Dziś w południowej części kraju obserwowano są intensywne opady i lokalne słabe oraz umiarkowane burze. Podstawowym zagrożeniem są wielkoskalowe opady deszczu oraz o charakterze konwekcyjnym. Do sobotniego poranka miejscami na południu kraju spadnie ponad 100 mm/mkw. Gdzieniegdzie sumy opadowe mogą okazać się jeszcze wyższe, szczególnie w rejonie lokalnych burz. Tuż po odejściu płytkiego niżu pojawi się kolejna fala ulew i burz. Miejscami na skutek intensywnych opadów konwekcyjnych i lokalnych burz może dochodzić do podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych.
Silne ulewy w naszej części Europy
W piątek zobrazowania radarowe pokazują, że intensywne opady występują na południu i częściowo zachodzie oraz w centrum kraju. Największe opady występują dziś na Dolnym Śląsku, woj. lubuskim, ale także w Wielkopolsce, sięgając po centrum. Opadom towarzyszą także miejscami burze, które nie okazują się szczególnie aktywne. Największe sumy opadowe zanotowano dziś w woj. dolnośląskim i lubuskim, przekraczając miejscami 20-60 mm. Niż ten wędruje dalej na wschód, południowy-wschód, niosąc kolejne opady i burze. Opady w kolejnych godzinach przesuwać mają się dalej w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim.
W południowo zachodniej części kraju miejscami występują dziś wieczorem silne opady deszczu o natężeniu 15-20 mm/1h, a sumaryczny opad miejscami (w rejonie Wrocławia) osiągnął wartość około 65 mm. Opady przemieszczają się z zachodu na wschód. W ciągu najbliższej godziny strefa silnych opadów deszczu opuści rejon Wrocławia – poinformowało IMGW-PIB.
Polecamy: Pogoda na weekend 3-4 sierpnia. Będziemy mocno zaskoczeni. Dużo deszczu w Polsce
Do początku weekendu suma największych opadów zostanie zmierzona w pasie od woj. dolnośląskiego, sięgając dalej na Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk, Wielkopolskę, miejscami popada także mocniej w centralnej części Polski. Spore sumy opadowe mogą wystąpić na Śląsku Opolskim, woj. śląskim, sięgając po częściowo obszar woj. małopolskiego, woj. świętokrzyskiego, woj. podkarpackie i południe woj. lubelskiego.
Prognozowany zasięg orientacyjny i wysokość opadów na 2 sierpnia 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Groźne ulewy na obszarze Polski
W wyżej wymienionym pasie suma opadów może sięgać nawet 20-100 mm. Największa akumulacja opadów nastąpić może w rejonach burz i opadów konwekcyjnych, które są wbudowane w strefy wielkoskalowych opadów, podnosząc sumy opadowe. Dlatego sumy opadowe w niektórych regionach za okres od piątku do soboty wynieść mogą nawet 70-105 mm. Niska prędkość przemieszczania opadów i duża wodność atmosfery sprzyjać może znacznej akumulacji opadów.
Prognozowana orientacyjnie akumulacja opadów do 3 sierpnia 2024, 16 UTC według modelu ICON dla Polski

Niebezpieczna aura w kraju
Kolejne intensywne opady atmosferyczne są prognozowane pomiędzy 4.08.2024 r a 5.08.2024 r. Wówczas to z zachodu na wschód, północny wschód przejdzie następna strefa opadów atmosferycznych, co w konsekwencji prowadzić może do podtopień i zalań. Niewykluczone będą także kolejne zjawiska burzowe o słabej i umiarkowanej sile. Spodziewana wysokość opadów do 10-40 mm.
Prognozowany orientacyjny zasięg i wysokość ulewy do 4 sierpnia 2024 r. według SWISS-HD

Prognozowany zasięg i wysokość opadów według modelu ICON do 5 sierpnia 2024, 11 UTC dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC