpocznie się u zachodnich wybrzeży kraju. To właśnie w okolicach Vancouver we wtorek swój żywot zapoczątkuje dość głęboki, aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Dodatkowo będziemy mieli tu do czynienia z tzw. efektem morza. Ciepłe rozgrzane powietrze wkroczy nad wychłodzony ląd przez co dojdzie do silnego wypiętrzania się chmur opadowych. Śnieżyca w regionie będzie bardzo silna. W przeciągu kilkunastu godzin na zachodniej granicy USA i Kanady przybędzie nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu.

Śnieżyca w przeciągu przyszłego tygodnia przewędruje cały kontynent amerykański
Śnieżyca przewędruje aż na wschód kontynentu

Widzimy, że niż będzie żył przez wiele dni. Powyżej prognoza opadów dla Kanady na przyszły piątek. Po ponad 72 godzinach niż, a wraz z nim silna śnieżyca dotrą nad południowy wschód Kanady wciąż przynosząc bardzo duże ilości śniegu. Przeczytaj również: Wichura o dużej sile szaleje nad Europą

Śnieżyca blisko Polski w ostatnich dniach października

Zima zaznaczy swą obecność również na naszym kontynencie. Polska i region dostaną się pod wpływ zachodniej cyrkulacji strefowej. W związku z tym przez nasz region przemieszczały będą się kolejne, dość aktywne niże pochodzenia atlantyckiego.

Śnieżyca przejdzie blisko Polski

Powyżej animacja prognoz opadów dla Europy. Widzimy tutaj, że przez nasz region przemieszczały będą się nie tylko niże z zachodu, a również z południowego zachodu. W naszym kraju ośrodki te wraz z frontami atmosferycznymi przynosiły będą opady śniegu. Jednak już na północny wschód od Polski strefy opadów napotkają znacznie chłodniejsze masy powietrza. Oznacza to opady śniegu, lokalnie bardzo intensywne. Pierwsza śnieżyca pojawi się nad zachodnią Rosją w nocy z poniedziałku na wtorek. Kolejne aktywne niże dotrą do Rosji pod koniec przyszłego tygodnia przynosząc obfite opady śniegu. W wielu regionach atak zimy jest bardzo prawdopodobny.

Śnieżyca nad Rosją przyniesie pokrywę śnieżną
Śnieżyca w Europie. Coraz większy obszar z pokrywą śnieżną

W nadchodzącym tygodniu przez północ i północny wschód kontynentu przetoczy się niejedna śnieżyca. Skutkowało będzie to znacznym zwiększeniem obszaru Europy na którym pojawi się i utrzyma pokrywa śnieżna. Pod śniegiem na koniec października znajdzie się niemal cała północno wschodnia Rosja. O Skandynawii nie wspominam, ponieważ tam białe krajobrazy utrzymują się już jakiś czas.

Zima odpuściła w Polsce w ostatniej dekadzie miesiąca

W czasie gdy przygotowuję ten artykuł (sobota przed szóstą rano) w kraju powinien sypać śnieg. Przynajmniej wg. prognoz pogody z początków ubiegłego tygodnia. Wszyscy jednak wiemy, że prognozy zmieniły się diametralnie w połowie ubiegłego tygodnia. Zgodnie ze skorygowanymi wyliczeniami modeli do Polski nasunął się sektor ciepłego, a nawet bardzo ciepłego powietrza z południa. W związku z tym strefa intensywnych opadów, która od rana przemieszcza się nad Polską przynosi opady, jednak nie jest to śnieżyca, a intensywne opady deszczu.

Wysokie temperatury w Polsce do końca października
Ciepło w Polsce do końca miesiąca

Ciepłe masy powietrza pozostaną z nami do końca października. Tak jak wspominałem powyżej, przez Polskę wędrowały będą kolejne strefy opadowe związane z cyrkulacją strefową. Jednak śnieżyca do końca października nam nie grozi. Czeka nas za to jesienna aura, ale z dość zaskakująco wysokimi temperaturami powietrza.