Wichura o wielkiej sile. Wiatr ponad 140 km/h sunie w stronę Polski. Przed nami załamanie pogody w kraju i regionie

Ostatnie dni mocno zajęły najpierw pisaniem o możliwym ataku zimy, a następnie przepraszającym wycofywaniem się z tych prognoz. Jednak zaniedbaliśmy nieco inne parametry pogody niż walkę jesieni z zimą. Okazuje się, że w najbliższym czasie w nasz region dotrze silna wichura, która wygląda na silniejszą z każdą aktualizacją modeli pogodowych.

Wichura blisko Polski. Czym będzie spowodowana?

Wiemy, że zima nie zaskoczy w ten weekend drogowców. Zobaczmy, co ciekawego działo będzie się w najbliższych dniach w pogodzie w Europie. Zacznijmy od sytuacji barycznej.

Wichura i groźna pogoda w Europie. Sytuacja synoptyczna
Wichura i groźna pogoda w Europie. Sytuacja synoptyczna

Patrząc na mapę synoptyczną uwagę zwrócić musimy na dwa najsilniejsze obecnie ośrodki baryczne. Pierwszym jest wyż Wibke, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Wyż ten zapewnia dobrą aurę między innymi w naszym kraju (choć na północy Polski coraz częstsze są mgły). Drugim z ośrodków jest niż Wiktor, który dziś dotrze w okolice pomiędzy północną Francją, a Wyspami Brytyjskimi. Różnica ciśnienia pomiędzy tymi ośrodkami wynosi prawie 60 hPa. To bardzo dużo biorąc pod uwagę niedużą odległość pomiędzy nimi. Gdzie duża różnica ciśnienia tam silny wiatr. Stąd silna wichura, która w najbliższych godzinach pojawi się w Europie. Zobaczmy teraz szczegóły. Jak mocno i gdzie wiatr w najbliższych dniach wiał będzie najmocniej.

Wichura w Europie. Przebieg zjawiska

Skoro już wiemy, co jest przyczyną zjawiska, możemy śmiało przeanalizować przebieg dynamicznej pogody w Europie.

Załamanie pogody na zachodzie Europy
Załamanie pogody na zachodzie Europy

Zanim o wietrze, to słów kilka o ogólnym załamaniu pogody na zachodzie Europy. Okazuje się, że przed mieszkańcami tej części kontynentu nie tylko silna wichura, ale również inne zjawiska związane z dotarciem głębokiego niżu znad Atlantyku. W pasie od Wysp Brytyjskich do południa Hiszpanii najbliższe doby przyniosą potężne ulewy. Najbardziej intensywnych opadów deszczu spodziewamy się dziś i jutro w Portugalii i Hiszpanii. Mocno popada również na Wyspach Brytyjskich, w Danii, czy na południowym zachodzie Skandynawii. Niż niesie silne załamanie pogody na zachodzie Europy, jedna nas w tym wpisie najbardziej interesuje wichura. I to właśnie silnym wiatrem się teraz zajmijmy.

Wichura w części Europy

Już dziś strefa bardzo silnego wiatru wkroczy nad Morze Północne i na wody na północny wschód od Półwyspu Iberyjskiego. Z każdą godziną siła wiatru w regionie będzie się wzmagać. W piątek najsilniejsza wichura szalała będzie w regionie Danii, a sztorm zacznie wzmagać się na Bałtyku. Bardzo mocno wiać zacznie w piątek również w północnej połowie naszego kraju. Podczas gdy na Morzu Północnym i Bałtyku siła wiatru mocno przekroczy 100 km/h na godzinę, na lądzie w Polsce porywy wiatru sięgały będą 80 km/h.

Wichura nad Polska w najbliższych dniach
Wichura nad Polską w piątek 21 października

Widzimy, że wichura najsilniejsza będzie w piątek na północy Polski. Jednak wiatr w okolicach 80-90 km/h możliwy jest również w górach. W wyższych partiach gór porywy wiatru przekraczać mogą 100-150 km/h. Jak się jednak okazuje, nadchodzące wraz z niżem załamanie pogody to nie tylko silny wiatr.

Załamanie pogody w weekend w Polsce

Nadchodzący niż miał w połączeniu z arktycznym powietrzem przynieść atak zimy nad Polską. Pomimo, że mróz i przymrozki nadal pojawiają się w Polsce, sytuacja ta zmieni się wraz z nadejściem weekendu. Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury na weekend.

Silne ocieplenie w weekend w Polsce
Silne ocieplenie w Polsce w weekend

Wraz z nadejściem niżu, po jego wschodniej stronie napłynie do nas bardzo ciepłe powietrze z południa Europy. Jak widać ocieplenie w sobotę będzie bardzo silne. Na południu i południowym wschodzie temperatury powietrza znacznie przekroczą 20 stopni Celsjusza. Silna wichura obniżała będzie temperaturę odczuwalną, jednak i tak zrobi się ciepło. Jednak, czy przyjemnie? Nie do końca. Niż przyniesie silne załamanie pogody w kraju.

Załamanie pogody w Polsce
Załamanie pogody w weekend w Polsce

Jeszcze kilka aktualizacji modeli temu wydawało się, że strefa silnych opadów deszczu i ulew przejdzie przez większość regionów Polski. Obecne prognozy wskazują, że najsilniejszych opadów deszczu spodziewamy się na północy kraju. Jednak ostatnie dni pokazują nam jak niestabilne są prognozy pogody uzależnione od aktywnego niżu. Nie jest jeszcze przesądzone, czy strefa opadów nie wkroczy bardziej w głąb Polski, do regionów centralnych. Sobota za to przynieść może nam nawet burze powstające w dobrych warunkach blisko centrum niżu.

Podsumowując, na zachodzie Europy rozkręca się silna wichura. Najmocniej wiało będzie w regionie Morza Północnego i na zachodnim Bałtyku. Tutaj wiatr na otwartym morzu sięgać może nawet wartości 140 km/h. Na lądzie wiało będzie słabiej jednak w górach również spodziewać możemy się silnego wiatru o prędkości ponad 100 km/h. W weekend w kraju zrobi się znacznie cieplej, jednak ładna, wyżowa pogoda zastąpiona zostanie większą ilością chmur. Do tego w wielu regionach spodziewamy się intensywnych opadów deszczu.