Silne ulewy ponad 40-50 mm wkroczą do Polski. Przełom w pogodzie i burze sięgną naszego kraju, dojdzie do podtopień [MAPY]

Ulewy pojawią się w czasie 2 dekady września w Polsce i miejscami spowodują podtopienia.

Duże zagrożenie pożarowe i ulewy nieprędko

W minionych dniach doświadczamy gorącej, upalnej i na ogół suchej pogody. Tylko w nielicznych regionach obserwowane są w pierwszych dniach meteorologicznej jesieni opady konwekcyjne. Na początku tygodnia silna, lecz punktowa i wielokomórkowa burza doprowadziła do podtopień w Jeleniej Górze. Warto podkreślić, że jest wiele regionów w kraju, które nie doświadczyły silniejszych opadów deszczu w ostatnich tygodniach. Rozwija się coraz wyraźniej susza hydrologiczna i meteorologiczna, dodatkowo wzrasta zagrożenie pożarowe.

Zagrożenie pożarowe lasów, 4.09.2024, 14:00-16:00 czasu lokalnego według danych liczonych w IMGW-PIB

wysokie zagrożenie pożarowe w lasach
Wysokie zagrożenie pożarowe w polskich lasach przez brak opadów. Silne ulewy nieprędko Źródło: CMM IMGW-PIB, modele.imgw.pl

Dynamiczna pogoda w 2 i 3 dekadzie września według modeli europejskich i amerykańskich

Wysoka temperatura powietrza, silna operacja słoneczna prowadzi do szybkiego spadku stanu wód w rzekach, powszechna jest niżówka hydrologiczna. Dodatkowo występowania wysokiego i ekstremalnie wysokiego zagrożenia pożarowego w lasach nie wróży niczego dobrego. Nie wcześniej niż na początku przyszłego tygodnia zaczną występować częstsze opady deszczu, ale i także lokalne burze.

Wygląda na to, że więcej i częściej zacznie padać w czasie drugiej dekady września, co wynikać ma z prognozowanej zmiany wzoru pogodowego i dominacji niżowej pogody. Najcieplejsza część września przypadnie na pierwszą dekadę mijającego miesiąca, ale w kolejnych tygodniach nie zabraknie okresów cieplejszych od normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia opadów na kolejne tygodnie w oparciu o model ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

silne ulewy w kraju
Duża anomalia opadów w Polsce i silne ulewy w 2 i 3 dekadzie września okresami. Źródło: CMM IMGW-PIB, modele.imgw.pl

Anomalia opadów powyżej normy przed nami

Najwięcej opadów konwekcyjnych i lokalnych burz występuje w ostatnich dniach w rejonach górskich i podgórskich, gdzie szczególną rolę odgrywa orografie terenu. W środę lokalne burze termiczne pojawiły się też na wschodzie. Co jeszcze podkreślić, to deficyt opadów i słoneczna pogoda doprowadziła, że na blisko 70% stacjach wodowskazowych w minionych dniach odnotowano stany niskie na rzekach.

Polecamy: Gwałtowne zakończenie upału. Z 33 na 16 stopni w kilka godzin. Czy załamanie pogody będzie silne?

Co warto dodać to fakt, że w czasie pierwszej dekady września będzie niewiele dni z niestabilną pogodą. Wyżowa aura zapewni nam wiele słonecznych chwil i wysoką temperaturę powietrza. Od czwartku co prawda zrobi się nieco chłodniej i w wielu regionach poniżej progu upału, to i tak temperatury będą wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. Najczęściej na termometrach notowane będzie pomiędzy 24°C a 29°C ze sporadycznymi regionami z upałem. Jeśli gdziekolwiek do końca tygodnia wystąpią przelotne opady deszczu i burze, to będą to zjawiska punktowe i nie poprawią one sytuacji hydrologicznej.

Prognozowana anomalia opadów w okresie od 11.09.2024 r. do 18.09.2024 r. według modelu klimatycznego CFS

ulewy w kraju
Duża anomalia opadów przed nami i ulewy oraz częstsze burze

Silne ulewy i spadek temperatury w kolejnych tygodniach

Symptomy zmiany pogody zaczniemy odczuwać w przyszłym tygodniu, gdy wkroczą do nas aktywne zatoki, fronty atmosferyczne i płytkie niże baryczne. Zaczną pojawiać się także aktywne burze i przelotne opady. Temperatury co prawda spadną, ale w dalszym ciągu będą wyższe niż notujemy o tej porze roku zazwyczaj. Wstępnie wiadomo, że najwięcej padać powinno na południu, centrum i zachodzie. Mniej za to padać może na północy. Lokalnie opady będą tak silne w krótkim czasie, co będzie powodować podtopienia.

Prognozowana anomalia temperatury na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski w kolejnych tygodniach

wysoka dodatnia anomalia temperatury
Dodatnia anomalia temperatury prędko nie odpuści. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Druga połowa miesiąca powinna przynosić częstsze i większe opady atmosferyczne na większym obszarze Polski. Będą to najczęściej opady konwekcyjne, czasem również wielkoskalowe, ale w mniejszym stopniu. Taki charakter opadów nie zlikwiduje całkowicie suszy, a dodatkowo w wielu regionach jej nawet nie zniweluje.

Prognozowana średnia temperatura w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r.

Temperatura powyżej normy w kolejnych tygodniach na ogół w kraju. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Początek września wygląda na to, że przynosi nam apogeum wysokich temperatur na początku meteorologicznej jesieni, która rozpoczęła się 1 września 2024 r. W kolejnych tygodniach możemy spodziewać się kontynuacji pogody z temperaturą wyższą od normy wieloletniej. Nie przewidujemy, by w przyszłym tygodniu pojawiały się upały, ale dni gorące z temperaturą w przedziale 25°C do 29°C powinny mieć miejsce. W drugiej połowie mijającego miesiąca może zrobić się nieco chłodniej, ale z przekroczeniem 20°C nie powinno być problemu. Generalnie występować ma przewaga dni z temperaturą wyższą od normy klimatycznej. Najnowsze predykcje z ECMWF i CFS nie pokazują ani jednego tygodnia z temperaturą niższą od normy do końca września i początku października.

Do 13 września 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury będzie ekstremalnie wysoka, oscylując w okolicach 5.85°C. Początek września wygląda na to, że przynosi nam apogeum wysokich temperatur na początku meteorologicznej jesieni, która rozpoczęła się 1 września 2024 r. Jednak z każdym tygodniem coraz częściej średnia dobowa temperatury będzie obniżać się w kierunku jesieni termicznej.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, CMM IMGW, tropicaltidbits.com