W minionych dniach wspominaliśmy niejednokrotnie, że przed nami groźny okres w pogodzie, gdy to często opady wielkoskalowe i konwekcyjne będą powodować podtopienia i zalania, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne. Szczególnie silne ulewy wystąpiły na Dolnym Śląsku, południu woj. lubuskiego i Wielkopolsce. Sięgnęły one także Ziemi Łódzkiej i Mazowsza i Lubelszczyzny. Miejscami spadała 2-krotna norma opadowa dla sierpnia w kilkanaście godzin. Szczególnie ucierpiała stolica Polski oraz rejon Ostrowa Wielkopolskiego.
Opad całkowity — suma 24 godziny w okresie od 18/19 sierpnia 2024 r. według danych z systemu RainGRS IMGW-PIB
Silne ulewy i groźna pogoda
Pierwsza fala ulew zaznaczyła się na południowym zachodzie i zachodzie kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek. Największe sumy opadowe zostały odnotowane w woj. dolnośląskim, gdzie akumulacja opadów przekroczyła ponad 150 mm. W okolicach Jeleniej Góry spadło ponad 154.3 mm na stacji synoptycznej IMGW-PIB. W ten sposób mamy w tej części kraju nowy dobowy rekord opadów, który związany okazał się głównie z opadami konwekcyjnymi i częściowo wielkoskalowymi. Poprzedni rekord wynosił 119.3 mm na tej stacji. Ulewa z biegiem godzin wędrowała na zachód, północny zachód, docierając nad Wielkopolskę. Silne ulewy związane były z oddziaływaniem aktywnego frontu atmosferycznego i niżu ulokowanego nad Mazowszem. Z biegiem godzin silna ulewa przesuwała się przez woj. wielkopolskie dalej nad Ziemię Łódzką. Ubiegłej doby silne burzowe opady występowały też m.in woj. lubelskim, wschodnim Mazowszu i Podlasiu oraz gdzieniegdzie na Podkarpaciu.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu 48 godzin nad Polską
Co więcej, duże sumy opadowe zmierzono m.in w Starej Kamienicy 121,3 mm, jak i też Stankowicach 130,1 mm oraz Drołtowicach 135,1 mm.
- Michałków k. Ostrowa Wielkopolskiego 157 mm
- Żerków 116,3 mm
- Kwiatów k. Kalisza 116 mm
- Sowina k. Pleszewa 115 mm
- Piątek Mały k. Kalisza 106 mm
- Zagórów k. Słupcy 105 mm
- Sobótka k. Kalisza 100 mm
- Chocz 89 mm
- Ostrów Wielkopolski 82,2 mm
- Biskupice k. Rychwała 75 mm
Opad całkowity – suma 24 godziny w okresie od 19.08.2024 r. 06 UTC do 20.08.2024 r. według danych z systemu RainGRS
Silne ulewy i nowe rekordy na stacjach IMGW-PIB
Ubiegłej doby występowały intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego i wielkoskalowego. W ciągu ostatnich 24 godzin szczególnie silne opady nawiedziły centralną część Polski. Na stacji IMGW Warszawa-Bielany zmierzono aż 119.5 mm. Specjaliści z IMGW wskazali, że poprzedni rekord dobowy ustanowiony został 5 czerwca 1987 roku i wynosił zaledwie 69 mm. Bardzo dużo deszczu spadło również na stacji IMGW, która położona jest na lotnisku Warszawa-Okęcie, gdzie odnotowano 91.8 mm, natomiast poprzedni wynosił 75.8 mm z 31 lipca 2011 roku. W centralnej części Mazowsza notowano na ogół opady do około 70-90 mm.
W Natolinie pod Warszawą na skutek obfitych opadów deszczu doszło do zawalenia się hali. Zalana została także giełda rolna w Broniszach k. Warszawy, jak i też wiele ciągów komunikacyjnych w Warszawie i okolicach. Nieprzejezdna jest miejscami także droga S8 i utrudnienia miejscami potrwają do godziny 15:00 czasu lokalnego. Szczególnie w rejonie Żoliborza. Zalana została także droga nr 7 w rejonie Płońska. Podtopione zostały budynki i zalane zostały samochody.
Dynamiczna pogoda i groźne burze w nocy z 20/21 sierpnia i jutro
Płytki niż zaznacza się dziś we wschodniej części kraju. Dane radarowe IMGW wskazują, że szczególnie intensywnie pada na wschodzie Mazowsza, południowej i zachodniej części Podlasia. Deszcz przelotnie pada także miejscami na północy woj. lubelskiego. Opady jednak na ogół są mniej intensywne niż minionej doby oraz nocy, gdy to szczególnie ucierpiał Ostrów Wielkopolski i Warszawa. Dziś lokalne burze mogą występować szczególnie na wschodzie Lubelszczyzny, Podlasiu i rejonem Mazowsza. Miejscami mogą powodować kolejne podtopienia w kraju. Płytki niż z frontem zacznie stopniowo wycofywać się na wschód i wypełniać.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Uspokojenie w pogodzie od zachodu jest jednak krótkotrwałe. Już w nocy z wtorku na środę od zachodu zacznie wkraczać front chłodny. Miejscami zdarzą się lokalne burze. Intensywność opadów będzie jednak mniejsza niż minionej doby. Prognozujemy, że do jutrzejszego poranka spadnie w pasie woj. zachodniopomorskiego, woj. lubuskim, jak i też Dolnym Śląskiem. Szacujemy, że wysokość opadów sięgnie do 5-35 mm.
Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB)
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Blitzortung