Silne upały nie ustąpią. Ekstremalne temperatury. Ponad 40 stopni będzie przez wiele dni

upały

Od wielu dni piszemy o ekstremalnych upałach jakie panują w Europie. Upał jaki panuje w Hiszpanii i Portugalii od wielu dni będzie trwał jeszcze przynajmniej do końca miesiąca. W prognozach widać dni z piekielnym upałem. Temperatury wzrastać będą do nawet 45 stopni Celsjusza.

Czy fala upałów potrwa cały lipiec?

Bardzo wysokie temperatury panują na Półwyspie Iberyjskim od początku lipca. Już w pierwszych dniach obecnego miesiąca pisaliśmy o ekstremalnych upałach w Europie. Mijają kolejne dni a temperatury nie odpuszczają. Nadal jest bardzo gorąco.

fala upałów

Jak na ostatnie dni, Hiszpanów czeka chłodniejszy weekend. Oczywiście piszę to z lekkim przymrużeniem oka, gdyż w sobotę i niedzielę temperatury w wielu miejscach na południu i w centrum Półwyspu sięgną nawet 36 stopni Celsjusza. Już od poniedziałku wszystko wróci do “upalnej” normy. Termometry w wielu regionach kraju znów wskażą nawet 40 stopni powyżej zera.

Końca upału nie widać

Najgorsze jest to, że fala upałów trwać będzie jeszcze przez wiele dni. Oglądając mapy z prognozą temperatury widać, że upalne powietrze nie tylko nie wycofa się z Półwyspu Iberyjskiego, ale wręcz rozleje się również na regiony północne oraz wleje się do Francji.

upał w Europie

Tak ekstremalna fala upałów może mieć bardzo złe skutki. Rolnictwo cierpi z powodów suszy. Plantacje potrzebują jeszcze większych ilości wody do nawadniania niż zazwyczaj. Z takiej, upalnej pogody zadowoleni są chyba tylko wyłącznie turyści. Jednak ze względu na sytuację z pandemią branża turystyczna w Hiszpanii nie działa pełną parą.

Nie wiemy jak długo potrwa jeszcze obecna fala upałów na Półwyspie Iberyjskim. Modele średnioterminowe, pokazujące wyliczenia do końca lipca widzą upał w całym zakresie prognozy. Co ważne dla nas, przeglądając modele numeryczne o średnim zakresie (GFS) gorące powietrze pod koniec lipca widać również nad Polską.