Silne ulewy w regionie Polski. Nawet do 80 mm deszczu do końca kwietnia

Po bardzo suchym marcu i początku kwietnia wiosna zaczyna nadrabiać. W Europie pojawiają się silne ulewy. Dużo deszczu spadło i spadnie do końca kwietnia również w naszym regionie. We wpisie przeanalizujemy gdzie na kontynencie spadnie najwięcej deszczu. Zerkniemy również, czy szanse na ulewy pojawią się również bezpośrednio w naszym kraju.

Upał coraz śmielej zbliża się do Europy. Wiemy kiedy gorąco w regionie

Ulewy już najbliższej doby w regionie

W środę w naszym regionie królować będą ośrodki niżowe wraz z systemem frontów atmosferycznych. Mocno popada za naszą wschodnią granicą. Szczególnie silne ulewy prognozowane są najbliższej doby na Białorusi.

Silne ulewy na Białorusi już najbliższej doby

Widać, że do czwartku rano na Białorusi spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów deszczu. Warto dodać, że będą to opady wielkoskalowe, ciągłe. Znacznie poprawi to sytuację hydrologiczną w regionie, ponieważ tej wody po prostu ostatnio brakuje. Mocno popada w środę również w Polsce. Największe prawdopodobieństwo intensywnych opadów odnotujemy dziś w północno wschodniej ćwiartce kraju. Może nie będą to ulewy tak silne jak na Białorusi, lecz na Podlasiu, Warmii, Mazurach, czy Mazowszu popadać może w najbliższych godzinach całkiem solidnie.

Intensywne opady deszczu i ulewy również w Polsce w środę 20 kwietnia

Co ciekawe, odmienne zdanie ma model SWISS-HD (źródło). Wedle tego modelu strefa intensywnych opadów wkroczy dziś również do centrum i na południe kraju. Bardzo ciekawa sytuacja, że modele mają tak odmienne zdanie odnośnie położenia opadów tak blisko do prognozowanego okresu. Opady deszczu wg. SWISS-HD miałyby być bardzo intensywne również w Polsce. Lokalnie niewykluczone ulewy. EDIT: wpis przygotowany był wieczorem. Bieżące położenie strefy opadów faworyzuje raczej scenariusz pierwszy. Bardzo intensywnie pada obecnie w pasie od Pomorza, Kujaw, po Warmię, Mazowsze i Podlasie. Strefa ta powoli wędruje na zachód z odchyleniem na południowy zachód przynosząc lokalnie silne ulewy.

Potężne ulewy w Europie. Możliwe lokalne powodzie

Nie tylko na wschodzie pojawią się silne ulewy. Bardzo aktywny, głęboki niż pojawi się w najbliższym czasie również na południowym zachodzie kontynentu. Pojawią się tu silne ulewy, które lokalnie przynieść mogą podtopienia, a nawet powodzie.

Widać, że niż, który obecnie przechodzi nad południową Hiszpanią największe ulewy przyniesie na południu i wschodzie kraju. Mocno popada również najbliższej doby na południu Francji. Weekend i początek przyszłego tygodnia to jeszcze głębszy niż atlantycki, który przemieszczał będzie się w regionie Półwyspu Iberyjskiego. Do końca kwietnia w regionie spadnie mnóstwo deszczu. Lokalnie, zwłaszcza na terenach podgórskich sumy opadowe mogą znacznie przekraczać 100-150 mm. Oznacza to, że lokalnie pojawić mogą się powodzie w Hiszpanii i regionie. Wróćmy jednak w nasz region.

Opady w Polsce do końca kwietnia. Zobaczmy prognozy

Wszyscy wiemy, że to portal o pogodzie więc piszemy o pogodzie nie tylko w naszym najbliższym sąsiedztwie. Jednak zdaję sobie sprawę, że jednak to co dzieje się w pogodzie w kraju jest dla czytelników najważniejsze. Stąd wracamy już do Europy Centralnej, bo tu ulewy również będą obecne. O najbliższej dobie pisałem już na początku wpisu. Teraz zobaczmy co czeka nas w opadach do końca kwietnia bo również będzie działo się całkiem sporo.

Niże z południa w kolejnych dniach kwietnia

Już pod koniec przyszłego weekendu przez kraj z południa przewędruje pierwszy niż. Przyniesie on dużo wilgoci i opadów w kraju. Prawdopodobnie wystąpią również burze w Polsce. Tuż za nim, wraz z początkiem ostatniego tygodnia kwietnia przez Polskę przewędrować ma kolejny niż pochodzenia południowego. Może on przynieść również ulewy i burze. Również na sam koniec kwietnia i w weekend majowy modele widzą mocno deszczową pogodę.

Ulewy na koniec kwietnia i w weekend majowy przyniosą pokaźne sumy opadowe

Oczywiście, to prognozy na kilkanaście dni do przodu. Jednak na ten moment modele wyliczają, że niże z południa i związane z nimi ulewy przyniosą całkiem pokaźne sumy opadowe. W wielu regionach kraju spadnie do weekendu majowego kilkadziesiąt milimetrów deszczu. To bardzo dobry prognostyk dla zieleni, która po wielu tygodniach wyżowej pogody potrzebuje wilgoci do szybkiego, wiosennego rozwoju.